WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to plán, ktorý môže nadobro zmeniť v boji frontovú líniu. Zdravotníkov, ktorí zbierajú ranených pre prvú pomoc môžu v dohľadnej dobe nahradiť roboty.
S takýmto zámerom pracuje americká armáda, ktorá sa chystá na test nových technológií v praxi. Počíta s pojazdnými strojmi, ktoré by sa stali oporou pre zdravotnícku pomoc. Pod paľbou majú z bojiska odvážať ranených a vďaka kamerám a senzorom zaistiť, aby v zázemí boli lekári pripravení na okamžitý záchranný zákrok.
Zdravotníci pri bojových akciách vstupujú do vážneho nebezpečenstva, keď priamo v teréne poskytujú prvú, nevyhnutnú pomoc. Sami tak riskujú zranenie, čo môže ohroziť ďalšie zdravotnícke výkony. Riziko má teraz na seba prevziať mechanizácia.
Tá bude v spojení so systémami, ktoré monitorujú zdravotný stav vojakov. Po vzore fit náramkov pre športovanie, tie vojenské budú dohliadať na životné funkcie. Ak zaznamenajú odchýlku od štandardu, robot sa vyberie na záchrannú misiu.
Nová technológia má podľa denníka Daily Mail zároveň priniesť spojenie so zázemím, aby menej skúsení medici mohli využiť znalosti a schopnosti skúsených lekárov priamo v teréne.
Americká armáda sa robotickým zariadeniam venuje už dlhšiu dobu, mnohé projekty vyšli z výskumných iniciatív agentúry DARPA. Nejde však iba o autonómne automobily, ale aj o stroje, ktoré na prvý pohľad pripomínajú štvornohého psa. Ten v úlohe nosiča či prieskumníka so senzormi znesie záťaž, ktorá by bola pre človeka priveľká.