NEW YORK, BRATISLAVA. Koordinátor prideľovania IP adries pre severnú Ameriku vyhlásil, že definitívne minul voľné zásoby adresného priestoru. Operátori a poskytovatelia internetového pripojenia sa tak budú musieť v prípade núdze sústrediť na kúpu adries na burze, či zmeny v architektúre siete.
Štandard internetových adries IPv4 vznikol v 70tych rokoch a počítal s tým, že 4,3 miliardy adries bude ľudstvu stačiť. S rapídnym rozmachom technológií však každoročne narastá množstvo zariadení, ktoré potrebujú cez globálnu sieť komunikovať.
IP adresy v ich starej forme sú jednoduché – pozostávajú zo štvorice čísel oddelenými bodkami. Novší štandard IPv6 ratifikovaný v roku 1999 používa adresy dlhšie, vďaka čomu dokáže pokryť potreby technológií s ohromnou rezervou a svojou kapacitou mnohonásobne starý systém prekonáva.
Hoci operačné systémy, internetové prehliadače, smerovače a čipy sú na nový štandard IPv6podľa BBC pripravené, používa sa omnoho skromnejšie ako by si mnohí želali. V núdzi majú operátori k dispozícii riešenia, vďaka ktorým sa dokážu so starými IP adresami uskromniť.
Za každú z nich možno ukryť počítačovú sieť tisícok zariadení, ktoré dostanú rovnaké adresy ako iné zariadenia v iných kútoch sveta. Cez službu prekladu adries sú však ukryté, za niektorú z verejných IP adries. Obmedzením je iba to, že dostupnosť takýchto zariadení z internetu je obmedzená. Presne tento mechanizmus využíva váš domáci smerovač.
Analytici očakávajú, že v prvej fáze nedostatku len operátori zmenia svoje návyky, aby nemuseli modernizovať svoje infraštruktúry a služby. Možné však je, že technologické firmy z USA vyvinú snahu, aby sa štandard IPv6 začal intenzívnejšie dostávať do praxe.