Vedci majú pred sebou aj novú otázku, pretože nie je jasné, prečo majú niektoré regióny väčšiu koncentráciu metánu ako iné.
Will Grundy z geologického tímu misie sa však teší, že New Horizons dokáže robiť vynikajúce mapy zloženia bývalej planéty, ktoré budú kľúčom pri odhaľovaní fungovania tohto záhadného telesa.
Farebnosť povrchu Pluta zachytáva kombinácia viacerých druhov žiarenia. (zdroj: NASA)
Trpasličia planéta Pluto. (zdroj: NASA)
Snímka s dosiaľ najväčším rozlíšením ukazuje duny, dávne pobrežie zmenšujúceho sa ľadového jazera i roztrieštené ľadové hory so strmými útesmi. (zdroj: NASA)
Pomocou počítačovej simulácie vedci dokázali, že Sputnik Planum je tvorené mnohouholníkovými bunkami, ktoré prúdia a sú geologicky mladé. (zdroj: NASA/JHUAPL/SwRI)
Pohorie Tartarus Dorsa. Povrch Pluta pripomína dračie šupiny či kôru stromu. (zdroj: NASA)
Detailný pohľad na pláň Sputnik. Vrúbkovaný terén je pokrytý viacerými jamami a nízkymi hrebeňmi. (zdroj: NASA)
Snímky Pluta vznikli ešte počas júnového preletu. Táto fotografia zobrazuje pohorie al-Idrisi. (zdroj: NASA/JHUAPL/SwRI)
Kryovulkán Wright Mons. (zdroj: NASA)
Záber sondy New Horizons ukazuje rozmanité útvary na povrchu trpasličej planéty. (zdroj: NASA)
Pohoria na povrchu planéty a pláň Sputnik vpravo na obrázku. (zdroj: NASA/Johns Hopkins University/Southwest Research Institute)
Dvadsať vrstiev oparu nad povrchom planéty. (zdroj: NASA)
Fialová farba znázorňuje koncentráciu metánu. Pláň Sputnik ho ukrýva mnoho, kým región známy ako Cthulhu nemá žiaden. Vedci príčinu nepoznajú. (zdroj: NASA)