V kancelárii, kde pracuje, sa stretáva história s budúcnosťou – miestnosti trónia originál fonografu Thomasa Edisona z 19. storočia a tridsaťpalcový zakrivený monitor, na ktorom predvádza softvér, ktorý používajú najväčšie farmaceutické spoločnosti sveta.
TEXT: Tomáš Nejedlý / Trend
U prostred rozhovoru nás preruší- aj zvonenie na jeho mobile pripomína, že hovoríme s človekom zapáleným pre chémiu. Robert Mistrík prerazil v globálnom biznise so softvérom pre identifikáciu látok. Jeden z najúspešnejších slovenských vedcov v rozhovore prezradil, ako sa rodí z vedca podnikateľ a aké prekážky musí zdolať, aby uspel v rýchlom a tvrdom svete nákladov, výnosov a konkurencie.
Po škole ste sa vydali na dráhu vedca. Kedy ste v sebe objavili podnikateľa?
V Spojených štátoch. Dovtedy som bol mentálne uväznený vo svete, v ktorom bolo najväčšou métou skončiť na celý život na univerzite alebo v nejakom výskumnom laboratóriu. V Amerike som videl, ako krásne sa dajú preniesť vedecké výsledky do komerčnej sféry. Tam som pochopil, že sa môžem vydať aj inou cestou. Že je možné vedu robiť inak a venovať sa aj inému ako provinčnému výskumu.
Na Slovensku zatiaľ nie je veľa vedcov, ktorí by sa príbehom podobali vášmu. Prečo?