BRATISLAVA. Nesprávne predpisovanie, zneužívanie pri chove dobytka aj u zdravých zvierat, ľahká dostupnosť aj rast v chudobnejších krajinách. Výsledkom je až tridsaťpercentný globálny nárast vo využívaní antibiotík a, čo je ešte väčším problémom, jasná súvislosť medzi týmto nárastom a čoraz odolnejšími druhmi baktérií.
Takéto konštatovanie prináša nová tohtoročná správa o celosvetovom stave využívanie liekov proti mikróbom, ktorá opisuje vývoj v minulom desaťročí.
Kombinácia údajov z vedeckých štúdie i prieskumov v jednotlivých krajinách ukazuje, že najväčšie problémy môžu mať štáty ako India, kde už teraz prakticky nemožno niektoré nákazy odolnými kmeňmi E.coli liečiť.
Rezistencia na niektoré triedy antibiotík pritom medzi rokmi 200 až 2010 vzrástla o až 40 percent.
„Odolnosť na antibiotiká je dnes jednoznačným problémom,“ zdôrazňuje pre National Geographic spoluautor správy Svetový stav antibiotík 2015 Ramanan Laxminarayan. „A to rovnako v rozvinutých aj rozvíjajúcich sa krajinách. A veci sa ešte oveľa zhoršia predtým, aby sa mohli začať zlepšovať.“
Problémom je, až väčšina antibiotík sa využíva mimo nemocníc a v niektorých krajinách sa k nim dá príliš ľahko dostať.
Dobrou správou však je, že v západných krajinách, kde sa začalo využívanie liekov dôslednejšie kontrolovať, pokleslo množstvo infekcií rezistentnými kmeňmi - napríklad zlatým stafylokokom.