SME

Hackeri nabúrali zariadenia od Apple, oklamali vývojárov

Škodlivý kód zasiahol Čínu bez toho, aby museli hackeri nabúrať bezpečnostné funkcie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: AP/Mark Lennihan)

ŠANGHAJ, BRATISLAVA. Hackeri objavili novú cestu do smartfónov a tabletov. Bez toho, aby museli prekonávať bezpečnostné prvky operačných systémov sa im podarilo zozbierať množstvo hesiel a digitálnych identít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O veľkej špehovacej invázii na zariadeniach firmy Apple informuje britská BBC. Odhalili ju v Číne a tentokrát z nej nemožno viniť ani úrady, ani vládne agentúry. Spôsob útoku je novátorský a môžeme sa s ním stretávať čoraz intenzívnejšie.

Hackeri sa tentokrát zamerali na vývojárov aplikácií. Upravili vývojárske prostredie tak, aby do novovytvorených aplikácií pridávali škodlivý špehovací kód. Keďže firma Apple vo svojom repozitári aplikácií podfuk neodhalila, špehovacie nástroje sa dostali do mobilných zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto chvíli boli už všetky sporné aplikácie stiahnuté z ponuky a používatelia boli na problém upozornení. Hackeri pridali svoju nástrahu do pirátskej verzie vývojárskeho balíka Xcode, ktorý zverejnili na internete. Programátori, ktorí po ňom siahli tak nevedome ku svojim softvérom pribalili aj čosi naviac.

Škodlivý kód sa dostal do populárnej aplikácie WeChat, či softvérov pre sťahovanie hudby a privolávanie taxíkov. Bezpečnostní analytici upozorňujú na to, že podobné scenáre sa môžu zopakovať aj v budúcnosti.

Hoci sa na internete už viackrát objavili pirátske verzie softvérov, do ktorých hackeri pridali škodlivý kód, nie je známe, že by podobným spôsobom upravili vývojárske nástroje. Tlak na vývojárov môže silnieť, pretože sú dôveryhodným kanálom s intenzívnym dosahom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu