Londýn 11. apríla (TASR) - Britskí a novozélandskí vedci zistili, že príbuzným kedysi najväčšieho dravého vtáka na zemeguli, orla Harpagornis moorei, ktorý vyhynul asi pred 500 rokmi na Novom Zélande, je Hieraaetus morphnoides, patriaci naopak k najmenším orlom vôbec. Informoval o tom časopis PLoS Biology.
H. moorei bol ťažší a väčší ako súčasné dravé vtáky - vážil 10-14 kilogramov a rozpätie jepo krídel dosahovalo takmer tri metre. Lovil nelietavé vtáky moa, vážiace aj 200 kilogramov, ktoré tiež vyhynuli.
Tieto veľké orly sa vytratili z Nového Zélandu asi 200 rokov po príchode prvých ľudí. Dôvodom bola zrejme konkurencia človeka pri love a tiež lesné požiare, ktoré zničili biotopy dravcov. Po niekdajších pánoch oblohy zostali len skamenené kosti a svedectvá pôvodných obyvateľov Nového Zélandu.
Tímu Alana Coopera z Oxfordskej univerzity sa z jednej 2000-ročnej skamenenej kosti podarilo získať DNA, pomocou ktorej rekonštruovali vývojovú líniu H. moorei. Vedci zostali prekvapení, keď analýza ukázala, že jeho blízkym príbuzným je H. morphnoides, ktorý žije v Austrálii a na Novej Guinei a váži necelý jeden kilogram.
Podľa Coopera sa spoločná vývojová línia oboch druhov rozdelila pred necelým miliónom rokov. Na Nový Zéland vtedy doleteli prví orlí "emigranti". Našli tam vynikajúce podmienky na to, aby mohli z generácie na generáciu mohutnieť a tiež ľahkú korisť - spomínaných vtákov moa. Tých bolo na ostrove dostatok, pretože nemali iných nepriateľov. Veľkosť sa ukázala evolučnou prednosťou a preto orly svoju hmotnosť až do svojho vyhynutia zdesaťnásobili, konštatuje Cooper.