1. Antivírusový program ClamWin (www.clamwin.com) je nielen zadarmo, ale nazrieť môžete i do jeho zdrojového kódu. Pre osobné použitie je bezplatný aj program AVG, ktorý nájdete na www.grisoft.com/doc/40/lng/ww. V prípade že váš počítač obsahuje platformy JAVA, použiť môžete aj VirusHammer (www.openantivirus.org/virushammer.php).
2. Nainštalujte si firewall alebo si aktivujte ten, ktorý do vášho operačného systému zabudovali vývojári. V prípade operačného systému Windows XP s balíčkom SP2 vystačíte i so základnou výbavou, na starších systémoch môžete siahnuť napríklad po Kerio Personal Firewalle (www.kerio.com/us/kpf_download.html). Môžete využiť i službu Outpost Firewallu, ktorý na www.agnitum.com/download/outpost1.html ponúka i bezplatnú verziu.
3. Nepodceňujte nástroje na odstraňovanie spywaru. Špiónsky softvér nielenže môže sledovať niektoré vaše osobné dáta a správanie sa na internete, ale aj odosielať informácie mimo vášho počítača. Pohodlným riešením je všestranný balík Spybot Search and Destroy (www.safer-networking.org) alebo priamo nástroj z dielní Microsoftu s názvom AntiSpyware dostupný na stránke www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx .
4. Chráňte obsah vašej e-mailovej komunikácie a používajte nástroje na kryptovanie správ. Väčšina súčasných poštových klientov podporuje PGP kryptovanie a podpisy priamo alebo pomocou zásuvných modulov. Do tajov PGP vás uvedie web web.mit.edu/network/pgp.html a zoznam plugin-modulov pre poštové klienty nájdete na webe tinyurl.com/55qay.
5. Ak má byť chránená elektronická komunikácia, nesmiete zabúdať ani na správy odosielané prostredníctvom online klientov. Zaujímavým riešením môže byť náhrada klientov ICQ a MSN bezpečnejším balíkom IM2 Messenger alebo menej známy komunikačný klient Hush Messenger dostupný na www.hushmail.com.
6. Ak nastane prienik do vášho počítača, súbory by mali byť uložené tak, aby neboli bez znalosti kódovania dostupné. Softvérový nástroj ScramDisk dostupný na webe www.scramdisk.clara.net zabezpečuje bezplatné kryptovanie virtuálnych diskových jednotiek - aktivujete si ich jednoducho iba vtedy, ak s nimi pracujete.
7. Ak si na svojom počítači ukladáte heslá, nemali by byť bez ochrany. Ak sa niekto zmocní takéhoto súboru, získa prístup ku všetkým vašim účtom a službám. Voľne dostupný softvérový balík PassSafe sa postará o všetko potrebné. Nájdete ho na www.schneier.com/passsafe.html.
8. Používajte online nástroje pre priebežnú kontrolu vášho počítača, ak sa čokoľvek zmení v jeho správaní. I keď máte nainštalovaný antivírusový program, iný z online softvérov môže odhaliť to, čo strážca vášho počítača nevidí.