Tagan - neobyčajný/obyčajný 480W napájací zdroj

K stabilne bežiacemu počítaču patrí aj silný, spoľahlivý a tichý napájací zdroj. Ak patríte k tým, ktorí si potrpia na výkon a kvalitu svojho PC, nemali by ste ho v žiadnom prípade podceňovať. Podobne ako základná doska, i on je stabilnou chrbticou celého

počítača. Zdroje sa však nelíšia iba svojim dizajnom, ale aj kvalitou vyhotovenia. Laik sa môže riadiť najjednoduchším pravidlom - čím ťažší a drahší, tým kvalitnejší.

I keď možno pomerne neskoro, avšak predsa sa i na našom trhu objavili zdroje v "čiernom rúchu" značky Tagan, ktoré sa v zahraničí tešia popularite. Čo dokážu používateľovi ponúknuť, na to sa pozrieme dnes.


FOTO - MILAN GIGEL

Papierová krabica pred vami po otvorení ukryje zdroj dovtedy, kým z nej nevyberiete všetky doplnky, ktoré do nej výrobca pribalil. Ťažko povedať či je cieľom predĺžiť moment napätia na maximum, isté však je, že i doplnky stoja skutočne za to. Inštalačný manuál s technickou dokumentáciou a box s príslušenstvom vám "padnú" do rúk ako prvé.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bola montáž čo najjednoduchšia a nemuseli ste sa obzerať po žiadnom príslušenstve ktoré by vám zjednodušilo vloženie zdroja do skrine s bočným priesvitom v ktorej vidno každý káblový neporiadok, nájdete v balení nielen užitočné káblové organizéry so suchým zipsom v rôznych farebných vyhotoveniach, ale aj plastové "kravatky", skrutky a napájací kábel, ktorý svojim vyhotovením výraža dych.


FOTO - MILAN GIGEL

Jeho kontakty sú na oboch stranách pozlátené a vybavený je kompletným tienením uloženým pod priesvitnou izoláciou. I keď sa s ním kvôli väčšej hrúbke ako je zvykom pracuje o čosi komplikovanejšie a narovnanie zo "zmotanej" polohy mu nejaký čas trvá, výrobca spravil všetko pre to, aby bolo všetko vyhotovené čo najkvalitnejšie. Svedčí o tom i prítomnosť filtračného feritu.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací zdroj s výkonom 480 wattov nielen svojim vyhotovením napovedá, že chladenie nie je hračkou a pri zachovaní snahy o tichosť jeho prevádzky je potrebný samostatný prístup. Výrobca v tomto prípade použil objemné pasívne chladiče umiestnené vo vnútri výkonovej časti uložené tak, aby sa v maximálnej možnej miere vyhol filtrovacím elektrolytickým kondenzátorom a upravil cestu chladiaceho vzduchu tak, aby bol účinok maximálny. Okrem objemnej kabeláže pre pripojenie k základnej doske a perifériám tak neprehliadnete sieťovinovú perforáciu v jeho hočnej časti.


FOTO - MILAN GIGEL

Chránený otvor vo vrchnej časti umožňuje prirodzený tepelný tok mimo šasi zdroja i pri nízkych otáčkach chladiacich ventilátorov. Sieťovina je ukotvená do otvoru vrchného krytu s miernym zapustením približne jeden centimeter na vrchnú dosku plošných spojov.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti zdroja by ste 12 centimetrovú pomalootáčkovú vrtuľu hľadali zbytočne. Dôvodov je viacero - výrobca má pre chladenie alternatívnu technológiu a použité mechanické usporiadanie vnútrajšku jednoducho dostatok priestoru ani neumožňuje. Koncepcia sa uberá úplne iným smerom. Ak zvyšok chladiaceho systému vašej skrine očakáva prítomnosť vrtule, na zdroj môžete ihneď zabudnúť. To však neplatí pre každého.


FOTO - MILAN GIGEL

Vnútorná časť zdroja je vedľa káblového zväzku vybavená vertikálnym perforovaním a 8 centimetrovým ventilátorom s guľôčkovým obložením, ktorý je na čelnej strane vybavený ochrannou mriežkou. Na rozdiel od lacných zdrojov kde je ventilátor pridaný zvonka ako konštrukčná potreba na poslednú chvíľu, tu výrobca počítal s týmto spôsobom chladenia hneď od začiatku. Zodpovedá tomu i efektívny systém riadenia. Kým pri minimálnej záťaži bežia ventilátory s 533 otáčkami za minútu s hlučnostou 21 dB ktorá zostáva zachovaná i pri 600 RPM, pri polovičnej záťaži zdroja, pri maximálnom vyťažení sú otáčky zdvihnuté na 1827 RPM s hlučnosťou 28 dB. Osemdesiatpercentná záťaž je 1194 RPM umlčaná na 24 dB.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnaký ventilátor je umiestnený i na zadnom paneli, v tomto prípade však na jeho opačnej strane. Pre napájací kábel použil výrobca štandardizovaný konektor, avšak zdroj neumožňuje paralelné pripojenie napájacieho kábla na monitor. Výhodou však je, že podobne ako pri notebookoch, bez nutnosti prestavovania, zdroj bude pracovať s ľubovoľným striedavým vstupným napätím od 100 do 240 voltov. Kolískový vypínač je dobrou voľbou hlavne pre dlhodobé opustenie pracoviska a zamedzenie spotreby energie pri vypnutom PC - súčasne však ide aj o bezpečnostný prvok. Možno ste si položili otázku, prečo sa vedľa vypínača nachádza červený prepínač, ak už nie je potrebné manuálne voliť vstupné napätie. Odpoveď je jednoduchá - ide o zdroj špecifikácie ATX12V 1.2/EPS12V 2.1, ktorý je vybavený dvojicou oddelených 12 voltových vetiev, z ktorých každá znesie záťaž 20A. Ak prepnete prepínač do kombinovaného režimu, obe vetvy sa prepoja a maximálna záťaž dosiahne limit 30A.


FOTO - MILAN GIGEL

Bočné strany nie sú vybavené žiadnou perforáciou a výrobca ich vybavil identifikačnými samolepiacimi štítkami. Povrchová úprava celého zdroja využíva matný čierny nástrek, ktorý je pomerne odolný voči mechanickému poškodeniu a opotrebovaniu. Šasi je skonštruované z 1 mm hrubého oceľového plechu spájaného skrutkovaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca udáva výkonovú charakteristiku na pomerne vysokej úrovni, ktorá v značnej miere zodpovedá skutočnosti. Merania preukázali, že napätia zostávajú stabilné i pri vysokej záťaži dosahujúcej hraničné hodnoty a zodpovedajú špecifikácii. Čo je však dôležité je i vzájomné oddelenie 12 voltových vetiev, čo pri súčasnej architektúre dosiek so zbernicou PCI-Express a zvyšujúcej sa periferiálnej náročnosti z pohľadu energetiky znamená nemálo. Aby bola úspora energie čo najvyššia, zdroj je vybavený systémom aktívnej korekcie power faktoru (Active PFC), ktorý dosahuje účinnost 0,96-0,99. Zdroj je vybavený ochranami proti napäťovému a prúdovému preťaženiu, prekročeniu limitu odberov a priamemu skratu na všetkých napájacích vetvách.


TABUĹKA - MILAN GIGEL

Kábeláž dosahuje dĺžku od 45 do 60 centimetrov a všetky kontaktné polia sú pozlátené. Pre minimalizáziu šumu a intenzívnejšiu ochranu je zdroj byvavený zemniacim káblikom, ktorý je potrebné priskrutkovať o skriňu.


FOTO - MILAN GIGEL

Malé i veľké napájacie molexy sú nakrimpované na kábloch, ktoré sú pre jednoduchú manipuláciu, skladnosť a zjednodušenie prúdenia vzduchu skrúcané. Konektorové vyhotovenie predstavuje tradičný štandard, ktorý sa z normálu opäť vymyká zlatením. Nejaké riešenie pre jednoduché zasúvanie a vysúvanie konektorov s akým sa stretávame pri konkurečných riešeniach ba na chybu nebolo. Celkovo je zdroj osadený ôsmimi veľkými a dvomi malými molexami. Štvorica čiernych konektorov pre SATA disky je samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre nové výpočtové platformy, ktoré používajú grafické akcelerátory so zvýšenými energetickými nárokmi nechýba dvojica špeciálnych napájacích konektorov. S molexom sa stretnete pri starších grafických kartách, 6 pinový napájač používajú nové grafické karty určené pre zbernicu PCI-Express. Starosti so zháňaním redukcií tak odpadajú. Oba káble sú dodatočne tienené a vybavené feritom.


FOTO - MILAN GIGEL

Napájací 20/24 pinový konektor pre základnú dosku je vyhotovený modulárne. Aby boli všetky káble sústredené na jednom mieste a nebolo potrebné používať externé doplnky, výrobca zvolil technológiu zásuvnej aretácie pre tvorbu jedného celku podľa potreby.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak by ste pri kompletácii mali problémy s vlastnou intuíciou, napovedia vám o postupoch viac všadeprítomné visačky.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnaká situácia platí i pri doplnkovom 12 voltovom napájaní základnej dosky. I tu je možné podľa potreby štvor alebo osempinové vyhotovenie.


FOTO - MILAN GIGEL

Montáž zdroja je vzhľadom na poddajnosť jeho káblov jednoduchá a pohodlná. Pre jeho upevnenie sa používa tradičný štvorskrutkový systém, netreba však zabudnúť na doplnkové uzemnenie. Počas testov sa z pohľadu napätí javil byť zdroj i pri záťažovom testovaní stabilný a bezproblémový. Pri analógovej práci s audiom a spracovaní analógového TV signálu boli dosiahnuté výsledky lepšie ako pri lacných zdrojov bez filtrácií a tienenia. Prevádzka je pri polovičnej záťaži úplne tichá, ak však dosiahnete strop, ventiláciu počuť budete. Ak hľadáte zdoj s vysokým výkonom, tichým pracovným profilom a rezervou pre podporu prichádzajúceho štandardu BTX a "dravých" grafických kariet, môže byť pre vás zaujímavou inšpiráciou.

Dostupnosť: http://online.asbis.sk
Orientačná cena: 3380 bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 013
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 099
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 12 950
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 874
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 610
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 752
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 405
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 767
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 611
 10. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 3 508