Obrázok hlavy larvy bzučivky Lucilia sericata bol urobený na rastrovacom elektrónovom mikroskope. FOTO - ARCHÍV |
Princíp spočíva v nasadení presného počtu sterilných lariev bzučivky Lucilia sericata na povrch rany. Larvy sa fixujú na povrchu rany špeciálnym dresingom 48-72 hodín, a potom sa odstránia. Na výrazný pokrok aj pri liečbe rán v pokročilom štádiu stačí niekoľko procedúr.
Chronické nehojace sa rany sú typické najmä u starších ľudí (tzv. diabetická noha, cievne vredy, preležaniny), ktoré sa vo vysokom percente končia amputáciou. Efekt terapie sterilnými larvami sa preto prejaví nielen podstatným skvalitnením života pacienta (zahojenie rany), ale tiež vo výraznom znížení nákladov na liečbu (v horšom prípade znížením vysokých nákladov na kompenzáciu invalidizácie pacienta). Túto metódu uznali ako oficiálnu v USA, vo viacerých krajinách EÚ (Veľká Británia, Nemecko, Holandsko, Švédsko, Belgicko, Rakúsko), v Izraeli a viacerých ďalších krajinách. Úspešne ju vyskúšali aj na Slovensku.
Ústav zoológie SAV chce urýchliť jej uplatnenie v našej krajine. Preto pripravuje spoločný projekt spolupráce s 1. chirurgickou klinikou fakultnej nemocnice Univerzity Komenského. Jeho výsledkom by mala byť široká dostupnosť tejto metódy pre všetky klinické pracoviská na Slovensku a vybudovanie školiaceho pracoviska, ktoré bude poskytovať záujemcom know-how.
Cieľom projektu je ďalší výskum bioterapeutických metód, biologicky aktívnych látok a vývoja biotechnologických postupov ich produkcie najmä pre farmaceutický a kozmetický priemysel. Metóda účinkuje vďaka biologicky aktívnym látkam v slinách lariev. Tie obsahujú mnohé zaujímavé látky. Jednak sú to látky s vysokou antimikrobiálnou aktivitou, v niektorých prípadoch efektívnejšie ako najvýkonnejšie antibiotiká. Ďalej vazodilatačné látky (rozširujúce cievy), ktoré majú perspektívne využitie pri liečbe cievnych ochorení. Nakoniec tiež látky, ktoré veľmi účinne vyvolávajú hojenie rany. Tieto biologicky aktívne látky sa považujú za liečivá novej generácie, keďže sú účinnejšie než syntetické farmaká a nemajú vedľajšie účinky.
Vybavenie Ústavu zoológie SAV a niektorých ďalších pracovísk SAV už teraz umožňuje tieto látky izolovať, určiť ich štruktúru a vyvinúť biotechnologické metódy ich výroby.
Autor: MILAN KOZÁNEK(autor pracuje v Zoologickom ústave SAV)