S príchodom astronomickej jari (20. 3.) sa začalo lúčenie s typickými zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes so Síriom. Uvidíme ich znova až na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy.

Saturn bude vládcom aprílovej oblohy. FOTO - JPL/NASA
|
Teraz sú hneď večer už vysoko Blíženci aj Býk, vidíme zapadať kúsok Andromédy. Západnej až severozápadnej oblohe ešte vládnu Povozník s Perzeom. Neskoro večer sa od juhu k západu presúva Lev, nasleduje ho Panna a v noci nenápadné Váhy. Vysoko nad južným obzorom kulminuje Pastier. Po polnoci ho nasleduje už Herkules s lichobežníkovým trupom. Medzi sebou zvierajú dobre viditeľné malé súhvezdie - akoby neuzavretý kruh Severnej koruny.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Juhovýchod v tom čase ovládajú žiarivé hviezdy letných súhvezdí. Popri obrazcoch Labute a malom kosodĺžniku Lýry sa nad východný obzor vynára Orol s drobným Delfínom. Pred nimi sa pod Herkulom nasúva rozložitý Hadonos a nad juhovýchodom nesmelo vystrkuje klepietka Škorpión. Na opačnej strane oblohy, nad severným obzorom, okolo Polárky opisujú oblúky u nás nezapadajúce súhvezdia v blízkosti Malého voza.
Nápadný je obrazec "W" (alebo opačne "M", ak chcete) súhvezdia Kasiopeja, ktoré sa počas noci presúva zo severozápadu nad severný obzor, a nadránom sa dvíha na severovýchode. Nad hlavou, v zenite, uprostred noci Veľký voz uvoľňuje priestor dlhému a kľukatému Drakovi s výraznou hlavou a Cefeovi.
V apríli Merkúr veľmi nehľadajte, jeho pozorovateľnosť v súhvezdí Ryby bude prakticky nulová. Venuša bola pred týždňom v hornej konjunkcii (za Slnkom). Obvykle je jasná, no ani to nám nepomôže, kým sa spoza neho nevynorí. Ani Mars v Kozorožcovi neoslní. Nevýrazný a v nepriaznivej polohe voči Slnku ho nájdeme nadránom (vychádza dve hodiny pred ním) nízko nad juhovýchodom.
Česť planét zachránia dve najväčšie. Jupiter sa v Panne pri najvzdialenejšej opozícii stane celonočným jasným objektom. S toleranciou pár desiatok minút bude vychádzať so západom Slnka a s jeho východom zapadne.
No hlavným večerným cieľom sa stáva Saturn v Blížencoch. Poskytne pohľad na otvorené prstence ešte v prijateľnú nočnú hodinu - nezapadne skôr ako dve hodiny po polnoci. Zbadáme ho vyššie na južnej, neskôr na západnej oblohe. Ďalšie planéty zostanú neozbrojenému oku zatajené. V prípade Urána vo Vodnárovi by nám tentoraz nepomohol ani ďalekohľad: slabý svit planéty sa stráca v rannom svitaní. Ešte slabší Neptún je v mierne priaznivejšom postavení v blízkej časti oblohy, v Kozorožcovi. Jediným vážnejším dôvodom, pre ktorý by sa občanovi ako-tak oplatilo vstať ešte pred svitaním, je konjunkcia Marsu a Neptúna 13. apríla. Vtedy by mohol v zornom poli vidieť obe planéty naraz a nemusel by sa trápiť s hľadaním tajomného Neptúna. Pluto vychádza hodinu po polnoci, no uvádzame ho len pre úplnosť.
V apríli sa odohrajú úplné/prstencové zatmenie Slnka a polotieňové zatmenie Mesiaca. Z nášho územia žiadne z nich nie je pozorovateľné.
Tretia aprílová dekáda býva obdobím každoročného výskytu meteorického roja Lyridy (tentoraz ho môžeme pozorovať od 19. do 24.) Najviac meteorov by sme mali vidieť nadránom 22., keď je maximum roja. Radiant bude najprv nízko nad severovýchodom a do rána sa dvihne k zenitu. Svit Mesiaca 1,5 dňa pred splnom však bude pozorovanie rušiť.