teda žiadny detail a pristupujte k príprave zodpovedne.
1. Prekontrolujte stav adaptéra a akumulátorov. Nabíjačka by nemala mať zalomený žiadny z káblikov a konektory na oboch stranách by mali byť nepoškodené. Overte si, či sa akumulátor skutočne nabíja - vopred ho úplne vybite a potom nabite do plnej kapacity. Nezabudnite skontrolovať i to, či nie je poškodený alebo vykývaný konektor na strane notebooku. Aby ste zistili, aký čas vám poskytne notebook pre prácu v teréne a dokázali ho rýchlejšie vybiť, môžete použiť ruský program BatteryEater, ktorý nájdete na stránke www.mobilepc.ru/be/eng/. Notebook baľte do batožiny plne nabitý.
2. Odstráňte z disku nepotrebné súbory a programy a spustite jeho defragmentáciu. Vytrieďte si zoznam automaticky spúšťaných programov a zrušte tie, ktoré sú pre vašu prácu nepodstatné. Získate tak pre prácu v teréne dlhší čas prevádzky.
3. Skontrolujte si dáta, ktoré sa nachádzajú na disku notebooku, a porovnajte ich s tými v stolovom počítači. Ak si nie ste istí, či máte zo stolového PC skutočne všetko prehraté do notebooku, zoberte si so sebou na CD alebo DVD aktuálnu zálohu hlavného pracovného stroja, alebo zabezpečte prístup k počítaču inej osobe, ktorá vám požadované súbory v prípade potreby sprístupní prostredníctvom internetu. Ak si pripravujete súbory a dáta na kopírovanie, nezabudnite na poštu stiahnutú v stolovom počítači a históriu IM komunikácie.
4. Zaistite si funkčnosť internetového pripojenia a overte si, či je všetko skutočne v poriadku. Okrem aktualizácie všetkých softvérov, antivírusu a operačného systému by ste si mali overiť i to, či vám fungujú IM klienti a či môžete odosielať poštu zo svojho e-mailového programu. Ak narazíte na nejaký problém, vyriešte ho spoločne s firemnými technikmi alebo poskytovateľom mobilného pripojenia.
5. Ak ste uskutočnili nejaké aktualizácie systému, ubezpečte sa že všetko pracuje tak, ako má. Optimálne je používať notebook namiesto hlavného počítača už pred odchodom, najlepšie počas celého pracovného dňa, na rovnaký účel, pre aký bude používaný v teréne.
6. Ak nechcete po návrate zažiť chaos vo svojej poštovej schránke na hlavnom počítači a váš server neposkytuje prístup pomocou protokolu IMAP, požiadajte správcu pošty, aby vám nastavil smerovanie kópií e-mailov na pracovný e-mailový účet vyhradený pre cesty. Ak máte e-mailov viac, presmerované môžu byť všetky. Ubezpečte sa, že mobilný e-mailový účet nemá kapacitné obmedzenie a prístup k nemu je možný i prostredníctvom webového prehliadača. Prístup cez web sa vám môže zísť v prípade núdze, ak budete potrebovať vybavovať poštu v internetovej kaviarni.
7. Vyčistite si LCD displej a prečistite klávesnicu. Keďže v teréne sú často nevhodné svetelné podmienky, na znečistenom displeji, na ktorý dopadá priame slnko, nebudete takmer nič vidieť.
8. Vyhotovte si kompletnú zálohu dát na notebooku a bezpečne si ju uložte doma pre prípad, že by ste o notebook na cestách náhodou prišli.
9. Všetky veci, ktoré sa týkajú notebooku, uložte do vhodnej tašky, ktorá ochráni jeho obsah a poskytne vám prehľad o tom, či ste všetko pobalili na svoje miesto. Môžete si prípadne spraviť aj súpis vecí, ktoré k notebooku patria. Nezabudnite na rôzne káble pre pripájanie periférií, digitálneho fotoaparátu, telefónnej linky či počítačovej siete. Vhodný je aj USB kľúč pre prenášanie dát medzi notebookom a počítačom v internetovej kaviarni. Pre prípad straty uložte vizitky do všetkých vreciek tašky a umiestnite nálepku s kontaktom na vás pod kryt akumulátora.
10. Ak pri cestovaní nechcete upozorňovať na to, že so sebou nesiete notebook, namiesto tradičných notebookových tašiek voľte radšej vak alebo inú bežnú batožinu, ktorá neprezradí svoj obsah. Taška s notebookom môže byť vložená aj v inej taške či vaku. Označte si batožinu nenápadnou značkou, aby ste si ju s niekým nevymenili. Pri leteckých cestách držte notebook v osobnej batožine a jasne si ho označte výraznou nálepkou na jeho vrchnom kryte. Ak budete pri kontrole nútení notebook vytiahnuť von, mohlo by dôjsť k zámene s iným rovnakým modelom. Ak máte v notebooku napaľovačku, nezabudnite si pribaliť zopár čistých médií, ktoré vám v prípade núdze pomôžu prekonať kapacitné obmedzenie vášho pevného disku.