SME

Viete ako pripraviť svoj notebook na cesty?

Ak sa chystáte na dlhšiu cestu, pri ktorej budete závislí od služieb svojho notebooku, nemali by ste podceniť jeho prípravu. I keď sa doma s drobnými nedostatkami dokážete vysporiadať rýchlo, v teréne sa môžu stať neprekonateľným problémom. Nepodceňujte

teda žiadny detail a pristupujte k príprave zodpovedne.

1. Prekontrolujte stav adaptéra a akumulátorov. Nabíjačka by nemala mať zalomený žiadny z káblikov a konektory na oboch stranách by mali byť nepoškodené. Overte si, či sa akumulátor skutočne nabíja - vopred ho úplne vybite a potom nabite do plnej kapacity. Nezabudnite skontrolovať i to, či nie je poškodený alebo vykývaný konektor na strane notebooku. Aby ste zistili, aký čas vám poskytne notebook pre prácu v teréne a dokázali ho rýchlejšie vybiť, môžete použiť ruský program BatteryEater, ktorý nájdete na stránke www.mobilepc.ru/be/eng/. Notebook baľte do batožiny plne nabitý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

2. Odstráňte z disku nepotrebné súbory a programy a spustite jeho defragmentáciu. Vytrieďte si zoznam automaticky spúšťaných programov a zrušte tie, ktoré sú pre vašu prácu nepodstatné. Získate tak pre prácu v teréne dlhší čas prevádzky.

3. Skontrolujte si dáta, ktoré sa nachádzajú na disku notebooku, a porovnajte ich s tými v stolovom počítači. Ak si nie ste istí, či máte zo stolového PC skutočne všetko prehraté do notebooku, zoberte si so sebou na CD alebo DVD aktuálnu zálohu hlavného pracovného stroja, alebo zabezpečte prístup k počítaču inej osobe, ktorá vám požadované súbory v prípade potreby sprístupní prostredníctvom internetu. Ak si pripravujete súbory a dáta na kopírovanie, nezabudnite na poštu stiahnutú v stolovom počítači a históriu IM komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu

4. Zaistite si funkčnosť internetového pripojenia a overte si, či je všetko skutočne v poriadku. Okrem aktualizácie všetkých softvérov, antivírusu a operačného systému by ste si mali overiť i to, či vám fungujú IM klienti a či môžete odosielať poštu zo svojho e-mailového programu. Ak narazíte na nejaký problém, vyriešte ho spoločne s firemnými technikmi alebo poskytovateľom mobilného pripojenia.

5. Ak ste uskutočnili nejaké aktualizácie systému, ubezpečte sa že všetko pracuje tak, ako má. Optimálne je používať notebook namiesto hlavného počítača už pred odchodom, najlepšie počas celého pracovného dňa, na rovnaký účel, pre aký bude používaný v teréne.

6. Ak nechcete po návrate zažiť chaos vo svojej poštovej schránke na hlavnom počítači a váš server neposkytuje prístup pomocou protokolu IMAP, požiadajte správcu pošty, aby vám nastavil smerovanie kópií e-mailov na pracovný e-mailový účet vyhradený pre cesty. Ak máte e-mailov viac, presmerované môžu byť všetky. Ubezpečte sa, že mobilný e-mailový účet nemá kapacitné obmedzenie a prístup k nemu je možný i prostredníctvom webového prehliadača. Prístup cez web sa vám môže zísť v prípade núdze, ak budete potrebovať vybavovať poštu v internetovej kaviarni.

SkryťVypnúť reklamu

7. Vyčistite si LCD displej a prečistite klávesnicu. Keďže v teréne sú často nevhodné svetelné podmienky, na znečistenom displeji, na ktorý dopadá priame slnko, nebudete takmer nič vidieť.

8. Vyhotovte si kompletnú zálohu dát na notebooku a bezpečne si ju uložte doma pre prípad, že by ste o notebook na cestách náhodou prišli.

9. Všetky veci, ktoré sa týkajú notebooku, uložte do vhodnej tašky, ktorá ochráni jeho obsah a poskytne vám prehľad o tom, či ste všetko pobalili na svoje miesto. Môžete si prípadne spraviť aj súpis vecí, ktoré k notebooku patria. Nezabudnite na rôzne káble pre pripájanie periférií, digitálneho fotoaparátu, telefónnej linky či počítačovej siete. Vhodný je aj USB kľúč pre prenášanie dát medzi notebookom a počítačom v internetovej kaviarni. Pre prípad straty uložte vizitky do všetkých vreciek tašky a umiestnite nálepku s kontaktom na vás pod kryt akumulátora.

SkryťVypnúť reklamu

10. Ak pri cestovaní nechcete upozorňovať na to, že so sebou nesiete notebook, namiesto tradičných notebookových tašiek voľte radšej vak alebo inú bežnú batožinu, ktorá neprezradí svoj obsah. Taška s notebookom môže byť vložená aj v inej taške či vaku. Označte si batožinu nenápadnou značkou, aby ste si ju s niekým nevymenili. Pri leteckých cestách držte notebook v osobnej batožine a jasne si ho označte výraznou nálepkou na jeho vrchnom kryte. Ak budete pri kontrole nútení notebook vytiahnuť von, mohlo by dôjsť k zámene s iným rovnakým modelom. Ak máte v notebooku napaľovačku, nezabudnite si pribaliť zopár čistých médií, ktoré vám v prípade núdze pomôžu prekonať kapacitné obmedzenie vášho pevného disku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 4
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


1
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


56
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 909
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 595
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 700
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 403
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 683
SkryťZatvoriť reklamu