SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Skype - s internetom telefonujete zadarmo

Mnohí operátori vám umožnia telefonovať na pevnú linku za 2,40 za minútu. Máloktorí už ponúkajú spojenie s Austráliou či Spojenými štátmi za 80 halierov. A len jediná masovo využívaná služba vám umožní telefonovať v dokonalej kvalite s kýmkoľvek, kto má d

Na lacnejšie telefonovanie potrebujete len pripojenie na internet a mikrofón za pár korún. FOTO - ARCHÍV

Mnohí operátori vám umožnia telefonovať na pevnú linku za 2,40 za minútu. Máloktorí už ponúkajú spojenie s Austráliou či Spojenými štátmi za 80 halierov. A len jediná masovo využívaná služba vám umožní telefonovať v dokonalej kvalite s kýmkoľvek, kto má doma počítač a pripojenie na internet, úplne zadarmo.

Prevádzkovatelia služby Skype tento mesiac oznámili, že počet jej registrovaných používateľov prekročil 29 miliónov. V ktoromkoľvek momente cez Skype volajú dva milióny ľudí. Každý deň začína službu používať 155-tisíc ďalších internetistov a podľa prevádzkovateľa je preto Skype najrýchlejšie rastúcim komunikačným médiom v histórii.

Ako telefonovať zadarmo

Na telefonovanie s pomocou Skype potrebujete tri veci. Program Skype, ktorý si môžete stiahnuť zdarma z webovej stránky www.skype.com. Rýchlejšie internetové pripojenie, pri ktorom neplatíte za objem prenesených dát - napríklad DSL, pripojenie cez "mikrovlnku" či káblovú televíziu. A mikrofón pripojený k počítaču, napríklad v podobe "headsetu" v spojení so slúchadlami (najlacnejší stojí okolo 200 korún).

Po nainštalovaní softvéru do počítača uvidíte jednoduché okno podobné programom ICQ alebo MSN Messenger, kde sa zobrazia všetci vaši známi používajúci Skype - stačí kliknúť na ich meno a môžete sa okamžite zhovárať.

Kvalita telefonátov je rovnaká, alebo dokonca vyššia, ako pri využití bežnej telefónnej linky - tá totiž prenáša len signál v rozpätí 0 až 3,4 kilohertza, kým Skype zachytáva až 8 kilohertzov, takže ľudský hlas by mal znieť plastickejšie.

Zriaďte si virtuálnu pobočku

Možnosť telefonovať zadarmo z počítača na počítač je najväčším lákadlom Skype, nie však jedinou službou, ktorú firma ponúka. Od júla minulého roka možno so Skype telefonovať aj na bežné telefónne linky kdekoľvek na svete, a to za výrazne nižšie ceny, než ponúka väčšina tradičných telekomunikačných spoločností. Takýchto platiacich zákazníkov má už v súčasnosti Skype viac než milión.

Tento mesiac v ponuke pribudla aj možnosť zriadiť si vlastnú hlasovú schránku, kde môže volajúci nechať odkaz. Používatelia Skype si už takisto môžu zriadiť aj bežné telefónne číslo (služba SkypeIn), na ktoré sa dá volať z ľubovoľného pevného alebo mobilného telefónu. Zvoliť si pritom možno ľubovoľnú predvoľbu krajiny a konkrétneho mesta, bez ohľadu na to, kde sa v skutočnosti nachádzate.

Znamená to, že ak napríklad slovenská firma často komunikuje so zákazníkmi v Nemecku, môže si u Skype zriadiť nemecké telefónne číslo len za 30 eur ročne, a hovory bude prijímať cez počítač na Slovensku. Jej zákazníci namiesto ceny za medzinárodný hovor zaplatia len domácu tarifu a ak budú volať v rámci tej istej predvoľby, ich hovor bude dokonca zadarmo. Skype pritom umožňuje aj konferenčné hovory a komunikácia je šifrovaná, takže ho možno využiť v rámci firiem.

Tajomstvo úspechu

Ako môže malá firma sídliaca v Luxembursku ponúkať lacnejšie telefónne hovory trebárs do Ameriky, ako samotné americké či veľké európske spoločnosti? Tajomstvom je použitie rovnakej technológie, ako pri predchádzajúcom veľkom projekte zakladateľov Skype - bola ním legendárna sieť Kazaa umožňujúca výmenu zväčša pirátskych filmov či hudby medzi internetistami. Skype má rovnako ako Kazaa decentralizovanú štruktúru. Hlasový hovor sa vyhýba nielen tradičnej telefónnej sieti, ale aj serverom prevádzkovateľa - ako prepojovacie body posúvajúce hlas ďalej sa používajú samotné počítače práve pripojených internetistov. Skype tak vôbec nepotrebuje vlastnú telekomunikačnú infraštruktúru, hoci obsluhuje milióny zákazníkov.

Majitelia veria, že skutočný boom službu ešte len čaká, keď sa rozšíri aj mimo osobných počítačov. Už teraz je dostupná verzia pre systém Pocket PC, ktorý využívajú vreckové počítače a niektoré drahšie mobily. Ich majitelia tak môžu napríklad v dosahu domácej bezdrôtovej siete alebo v blízkosti Wi-Fi hotspotu telefonovať s použitím svojho bežného mobilu, ibaže oveľa lacnejšie alebo úplne zadarmo.
Skype vám nájde aj nových priateľov

Možnosť telefonovať so Skype zadarmo zásadne ovplyvňuje aj spôsob, ako telefón internetisti využívajú - a aj to, komu volajú. Služba totiž každému umožňuje zvoliť si stav, v ktorom "vítajú nové hovory" - znamená to, že si ich ktokoľvek môže vyhľadať v "telefónnom zozname" služby a zavolať im. Týchto "skajpistov" (i keď tvoria iba malú časť všetkých používateľov) možno vyhľadávať podľa regiónu, veku či jazyka, ktorým hovoria. Veľmi časté je tak napríklad využitie Skypu na učenie sa cudzích jazykov - mnohí surfisti z Ázie či východnej Európy jednoducho volajú náhodným obyvateľom Ameriky či Veľkej Británie, aby si precvičili angličtinu. Službu využívajú napríklad aj cestovatelia, ktorí chcú vopred získať informácie o krajine od miestnych obyvateľov, ale aj milióny ľudí, ktorí sa jednoducho nudia alebo hľadajú nových priateľov.

Skypisti zväčša vítajú telefonáty od neznámych ľudí s radosťou, virtuálnu telefónnu sieť berú ako komunitu a ostatných používateľov ako kolegov. "Cítil som sa ako kedysi v začiatkoch internetu," popisuje svoje prvé skúsenosti so Skype reportér New York Times Ethan Todras-Whitehill, ktorého šokovalo množstvo neznámych ľudí z celého sveta, ktorí ho krátko po pripojení kontaktovali.

Táto otvorenosť má, samozrejme, aj svoju odvrátenú stránku - aj na Skype už vyčíňajú podvodníci lákajúci ostatných na pyramídové hry či "príležitosti zbohatnúť v Nigérii", ich počet však zatiaľ podľa prevádzkovateľa neprekročil únosnú hranicu. Mimo oficiálnej služby zatiaľ vznikajú mnohé ďalšie stránky umožňujúce využiť Skype na kontakty medzi ľuďmi s rovnakými záujmami či z toho istého regiónu, patria medzi ne napríklad www.jyve.com či www.someonenew.com. (tb, nyt)

Ceny za minútu hovoru zo Skype

Spojené štáty, Kanada, Austrália, Rakúsko, Rusko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia 0,80 Sk

Na Slovensko - pevná linka 2,40 Sk

Na Slovensko - mobil 8,60 Sk

Česko 1 Sk

Česko - mobil 7,90 Sk

Na iný počítač s programom Skype zadarmo


Čo znamená "telefonovať cez internet"

Spojenie "telefonovať cez internet" môže označovať dve rôzne služby, čo často vyvoláva nedorozumenia.
"Telefonovanie cez internet" s využitím služieb ako Skype - teda so zapnutým počítačom a k nemu pripojeným mikrofónom - je len malým zlomkom skutočných internetových telefónnych služieb. Takéto telefonovanie môže byť zadarmo, ale pre mnohých ľudí je pre previazanie zásadnou nevýhodou - počítač musí byť neustále zapnutý a v prípade jeho poruchy zákazník prichádza aj o spojenie so svetom.
Ak vám však telekomunikačná firma ponúka "lacnejšie hovory cez internet", nemusíte sa báť, že budete potrebovať počítač. Informuje vás len o tom, že na prenos signálu na časti jeho trasy - z vlastnej centrály k druhému operátorovi - využije internet namiesto tradičnej (a drahšej) telefónnej siete. Z vašej strany však hovor prebehne rovnako ako každý iný, s rovnakou kvalitou a s použitím toho istého telefónneho prístroja. Tu využitá technológia prenosu sa nazýva Voice over IP (VoIP), čiže "Hlas cez internetový protokol". Keďže prenos dát (aj vo forme hlasu) cez internet je zväčša lacnejší, ako jeho prenos cez tradičné telekomunikačné siete, aj hovory s využitím VoIP môžu byť lacnejšie.
VoIP sa už dnes využíva pri značnej časti medzinárodných hovorov a o tom, že "telefonujete cez internet", v skutočnosti vôbec nemusíte vedieť. (tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

7 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

6 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

4 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

12 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan