SME

Chladiť je možné aj potichu, bez vrtule

Aj keď hlučnosť počítačov trápi takmer každého domáceho používateľa, nie je nemožné pri troche investícií upraviť počítač tak, aby bol čo najtichší. Ak máte vhodnú skrinku v ktorej dokážete potichu zabezpečiť prúdenie vzduchu, napájací zdroj a chladič pro

cesora môžete nahradiť pasívnymi prvkami alebo vodným chladením. ThermalTake Sonic Tower je jedným z riešení. Hneď na začiatok však treba povedať že výkon a hlučnosť sú verní priatelia.


FOTO - MILAN GIGEL

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chladič ThermalTake Sonic Tower je pasívnym chladičom určený pre všetky súčasné procesorové platformy, ktorý využíva masívny rebrovaný výmenník tepla z hliníka, ku ktorému sa odvádza teplo z medeného tepelného rozvádzača prostredníctvom trojice aktívnych prvkov heatpipe. Tie sú zohnuté do tvaru písmena "U" tak, aby vytvorili šesticu extrémne rýchlych teplovodivých ciest, ktoré čo najrýchlejšie odvedú teplo z medenej základne. Následne je už iba otázkou prúdiaceho vzduchu v skrinke PC, či bude schopné okolité prostredie absorbovať teplo odvedené od CPU, alebo bude brzdou celého chladenia. Sonic Tower nie je žiadnym subtilným chladičom - práve naopak. Jeho 692 gramové telo vás presvedčí o tom, že investícia do veľkej skrine je nutnosťou.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Rebrovaný tepelný výmenník je rozdelený do dvoch samostatných segmentov, z ktorých každý pozostáva z 55 hliníkových lamiel. Tie sú na heatpipes navrstvené tak, aby bola medzi nimi milimetrová medzera určená pre prúdenie vzduchu. Spojenie s medenými rúrkami zabezpečuje tesné nalisovanie do otvorov, ktoré mali pôvodne menší priemer ako meď. Namiesto komplikovaného spájkovania tak zohrala tradičnú úlohu mechanika. Priestor, ktorý je medzi oboma segmentami poskytuje prístupnosť pre jednoduchú montáž a do istej miery určuje i vhodný tok vzduchu pre chladenie vnútorným obehom.


FOTO - MILAN GIGEL

Jednotlivé lamely dosahujú šírku 112 milimetrov a na základni sú osadené tak, že je otázkou soketu, ktorým smerom budú vo vnútri otočené vzhľadom k smeru prúdenia vzduchu. Podobne ako pri chladiči TT Beetle, i tu nastáva situácia, kedy pri všetkých socketoch bude uloženie také, že k zadnému ventilátoru skrine bude čeliť jeden zo segmentov svojou širšou stranou, kým pri sockete LGA775 poskytne chladič lepšiu orientáciu na výmenu tepla, t.j. prietokom vzduchu cez stredovú štrbinu. Výmena napájacieho zdroja by mala prebehnúť tak, aby obsahoval pomalootáčkový 12 cm ventilátor umiestnený na jeho spodnej strane. Aj keď sila ventilácie nemusí byť extrémna, dôležité je aby sa pri tichom chode zdroja odsával horúci vzduch z okolia tepelného výmenníka.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Lamely tepelného výmenníka sú tvarované tak, že každá z nich pozostáva z akejsi trojice spojených kruhov. Na rozdiel od obdĺžnikového tvaru tak vzniká väčší obvodový povrch so štvoricou vzduchových vakov, ktoré efektívnejšie odovzdávajú naakumulované teplo do okolitého prostredia.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladič je 15 centimetrov vysoký a jeho tvarové spracovanie kopíruje strany štvorca. Od takejto opresnej geometrie v tvare hranola s rozmermi 112x112x150 mm by človek očakával konštrukčnú presnosť vyhotovenia, predsa len je chladič skosený pod uhlom tak, že ak ho namontujete do skrine s vodorovným umiesnením lamiel, zistíte že heatpipes sú na oboch stranách naklonené pod 5° uhlom smerom nadol. Ťažko pri jedinom testovacom kuse povedať či ide o náhodu alebo zámer, ale isté je, že medené trubky sú natoľko pevné a robustné, že ich rukou nezohnete.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Použitá medená základňa, ktorá je tepelným rozvádzačom s označením "3" je identická s tou, ktorá je použitá pre chladič Beetle. Rovnakým spôsobom je uskutočnené i upevnenie heatpipes, ktoré sú pevne naspájkované k vrchnej i spodnej časti medeného bloku.


FOTO - MILAN GIGEL

Medený blok s hrúbkou 3-5 mm v závislosti od príslušnej jeho časti je možné v domácich podmienkach doplniť o lapovanie, pribalená teplovodivá pasta však hravo preklaňuje všetky jemné nedostatky v jednoliatosti povrchu. Ide o brúsený odliatok, ktorý je prekvapivo presný. Nenechajte sa však skrutkami v rohoch nachytať. Ich funkcionalita je minulosťou...


FOTO - MILAN GIGEL

I keď je SonicTower zmýšľaný ako pasívny chladič s aktívnou prepravou tepla k výmenníku, výrobca myslí i na tých, ktorí majú príliš malé a nevhodné skrine na to, aby v nich dokázali zabezpečiť prietok vzduchu na dostatočnej úrovni. Preto je súčasťou i špeciálny montážny kit pre prídavný ventilátor.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pomocou neho si môžete sami k systému pridať pre zvýšenie efektívnosti chladenia ventilátor s 12 centimetrovým priemerom, ktorý je najlepšie voliť tak, aby mu nechýbal mechanizmus pre riadenie rýchlosti otáčok (a tým i hlučnosti) ale aj krycia mriežka (fangrill), ktorá ochráni pred rotujúcou vrtuľou káble.


FOTO - MILAN GIGEL

Montážou tak bez problému podporíte veľmi aktvíne chladenie jedného z dvojice lamelových segmentov, ktorý odovzdá svoje teplo okoliu rýchlejšie ako pri pomalom obtekaní vzduchom. Mali by ste však vedieť, že všetko závisí od mechanickej konštrukcie základnej dosky. Ak vyžadujete extrémny chladiaci výkon bez ohľadu na hlučnosť, s týmto doplnkom ho zaiste dosiahnete. Ak by ste chceli použiť dvojicu ventilátorov, druhý montážny kit by ste si museli vyrobiť - výrobca vzhľadom na poslanie tohto produktu počíta iba s jedným ventilátorom.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste opäť mali prehľad o tom, čo výrobca pribalil k chladiču, všetko je prehľadne rozdelené v igelitových vreckách, ktoré sú spolu s návodom uložené v papierovom boxe, ktorý nájdete v spodnej časti priesvitného obalu. Ani po úspešnej montáži sa tak nemusíte báť, že by sa čosi pri skladovaní stratilo. (iba ak celá krabička ako sa to už stáva...)


FOTO - MILAN GIGEL

Montážna sada pre platformu K7 bude od vás vyžadovať, aby ste pri montáži chladiča vymontovali základnú dosku zo skrine úplne. Kovový držiak v tvare písmena "I" bude umiestnený nad medený blok chladiča a jeho fixovanie zabezpečia z rubu matice s podložkami.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri platforme K8 je inštalácia úplne "bezbolestnou". Vystačíte tu s fixáciu držiaceho pera dvojicou skrutiek s pružinami. Pracovný priestor je vďaka štrbine v strede chladiča viac ako dostatočný.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nezapotíte sa ani pri montáži chladiča do plastovej kliekty socketu 478, kde netreba preceňovať dotiahnutie skrutiek pomocou priloženého imbusu. Chladič drží na jeho mieste priečna vzpera fixovaná dvojicou skrutiek na konzolách rozkladajúcich záťaž na koncové montážne body klietky.


FOTO - MILAN GIGEL

Rovnako vysokú stabilitu dosiahnete i pri montáži na socket LGA775, kde budete opäť nútení odskrutkovať základnú dosku z plata skrine a pripevniť si montážne rámiky pred osadením chladiča. Aj keď je hmotnosť chladiča o niečo vyššia ako pri systéme Beetle, ani v tomto prípade nepôsobí uchytenie tak, že by mohlo poškodiť základnú dosku. Obavy tohto druhu sú skôr folklórom šíreným cez internet ako skutočným rizikom.


FOTO - MILAN GIGEL

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu montáže do skrine treba vyjadriť prekvapenie nad tým, že i pomocou skrutkovača bežnej dĺžky je možné dosiahnuť k skrutkám pre ich bezpečné zatiahnutie a precízne umiestnenie chladiča tak, aby zotrval na želanom mieste. Rovnako ako je pohodlné nasadzovanie, bezproblémové je i jeho "vyzutie".


FOTO - MILAN GIGEL

Pri testoch sme osadili chladič do referenčnej zostavy tak, že na chrbtovej časti chladiča je osadený ventilátor TT SmartCase II s reguláciou otáčok, po jeho pravej bočnici zdroj s 12 cm nízkootáčkovým ventilátorom (AKASA PaxPower) a v čele skrine druhý 12 cm nasávací ventilátor s vyvážiteľným výkonom k výstupu. Chladič je teda osadený na takom mieste, aby v jeho bezprostrednej blízkosti cirkuloval vzduch i vtedy, ak budú otáčky ventilátorov nastavené na nepočuteľné minimum.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pokúsili sme sa i o alternatívne nasadenie s prídavným ventilátorom, ktoré však z dôvodu problematického umiestnenia konektoru ATX12V skončilo fiaskom. Keďže bočný ventilátor nedokázal zapadnúť až úplne do spodnej polohy, styčná plocha procesora s chladičom bola minimálna a tak sa teplota CPU po pár sekundách vždy vyšplhala na 116 °C s následným vypnutím systému. Testovanie tak prebiehalo iba v režime bez prídavného ventilátora.


FOTO - MILAN GIGEL

Zníženie cirkulácie vzduchu v skrini na nepočuteľné minimum a použitie chladiča SonicTower odhalí pre vaše uši zvuky miestnosti, ktoré ste doposiaľ nepočuli. Je až neuveriteľné že počítač dokáže byť úplne tichý a vy vlastne uchom takmer nedokážete rozlíšiť, či je vypnutý alebo zapnutý. Jediným počuteľným prvkom je ticho rotujúci pevný disk. Načítanie CD nosiča v mechanike spôsobí hluk, ktorý by ste porovnali skôr s okružnou pílou ako počítačovým komponentom. Je to zážitok, ktorý si treba vyskúšať. Je teda od začiatku zrejmé, že "to ide potichu" i bez vodníka. Otázne však je, ako sa chladenie bude správať pri záťaži.

SkryťVypnúť reklamu

Použili sme rovnakú zostavu ako v predchádzajúcom teste s chladičom Beetle a chladili sme procesor Intel Pentium 4 Extreme Edition 3,4 GHz s technológiou HyperThrading s 2MB L3 cache pamäťou vyrobený 0,13 technológiou. Pri testoch sme použili okrem základného taktu dvojicu pretaktovaní a merali sme po 15 minútových cykloch rovnomerného zaťaženia teplotu procesora v stave minimálnej činnosti a pri úplnom zaťažení oboch virtuálnych jadier. Dosiahnuté výsledky sme zrhnuli do tabuľky ktorá vyhodnocuje tepelnú charakteristiku systému pri ventilácii skrine regulovanej na nepočuteľné minimum a pri plnom výkone.


Pri dvojici, resp trojici 12 cm ventilátorov v skrini je možné pri maximalizácii výkonu dvoch z nich dosiahnuť i pri intenzívnom pretaktovaní teplotu, ktorá spadá do pracovného rámca procesora. Ak je však potrebné udržať systém na nepočuteľnej úrovni - čo je zaručene cieľom každého z nás - nutné je rátať s tým, že je potrebné vybrať takú skriňu, ktorá je vybavená väčším počtom pomalootáčkových ventilátorov. Inak teplota procesora môže presiahnuť jeho pracovný rámec (ako tomu bolo v našom prípade) a celkový výkon sa tak o čosi zníži. Keďže takéto skrine existujú i v ponuke predajcov slovenského trhu, k stavbe "nepočuteľného" PC sa ešte vrátime v nasledujúcich recenziách. Dosiahnuté výsledky preukázali, že cesta týmto smerom zaručene vedie.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechajte sa zmiatnuť dosiahnutými teplotami a majte na vedomí, že zámerne používame procesor, ktorý je "Extrémom" nielen vo výkone ale i v tepelnej emisii. Je celkom možné, že pri iných prístupnejších procesoroch budú teploty o poznanie nižšie a pri nominálnom takte sa do tepelného rámca vmestíte i pri použití dvojice ventilátorov pre vnútorný obeh vzduchu.

Ako je zrejmé, skriňa a jej odvetranie zohráva pri tomto chladiči veľmi dôležitú úlohu a je otázkou šikovnosti používateľa, ako sa s touto úlohou vysporiada. Ak uvažujete iba o chladiči samotnom, robíte chybu a môže sa stať, že budete sklamaní. Do hry je potrebné zakomponovať i vhodný zdroj a dôkladne premyslieť spôsob cirkulácie vzduchu v skrini. V prípade že máte v PC i výkonnú grafickú kartu ktorú pri našich testoch vynechávame, možno budete nútení prehradiť v strednej časti skriňu priečkou, aby ste riešili samostatne chladenie grafiky a samostatne chladenie CPU. Isté však je, že v našom teste sme nemuseli siahnuť po žiadnych extrémoch a jednoduchou výmenou chladiča sme dosiahli umlčanie počítača na úroveň, ktorá je takmer nepočuteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 763
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 841
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 387
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 296
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 818
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 709
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 437
SkryťZatvoriť reklamu