SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Bezdrôtová klávesnica a myš od "veľkej modrej"

Spoločnosť IBM v rámci technologických inovácií prináša na trh nový bezdrôtový set pozostávajúci z klávesnice a myši, ktorý vytvorí na pracovnom stole viac voľnosti a priestoru. Vďaka viac ako 10 metrovému dosahu komunikačnej jednotky môžete klávesnicu po

Spoločnosť IBM v rámci technologických inovácií prináša na trh nový bezdrôtový set IBM Enhanced Performance Keyboard and Mouse pozostávajúci z klávesnice a myši, ktorý vytvorí na pracovnom stole viac voľnosti a priestoru. Vďaka viac ako 10 metrovému dosahu komunikačnej jednotky môžete klávesnicu použiť i pre riadenie prezentácie alebo ovládanie svojho PC priamo z postele. Hlavným poslaním klávesnice však je uľahčiť prácu v kancelárii.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica už na prvý pohľad pôsobí ostrým kancelárskym podnikovým dojmom, ktorý iba utvrdzuje korporátny dizajn, ktorý výrobca pri návrhu tejto klávesnici zvolil. Klávesnica je navrhnutá tak, aby jej veľkosť bola čo najmenšia a používateľ pritom neutrpel ujmu pri konforte používania. Stretávame sa tu s tradičným rozložením a dizajnom tlačidiel, ktoré sú doplnené o multimediálne funkcie a tlačidlá rýchleho prístupu ku kancelárskym aplikáciám. Telo je vyrobené z čierneho kolorovaného plastu s "kladivkovou" povrchovou úpravou, pričom tlačidlá vybavil výrobca rozmernejšou poltačou, ako je zvykom. Systém je tak prehľadný i pre tých, ktorí majú slabší zrak - práve o takéto detaily je potrebné v korporátnom segmente dbať.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Plochu opierky zápästí, ktorá je i na samotnej základní dostatočne veľká je možné rozšíriť pripojením externého krytu s jemnou povrchovou úpravou, ktorá sa na dotyk javí byť kdesi uprostred medzi gumou a plastom. Opierka má vynikajúce protisklzové vlastnosti, vplyvom prirodzeného znečisťovania však mení svoj výzor veľmi rýchlo. V prípade, že ste sa stretli s notebookmi IBM ThinkPad, vlastnosti povrchu dôverne poznáte. Čo je však dôležité je skutočnosť, že je bez problému umývateľný s možnosťou navrátenia do pôvodného stavu. Opierku by sme teda právom mohli nazvať "indikátorom znečistenia" klávesnice.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť klávesnice je vyhotovená tak, aby s doskou pracovného stola zdieľala minimálnu plochu. Kým v spodnej časti výrobca umiestnil protisklzové gumové nožičky, vo vrchnej časti sa predsa len nachádza plast. Klávesnica si pozíciu na stole drží pomerne pevne a stabilita nie je žiadnym problémom ani na klzkých povrchoch.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prirodzený sklon klávesnice pri jej uložení "naplocho" nepresahuje 3°. Jemný náklon je dosiahnutý skôr schodovitým odstupňovaním vrchných dvoch radov tlačidiel ako samotnej základne. Prácu pri tomto nastavení ocenia hlavne tí, ktorí majú vzhľadom k výške stoličky polohu stolovej dosky vyššie, aby si neopierali pri práci zápästia. Výklopné nožičký sú dvojpolohové.


FOTO - MILAN GIGEL

V závislosti na aktuálnych potrebách, fyziológii tela a mechanickom usporiadaní pracoviska si tak môžete prispôsobiť sklon klávesnice tak, aby sa s ňou pracovalo čo najlepšie. Voľbu máte medzi plochým uložením a dvomi fixnými uhlovými zdvihmi. Nožičky sa po vysunutí pri nesklápajú a stabilita klávesnice sa ich použitím nemení.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Napájanie klávesnice zabezpečuje trojica alkalických článkov formátu AA, ktoré poskytujú energiu na niekoľko mesiacov používania. I napriek využitiu 2,4 GHz komunikačnej jednotky nevykazuje klávesnica vyššie energetické nároky ako je zvykom. Pri 4,5V napájaní je odoberaný maximálny prúd 75mA. Klávesnica spoľahlivo pracuje i pri použití NiMH článkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Chod tlačidiel je možné hodnotiť veľmi pozitívne. Spínanie zabezpečuje membránový systém s jemným a tichým chodom, ktorý vzopne vtedy, ak tlačidlo prekoná dvojmilimetrovú dráhu. Celkový "dojazd" však predstavuje prevýšenie 3,5 milimetra s tlmeným nárazom pri dosiahnutí dna. Moment vzopnutia je jasne rozoznateľný, nadrozmerné tlačidlá akými je medzerník, backspace, shift, či enter pracujú spoľahlivo i pri zasiahnutí ich hrany. Priaznivcov "starého" rozloženia navigačného bloku poteší skutočnosť, že výrobca ho zachoval v nezmenenej forme v dostatatočnom oddialení vrchnej trojice gombíkov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čo však môže byť nepríjemné je skrátenie ľavej klávesy Shift, ktoré má pôvod v britskom rozložení klávesníc. Bohužiaľ sme počas testov nemali k dispozícii i US verziu klávesnice aby sme zistili, či je na nej Shift v plnej dĺžke, avšak podľa dokumentačných fotografií na webe IBM je v US rozložení Shift vyobrazený v plnej dĺžke. Ak by tomu tak bolo, tento defekt je pravdepodobne potrebné pripísať príslušnej pobočke IBM, ktorá odvodila naše lokalizované rozloženie z nesprávneho základu - UK klávesnice namiesto US. Čo sa však týka lokalizácie tlačidiel a zobrazenia alternatívnych znakov dosiahnuteľných tlačidlom AltGr, všetko vyzerá byť v najlepšom poriadku.


FOTO - MILAN GIGEL

Úplne vľavo sa nachádza dvojica tlačidiel určených pre pohyb v internetovom prehliadači vpred a vzad medzi navštívenými stránkami. I v tomto prípade ide o membránové spínanie, pričom tlačidlá aktivujú funkciu pri ich úplnom zarovnaní s povrchom klávesnice.Dostupnosť je vynikajúca a ovládanie ľavou rukou nie je na škodu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V ľavom hornomrohu je sústredená osmica mikrospínačových tlačidiel určených pre ovládanie multimédií. Kým stredné tlačidlo so symbolom noty spustí predvolený prehrávač multimédií, význam ostatných je viac ako jasný. I keď tlačidlá z mechanického pohľadu nie sú príliš precízne vyhotovené a nakláňajú sa do strán mimo dráhy zatlačiteľnosti viac ako by sa patrilo, ich použiteľnosť je bezproblémová. Výškové výstúpenie tlačidiel +/- oproti susediacim zjednodušuje ovládanie hlasitosti "naslepo". Ak výrobca zachová tento blok i pre budúce modely, pravdepodobne bude musieť zapracovať na jeho zdokonalení.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že plánujete túto klávesnicu pripojiť k desktopu IBM ThinkCentre alebo k stolnej základni notebooku ThinkPad, prehliadnuť netreba ani modré tlačidlo Access IBM, ktorého užitočnosť ocení každý menej technicky zdatný používateľ počítača. Jeho úlohou je pomáhať pri zmene nastavení či riešení problémov. V prípade pripojenia k inej značke PC zostáva nevyužité.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Samostatnou kategóriou je sedmica funkčných tlačidiel s farebným odlíšením, ktoré vám sprístupnia späšťanie najčastejšie používaných aplikácií alebo rýchly prístup k niektorým funkciám operačného systému. Popisky nie sú pevne dané a nachádzajú sa na papierovom hárku zasunutom pod plastový priesvit.


FOTO - MILAN GIGEL

O tom, že tvorcovia ovládača mysleli skutočne na všetko svedčí i to, že v prípade predefinovania funkcie tlačidiel si určujete i ich nové názvy. Práve podľa nich vám sprievodný softvér vytlačí nový pás s popiskami, ktorý po orezaní zasuniete namiesto pôvodného. Okrem jednoduchej lokalizácie to umožňuje vysokú mieru prispôsobiteľnosti.


Komunikačná jednotka pracujúca v pásme 2,4 GHz má kompaktné rozmery, a okrem párovacieho tlačidla na nej nájdete i LED podsvit zelenej farby indikujúci aktivitu. Vždy tak získate prehľad o tom, či je problémom pri nefunkčnosti operačný systém, alebo samotný stolný set. Vďaka jasnému symbolu je jednotka s USB kľúčom nezameniteľná. Robustné mechanické vyhotovenie umožňuje i dynamické operatívne pripájanie a odpájanie, napríklad pri práci s notebookom bez stolnej základne. Polykarbonátové telo je pri bežnom používaní takmer nezničiteľné.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Komunikačný modul vystupuje zo strany PC ako kombinované zariadenie typu HID sprístupňujúce funkcie klávesnicy a myši. To naznačuje použiteľnosť so všetkými súčasnými operačnými systémami i bez nutnosti inštalácie ovládačov. Samozrejmosťou je možnosť ovládania všetkých súčasných BIOSov a aplikácií bežiacich v systéme DOS.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou setu je aj myška na ktorej nájdete okrem dvojice tlačidiel i výrazné červené rolovacie koliesko so znateľným krokovaním s možnosťou kliknutia. Symetrické vyhotovenie umožňuje pohodlný úchop pre pravákov i ľavákov. Z pohľadu tvarového vyhotovenia sa výrobca držal skrôr v "konzervatívnych vodách" ako pri súčasných trendoch ergonómie. Neznamená to však, že by sa myška v ruke nedržala pohodlne - práve naopak. Povrch opäť čiastočne pripomína gumu, čiastočne plast.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Bočný pohľad odhaľuje zvýšenie chrbtovej časti myši tak, aby sa ruka pri kancelárskej práci neunavila a aby jedna veľkosť vyhovovala útlym ženským rukám, i veľkým mužským dlaniam. Ide o osvedčený dizajn, ktorý sa v praxi používa takmer desiatku rokov.


FOTO - MILAN GIGEL

Rolovacie koliesko je potiahnuté gumou a poskytuje pevnú oporu i vtedy, ak máte od dlhej práce spotené ruky. Uložené je v priehlbine tak, aby pri práci nezavadzalo ani vtedy, ak budete mať pripravené prsty v pohotovostnej polohe. Pribalený ovládač umožňuje nielen zámenu funkcionality kolieska, ale aj automatické nastavenie kurzora na implicitné tlačidlo aktívneho okna, automatickú aktiváciu okien či "prebehovanie" kurzora myši cez okraje obrazovky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Napájanie komunikačnej časti myši a jej optického LED snímača s asférickou optikou zabezpečuje dvojica alkalických článkov formátu AA. Silikónové nožičky zabezpečujú jednoduchý pohyb po podložke bez zadrhávania. I keď je myš vybavená systémom pre energetickú úsporu, v niektorých prípadoch by sa mohlo hodiť, aby sa na jej spodnej časti nachádzal vypínač na jej úplne odpojenie od napájania. Na nedostatok narazíte i pri kryte batérií - tenký rámik aretačného bloku sa po opakovanom otváraní a zatváraní deformuje a časom sa môže úplne zlomiť. Konštruktéri podcenili pri výbere materiálu skutočnosť, že nejde o myš s nabíjateľnými akumulátormi ale o systém, ktorý niekoľko krát do roka budete musieť otvoriť a opätovne uzavrieť.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Párovanie prebieha pre klávesnicu a myš samostatne, prostredníctvom klasického párového zatlačenia príslušných tlačidiel. Čo je však pozoruhodné je odlišné správanie klávesnice a myši pri rozviazaní spojenia z dôvodu straty signálu. Kým klávesnica po opätovnom návrate do signálom pokrytej oblasti pokračuje v práci, myš je potrebné opätovne aktivovať párovaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem samotného hardvéru je súčasťou dodávky aj inštalačný manuál, sada popisiek k tlačidlám a inštalačný CD nosič s ovládačmi.

Bezdrôtový stolný set od IBM možno hodnotiť ako vynikajúce riešenie do kancelárií, kde sú všetky inovácie vopred zatratené a akceptované sú iba konzervatívne riešenia prijateľné pre každého. Dosah komunikačnej jednotky o niečo prekračuje hranicu 10 metrov a ovládanie je možné dokonca i cez dvojicu 15 centimetrov hrubých železobetónových panelov. Vyhotovenie klávesnice, komunikátora aj myši je robustné a slabiny v mechanickom vyhotovení by ste hľadali iba márne. Predurčenie tohto produktu je pre korporátny sektor viac ako zrejmé. Drobnou chybičkou je však skrátený ľavý shift a podcenená konštrukcia multimediálnej sady mikrospínačových tlačidiel. Daňou za všeobecnú akceptovateľnosť je i mierne nižšia úroveň ergonómie, s akou sa stretávame v tejto triede produktov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.
Píše Tomáš Valášek - Fórum

Ešte to chvíľu potrvá, no náš vplyv v EÚ rastie

Nesmieme sa v mene falošnej solidarity s V4 nechať vtiahnuť do Orbánovej hry.

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Neprehliadnite tiež

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 3. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 888
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 482
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 839
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 660
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 459
 6. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 333
 7. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 162
 8. Aká je chémia vôní 9 096
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 833
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 705