"Chrobák" ktorý uchladí každý procesor

Chladiče firmy ThermalTake sú známe svojim netradičným vyhotovením, vysokým výkonom, tichým chodom a neraz takmer neúnosnými gigantickými rozmermi. Ak má byť počítač spoľahlivý, stabilný, výkonný, tichý a pútavý, pravdepodobne sa budete obzerať i po chlad

ičoch na procesory. My vám pri výbere pomôžeme recenziami. Dnes začíname chladičom Beetle CL-P0086, ktorý vzbudil po jeho predstavení nemalú pozornosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Hneď na úvod je potrebné povedať, že ide o robustný chladiaci systém, ktorý je určený pre všetky súčasné platformy socketov, avšak pri osadzovaní do skrine musíte mať dostatok priestoru na to, aby ste takmer 600 gramov objemnej hmoty dokázali do skrinky umiestniť. Kto sa však pre čosi takéto rozhodne, má pre to zaiste dôvod - kvalitná skriňa a bočný priesvit patria jednoznačne k tomu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri porovnaní s 12 centimetrovým nosičom si dokážete urobiť prehľad o tom, aký je chladiaci systém obrovský. Alumíniové rebrovanie pre tepelnú výmenu so vzduchom tvorí blok s veľkosťou 8×7×12,7 centimetra, pričom na jeho chladenie sa používa ventilátor s priemerom 90 milimetrov. Prenos tepla medzi medeným rozvádzačom tepla a výmenníkom zabezpečujú aktívne prvky "heatpipe".


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilátor upevnený na špecificky tvarovanom odnímateľnom ráme má priemer 9 centimetrov, hrúbku lopatikek 2,5 centimetra a vyhotovený je z priesvitného ružového plastu iluminujúceho na UV žiarení. K základnej doske sa pripája prostredníctvom trojovidočového vedenia zabezpečujúceho napájanie a monitorovanie otáčok. Keďže otáčky riadi podľa teploty CPU základná doska, tepelný senzor jeho súčasťou nie je. Výrobca však nezabudol na to, aby ho vybavil dvomi možnosťami alternatívnej regulácie.


FOTO - MILAN GIGEL

V centrálnej časti nasávania je logo výrobcu podsvietené RGB ledkami, ktoré priebežne počas prevádzky cyklujú farby. Rôzne farebné kombinácie sú dosiahnuté pri cyklovaní podstvitu R, G, B, RG, RB, GB, RGB a to tak, že sa ich podsvit priebežne stmavuje a zosvetľuje, takže ide skôr o pomalé zhasínanie a zapínanie s výmenou farieb ako o nevkusné "cirkusové" osvetlenie. Dvojica modrých LEDiek sa nachádza i v spondej časti rámu.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane sa nachádza dvojité plastové plášťovanie. Vnútorné šedé tvorí aktívny vzduchovod, ktorý zabezpečuje tok nasávaného vzduchu cez rebrovanie, ktoré do okolitého prostredia odovzdáva teplo. Krycí vonkajší plast v tvare krídel hmyzu (práve tu je základ názvu Beetle) plní estetickú úlohu. Ide opäť o plast s prídavkom fosforu, ktorý pri dopade UV žiarenia iluminuje. Vrchný kryt je k zvyšku systému pevne priskrutkovaný štvoricou samozreziek, na spojoch nevznikajú žiadne rušivé vibrácie.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť je skonštruovaná s dôrazom na to, aby žiadna zo stavebných súčastí netvorila bariéru pre teplý vzduch vyfukovaný spomedzi rebrovania. Ak by ste nadobudli dojem, že by bolo vhodné akcelerovať vyfukovanie doplnkovým ventilátorom, do predpripravených otvorov môžete samoreznými skrutkami namontovať doplnkový 80 milimetrový ventilátor ľubovoľnej hrúbky. Nezabúdajte však na to, že opäť zvýšite hmotnosť kompletného systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Chladiaca jednotka je uložená rovnobežne s medenou základňou tak, aby bolo možné zabezpečiť priamočiary tok vzduchu s kolmým výfukom smerom k ventilačým otvorom skrine, či napájacieho zdroja. I keď sa priestor vymedzený odhalenými heatpipe prvkami javí byť pre manipuláciu pri montáži ako dostatočný, vzhľadom na vdeľký priemer plastového bubna budete pri nasadzovaní dosť obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Medený rozvádzač tepla sa skladá z dvoch častí, medzi ktorými sú zaspájkované trubičky pre prenos tepla. I keď sa obe javia byť spojené iba štvoricou skrutiek, sú spolu pevne zaspájkované, takže ich neoddelíte. Pravdepodobne ide o pomocný prostriedok vo výrobnom procese. Do styčnej plochy s CPU však otvory nezasahujú, takže nie sú prekážkou.


FOTO - MILAN GIGEL

Styčná plocha odliatku spodnej časti je jemne brúsená bez lapovania. Použitie tepelnovodivej pasty ktorá zabezpečí maximálny teplovodivý kontakt je tak viac ako odporúčaná - ak však patríte medzi chorobných detailistov, alebo uprednostňujete lapovanie, máte príležitosť pustiť sa do práce.


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilačná jednotka s plastovým rámom s chrómovaným povrchom je ku zvyšku systému pripevnená pomocou štyroch zaklikávacích výstupkov, ktoré by sa pri frekventovanom odnímaní mohli časom poškodiť. Kompletná kabeláž pre pripojenie k základnej doske, podsvieteniu a regulátorom je jej súčasťou. Použitý ventilátor dosahuje pri otáčkach od 1600 do 4300 RPM úroveň hluku od 20 do 44,5 dBA. Napájanie je vymedzené na rozsah od 7 do 12 voltov. Kým pri najnižších otáčkach nepočujete takmer nič, pri maxime je zvýšený "ruch" daňou za výkon.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri odstraňovaní ventilátora si dajte pozor na to, aby ste nepoškodili dvojicu káblikov s konektormi, ktoré zabezpečujú podsvietenie plastového vzduchovodu. Ide o tradičné dvojpinové výsuvné konektory bez zaklikávacej aretácie. S ich odpojeím by ste problémy mať nemali.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že by ste radi zmenili modrý podsvit za iný odtieň, 3,5 mm LEDky jednoducho nahradíte inou alternatívou. Prilepené sú tepelnou pištoľou, odstrániť sa dajú pomerne jednoducho.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vyhľadávate konzervatívnejšie dizajny a blanokrídlovec vám akosi "nie je po srsti", po odstránení vrchného plastu je možné ventilátor nasadiť späť na jeho miesto. V prípade, že máte zdroj príliš blízko k doske a chýba vám menej ako 2 cm priestoru, získate ich rovnako odstránením krytu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri úplne pasívnom chladení však pravdepodobne nezostanete. Pri odhalení kompetnej konštrukcie je vidno celú dráhu trojice heatpipes s priemerom 6 mm, na ktorých je nasadených 39 tenkých lamiel z hliníka. Ak sa však na konštrukciu detailne zahľadíte, zistíte že nie je možné otáčať spodný úchop o 90° tak, aby ste dosiahli nasávanie či výfuk na želanej strane. I keď je medená základňa štvorcová, pri alumíniových lamelách zvol výrobca obdĺžkový tvar 80×75 mm


FOTO - MILAN GIGEL

Ak by ste sa pokúsili o uzavretie systému v nesprávnom smere, dosiahnete limit práve na bode montáže o heatpipes. A práve tu sa dostanete k istému obmedzeniu. Kým pri socketoch K8, K7 a 478 je v dvrivej väčšine prípadov umiestnený ventilátor tak, že jeho výpust môžete smerovať k zadnej strane skrinky, pri LGA775 narázíte vo väčšine prípadov na umiestnenie výpustu tesne pod zdroj. Znamená to, že budete musieť použiť zdroj s 12 cm nasávacím otvorom na jeho spodnej strane. Súčasne budete musieť hľadať alternatívny "výfuk" pre teplý vzduch zo skrine, aby ste ho nemuseli "prečerpávať" cez chladič procesora.


FOTO - MILAN GIGEL

Ešte predtým, ako sa pustíte do montáže, zaiste vás bude zaujímať, akým spôsobom je možné regulovať otáčky. Súčasťou dodávky sú i analógové "obmedzovače", ktorými stanovíte vrchnú hranicu otáčok a úmerne k nim i spomalenie oproti povelom zo základnej dosky. Namiesto nevýhodného nárazovitého chladenia tak dosiahnete nepretržitý pomalší chod ventilátora s miernym zvýšením hlučnosti v kritických chvíľach. Naopak pri intenzívnej záťaží dokážete pustiť výkon na maximum a pri nočnom sledovaní DVD či surfovaní na minimum. Ak reguláciu nepoužívate často, môžete si z dodávky zvoliť lištu pre zadný panel.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však plánujete regulovať otáčky podľa potreby s jednoduchou dostupnosťou, využiť môžete i regulačný prvok určený pre čelný panel a jeho 3,5" pozíciu. Vyhotovený je kompletne z hliníka a na riadenie sa rovnako ako pri zadnom paneli používa iba jediný potenciomer bez tranzistora - ten bude pravdepodobne súčasťou elektroniky pre pohon vrtule.


FOTO - MILAN GIGEL

Regulátory otáčok, ako i kompletné montážne príslušenstvo sú súčasťou boxu, v ktorom nájdete všetko potrebné.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre použitie na platforme K7 bude nutné pod základnú dosku naskrutkovať plech, ktorý bude chladič držať stabilne na jeho mieste. Pracnosti sa v žiadnom prípade nevyhnete, ak však máte bezskrutkovú skriňu, mali by ste s tým byť za pár minút hotoví.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri platforme K8 sa chladič jednoducho montuje iba dvojicou skrutiek s pružinami. Ide o tradičný, bežne používaný systém.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri sockete 478 tiež nebudete musieť základnú dosku vybrať von. Pri doťahovaní skrutiek by ste však mali dávať veľký pozor na to, aby ste neodlomili ušká na plastovom rámiku. Mohlo by to priniesť nemalé komplikácie pri zháňaní nového. Keďže skrutky majú šesťhranný vzor na nástrojovej strane, súčasťou dodávky je i imbusový kľúč.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri LGA775 by ste si mali zohnať ešte 4 podložky ktoré umiestnite na vrchnú stranu dosky a skrutky ktoré sú v sade je lepšie nahradiť tradičnými s veľkými hlavami pre FDD/Optické mechaniky. Pre montáž si vyhliadnite čo najkratší skrutkovač. Dosku bude potrebné rovnako ako pri K7 kompletne odmontovať z plata.


FOTO - MILAN GIGEL

Po sfinalizovaní montáže nezabudnite ani na to, aby ste styčnú plochu procesora natreli teplovodivou pastou. Snažte sa o jemnú vrstvičku, ktorá sa rozleje do škár ktoré má vyplniť. Najjednoduchšie to dosiahnete vatovou tyčinkou, ktorou pastu rovnomerne rozmiestnite tam kam patrí a nepotrebné zvyšky zotriete.


FOTO - MILAN GIGEL

Výsledok montáže závisí iba na vašej voľbe a zručnostiach. V našom prípade sme použili zostavu a skrinku ktorú sme si popísali v jednej z predchádzajúcich recenzií.


FOTO - MILAN GIGEL

A ako bude vyzerať výsledok po montáži? Blanokrídlovca jednoducho neprehliadnete. Omnoho dôležitejšia ako dizajn je však funkcionalita a výkon. Dnes zvolíme referenčný model, aby sme pre budúcnosť zabezpečili možnosť porovnávania.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri teste sme zvolili zostavu s procesorom Intel Pentium 4 Extreme Edition 3,4 GHz s technológiou HyperThreading, ktorý sme podrobili trojicu rôznych taktovaní. Merali sme teplotu procesora pri IDLE režime kedy vykonával iba tie najnevyhnutnejšie operácie pre zobrazenie SETUPu a pri plnej záťaži oboch virtuálnych jadier. V oboch prípadoch sa sledovala teplota vždy po 15 minútovom cykle monotónnej záťaže, a to za podmienky že zobrazovaná teplota bola stabilná.


Termálny profil procesora udávaný výrobcom špecifikuje prevádzkovú teplotu na 66 °C, ktorú sa podarilo takmer pri všetkých prípadoch dosiahnuť bezproblémovo. Výsledky naznačujú, že regulácia otáčok nie je samoúčelná ale ide o užitočný nástroj, ktorý vám pomôže udržať hlučnosť pod kontrolou. Chladenie bolo dostatočne výkonné i pri 20 percentnom zvýšení operačnej frekvencie procesor, čo svedčí o jasných rezervách systému. O čosi lepšie výsledky by bolo možné dosiahnuť ak by bolo možné chladič namontovať do horizontálnej polohy.

O tom, že z pohľadu výkonu, chladiču vo svojej triede nič nechýba niet pochybností. Isté obavy by však mohla vyvolávať jeho 581 gramová hmotnosť, ktorú prekoná už iba málo chladiacich systémov - formátový štandard BTX pomaly klope na dvere. Pri pokusoch o zistenie hraničnej zatažiteľnosti sme sa pokúšali montážny systém zaťažiť vibráciami skrinky i mechanickým naklápaním tela ventilátora do strán. Papierové podložky a malé hlavičky skrutiek jednoducho zapracovali, a základná doska tak zostala nepoškodená. V prípade montážnej sady pre socket 775 komplikácie nenastali. Pri doske so socketom 478 sa nám podarilo prasknúť roh plastového rámika, ak však na tento problém narazíte, pri troche snahy získate náhradný z nevyreklamovateľnej základnej dosky získate. Možné je i mechanické riešenie problému kovovým nádstavcom. V prípade platformy AMD sme testy z dočasnej nedostupnosti systémov (ktoré by bolo navyše možné z dôvodu odskúšania zdevastovať) neuskutočnili.

Celkovo je možné ThermalTake Beetle hodnotiť ako výkonnú chladiacu rurbínu s aktívnym odvodom tepla z miesta jeho vzniku, ktorú je možné namontovať do všetkých dnešných systémov PC s možnosťou ručnej regulácie výkonu. Za pochvalu stojí prepracovaný montážny systém ktorý chráni základné dosky samotné (dosky spojov) pred poškodením a čiastočná dizajnová modifikovateľnosť. Drobným mínusom je nemožnosť otočenia chladiacej konštrukcie vzhľadom na základňu. Ak máte procesor ktorý sa prehrieva a skúšali ste už viacero chladičov na jeho skrotenie, skúste ho umiestniť pod "krídla chrobáka".

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Astronautka z NASA: Vieme, že sa niečo pokazí

Astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová hovorí, ako vyzerá tréning v NASA a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

Rozšírená realita je zábavná aj užitočná. Skúste tieto aplikácie pre iPhone a iPad

Nová aktualizácia iOS 11 pre mobilné zariadenia od Apple priniesla aj ARKit. V ponuke sú prvé aplikácie a je s nimi zábava.

TECH_FM

Kontroverzný objav naznačuje, že praľudia sa mohli vyvinúť v Európe

Stopy dávneho tvora mätú vedcov. Odborníci sa sporia, komu patrili.

Strašia vás baktérie na mobile? Vymysleli "umývačku"

Nová nabíjačka dezinfikuje mobily, používa na to ultrafialové žiarenie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 736
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 130
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 878
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 471
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 422
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 154
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 550
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 422
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 366
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 105