SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Africká slonica trúbi ako nákladiak

O inteligencii a najmä pamäti slonov nepochybuje nik. No vedcov trochu prekvapilo, keď zistili, že aj slony patria k živočíchom, ktoré dokážu reprodukovať počuté. Lebo práve to v najnovšom čísle časopisu Nature oznámila Joyce Pooleová z Amboselijskej ...

Pre slony, pohybujúce sa po veľkých rozlohách africkej stepi v premenlivých sociálnych zoskupeniach, je zvuková komunikácia mimoriadne dôležitá. FOTO - ARCHÍV

O inteligencii a najmä pamäti slonov nepochybuje nik. No vedcov trochu prekvapilo, keď zistili, že aj slony patria k živočíchom, ktoré dokážu reprodukovať počuté. Lebo práve to v najnovšom čísle časopisu Nature oznámila Joyce Pooleová z Amboselijskej spoločnosti pre výskum slonov v Keni s tromi kolegami z USA a Rakúska. Monitorovali zvukové prejavy dvoch afrických stepných slonov (Loxodonta africana).

V prvom prípade išlo o Mlaiku, desaťročnú dospievajúcu samicu. Žije v poloskrotenej čriede sloních sirôt v kenskom Národnom parku Tsavo. Z jej nočného stanoviska, ktoré leží asi tri kilometre od diaľnice z Nairobi do Mombasy, občas začuť trúbenie nákladných áut. Vedci zaznamenali, že Mlaika ho veľmi presne imituje. Najmä v rozpätí niekoľkých hodín po západe slnka, čo je v prostredí africkej stepi ideálny čas na šírenie nízkofrekvenčného zvukového signálu. Navyše pri tom vychádza nie z práve začutého trúbenia nákladiakov, ale z dlhodobo zovšeobecnených odpočutých vlastností trúbenia týchto áut.

Druhý prípad imitácie zvuku africkým slonom sa týka 23-ročného samca Calimera. Ten však nevenoval pozornosť nákladiakom, ale nežnému sloniemu pohlaviu. Plných 18 rokov totiž strávil v spoločnosti dvoch ázijských sloníc (Elephas maximus) v zoo vo švajčiarskom Bazileji. Ázijské slony vydávajú príznačné cvrlikavé zvuky. Pri afrických divých slonoch ich nikdy nezaregistrovali. No práve tieto zvuky sa Calimero naučil imitovať a opäť veľmi verne. Venuje sa tomu tak intenzívne, že zriedka vydáva akékoľvek iné zvuky.

Slony žijú v spoločenstvách, pre ktoré je príznačná neustála reorganizácia. Rozchádzajú sa a opäť schádzajú. V takýchto meniacich sa sociálnych prostrediach je zvuková komunikácia veľmi dôležitá. Jedinec musí mať svoje špecifické volanie, aby ho ostatné slony spoznali. A je výhodné, ak vie imitovať iné slony, aby dal najavo, že ich volanie spoznal zasa on. Vedci to dosiaľ predpokladali v prípadoch primátov, vtákov, netopierov a morských cicavcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Dnes pribudlo 3 363 prípadov a 12 úmrtí. Otestovali rekordný počet vzoriek (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Ilustračná fotografia.
Dnes píše Matúš Ritomský

Keď sa do diskusie vkráda dehumanizácia

Aj obézny človek či cukrovkár dokážu žiť hodnotné životy.

Publicista Matúš Ritomský.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
ANALÝZA

Trump menil Ameriku a zaradil sa medzi najhorších prezidentov

Ako Trump štyri roky menil Ameriku.

Americký prezident Donald Trump

Neprehliadnite tiež

Sonda vyriešila problémy, schránku so vzorkami z asteroidu uzavrela

Sonda nakoniec nabrala príliš veľa materiálu.

Sonda OSIRIS-REx.
Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.