SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Zoo Tycoon 2 - zverinec vo vašom byte

Brány sa otvorili a dnu sa vovalilo obrovské množstvo nielen detských tvárí. Nemé tváre začali pozorovať prebúdzajúci sa život a hlúčiky tých podivných tvorov. Ticho sa pomaly mení na šum a detský krik, začína sa ďalší deň v mestskej Zoo.

Brány sa otvorili a dnu sa vovalilo obrovské množstvo nielen detských tvárí. Nemo začali pozorovať prebúdzajúci sa život a hlúčiky tých podivných tvorov. Ticho sa pomaly mení na šum a detský krik. Začína sa ďalší deň v mestskej Zoo...

Nedá sa začať inak ako historickou vsuvkou, tak obľúbená a zároveň nudná časť recenzie. Prvý Zoo Tycoon od Microsoftu zaujal po hernej stránke len z časti, vytvorenie si vlastnej zoologickej záhrady tycoonovským štýlom nebolo ničím novým a v záplave rôznych simulácií sa mohol ľahko stratil. Encyklopédia zvierat dodala hre i mierne náučný charakter a hrateľnosť sa tak nádherne a zároveň nenápadne spojila s edutainmentom. Princíp postav ohradu, vytvor vhodné prostredie pre zviera a čakaj na valiace sa doláče, funguje i v dvojke, čo možno bude pre niekoho ošemetná záležitosť, ale heslo neopravuj, čo nie je pokazené, sa v hernom priemysle využíva viac než hojne. To bol Zoo Tycoon. Konkurenčný Wildlife Park sa snažil vytvoriť safari na rovnakej báze, avšak tupé kopírovanie princípov bolo na škodu. Staranie sa o zvieratká totiž nie je až tak zaujímavá činnosť, aby sme sa zmierili s nehoráznym predhadzovaním klonov. Nedávno vyšiel konkurent Zoo Tycoonu 2 – Zoo Empire, rovnako v troch rozmeroch, s podobnou hrateľnosťou a je len na vás, komu dáte prednosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by som mal pristúpiť k sledovaniu noviniek, príliš odlišných vecí by som nenašiel, veď okrem prechodu do tretieho rozmeru pribudlo len zopár hrateľnosť vylepšujúcich maličkostí, preto by som celú opisnú časť radšej venoval Zoo Tycoon panicom. Na záver tohto pretiahnutého úvodu len vysvetlím známu rovnicu. Tycoon = budovateľská stratégia s cieľom finančného prosperovania.

            

Na začiatku vás čaká výber módu. Voľná hra vám umožní budovanie parku bez finančného obmedzenia. Výzva ponúka principiálne to isté so obmedzeným zdrojom peňazí (sami si na začiatku určíte vstupný kapitál) a na záver tu máme Kampaň, rozdelenú na 6 celkov po niekoľkých mapách (dokopy ich je 17). V každej máte zadané úlohy, niekedy pribúdajú po splnení počiatočných cieľov a po splnení sa vám odomkne ďalšia úroveň, s novými bonusovými predmetmi. Splnením úloh (zabezpečenie pohodlia zvierat, získaním určeného množstva financií z darov alebo vypustenie niekoľkých zvierat do voľnej prírody) nemusíte automaticky daný level ukončiť, nič vám nebráni vo vylepšovaní zoologickej záhrady. Pre hráča je najlukratívnejším riešením voľba Kampane, obsahuje podrobný tutoriál pre začiatočníkov, vysvetľujúci ovládanie hry.

Skryť Vypnúť reklamu

Základom vybudovania prosperujúcej ZOO sú spokojné zvieratká, ktorým musíte zabezpečiť absolútne blaho plnením ich požiadaviek. Ak sú zvery spokojné, optimizmom hýria aj návštevníci a pokojne vyťahujú ďalšie a ďalšie bubáčiky do vašej kasy. V prvom rade musíte zvoliť vhodný biom (prostredie) pre daný typ zvieraťa, teda vytvoriť pocit domova. Určite by bolo zábavné sledovať počínanie ľadového medveďa na púšti, ale cvakanie zubov „grínpis(s)ákov“ (ak by vám jeden pozeral na toto trýznenie nevinných zvierat, bez mihnutia oka by do vás zapichol svoju vystružlíkanú rybičku, magorov sa nájde medzi nimi dosť) a hlavne návštevníkov. Panel terénu obsahuje celé spektrum (od vody až po lesnatý porast) biomu a stačí už len namaľovať dané textúry na pôdu. Možno vás to prekvapí, ale nemí kamaráti musia tiež niečo jesť (týmto si vás dovolím poprosiť o držanie minúty ticha za moju rybičku, ktorá proste chcípla od hladu počas mojej dlhšej neprítomnosti) a piť. Postavením vhodného domčeku (rôzne materiály a veľkosti) zaručujete zvieratku spokojný odpočinok, lenivcov by ste medzi nimi nenašli a preto potrebujú predmety na cvičenie. Narcis je možno len tá mačka pod oknami, obtierajúca sa každému okolo nôh, obyvatelia záhrad však potrebujú aj súkromie. Vetu „Ty ale smrdíš“ počujú neradi i zvery, netreba teda zabúdať na hygienu. Na záver som si nechal povzbudzovanie (interakcia s okolím) a spoločenskosť – z každého druhu máte na výber mužské a ženské pohlavie a nemusím dodávať, že je výhodné ich kombinovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Komu hodiť aký žvanec žrádla a aké šutre má rado, nebudem opisovať. Najvhodnejší výber vám odporučí pomocník a nepredpokladám, že by si niekto vedel predstaviť jaguára – vegetariána… aj keď rovnako zblbnutého žraloka sme už mali možnosť vidieť v jednom animovanom filme, že áno. Príjemné je párenie zvierat (samotný akt lásky chvalabohu nie je animovaný, len zrazu cink a zebra č. X nám čaká malé zebríča – a toto rozhodne klad je, keď som pred jedným nedeľným obedom videl sexuálne radovánky slona a slonice, blahom som rozhodne nechrochtal… zato ten slon áno) a ak ich máte viac, než chcete, môžete vybraného jedinca umiestniť na aukciu alebo vypustiť do voľnej prírody. Za vydražené zviera dostanete finančný obnos, ale vrátením zvery do lona matky prírody stúpa vaša prestíž a popularita, takže odporúčam druhú možnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď už máme vytvorený a oplotený výbeh pre vybrané zvieratko, kúpime si ho v aukcii a nasleduje tvorba chodníkov, ohradení miesta pohybu návštevníkov, editovanie terénu, budovanie rýchlych občerstvení (rôzne druhy jedla, pitia a sladkostí), darčekových stánkov a suvenírov, neprídeme o bezplatné záchody a nesmiem zabudnúť na najdôležitejšiu búdku – dary. Ak sa ľudia bavia a zvieratko sa im páči, radi prispejú menším i väčším príspevkom a výnosy z daru bývali mojím hlavným príjmom.

Dôležitou súčasťou sú zamestnanci, ktorých najímate za nejaký ten peniaz a myslím, že netreba ku každému podrobný komentár a stačí ich stručná charakteristika. Ošetrovateľ sa stará o zvieratá, údržbár o prostredie záhrady a lektor prispieva k obohateniu zážitkov v zoo svojím prednášaním o zvieratách (buď im postavíte pódium v blízkosti expozície alebo ich necháte sa len tak poflakovať parkom). Ich skrytým cieľom je však okrem podávania informácií, vyvolanie nutnosti prispieť darom.

Skryť Vypnúť reklamu

            

Pôvodne som zamýšľal vymenovať všetky druhy zvierat obsiahnuté v Zoo Tycoon 2 , ale moje svedomie prehovorilo. Nebudem zo seba robiť ešte väčšieho idiota a spomeniem ich len pár z niekoľkých desiatok: slon africký, jaguár, bengálsky tiger, šimpanz, tučniak, pštros, žirafa škvrnitá a mnohé ďalšie. Za veľmi dobrý ťah považujem encyklopédiu, čerpajúcu z MS Encarty Reference Library 2004, ktorá obsahuje charakteristiky všetkých zvierat a rôzne zaujímavosti (mňa osobne fascinovalo, že lev strávi približne 20 hodín denne polihovaním). Okrem animalov je encyklopédia výborným zdrojom informácií o všetko, na čo v hre natrafíte (teda i flóra, skaly alebo úkryty pre zvery). Za veľkú nevýhodu však považujem nutnosť načítania hry pri otvorení tohto vnoreného edutainmentu. O čo by to bolo ľahšie, keby sa encyklopédia dala spustiť priamo z menu? Oveľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Uff, dajako som sa rozpísal a to som vám ešte nič neprezradil o novinkách. S tretím rozmerom dostal Zoo Tycoon 2 do vienka i mód návštevníka a fotografa. Kliknutím na príslušnú ikonu sa prenesiete priamo do zoologickej záhrady a voľne beháte po celom priestore. Prvá ponuka v sebe ukrýva možnosť starania sa o zvieratá (dopĺňanie potravy, čistenie), nemusíte tak najať žiadneho ošetrovateľa a môžete sa starať o celý komplex sám. Dokonca nepotrebujete ani údržbárov, ktorých jedinou činnosťou je zbavovanie parku smetí a i o (nádherne vyzerajú tie tri hlásky vedľa seba, toto sa mi skutočne podarilo, pani slovenčinárka by zo mňa mala radosť) ne sa (superkombo, povedzte 10x za sebou „a i o ne sa“ niektorému psychiatrovi a rád vám dá liečik :) môžete postarať. Nádhera. Fotografovanie prebieha rovnako ako prechádzka parkom, ibaže miesto vykonávania akcií, prekvapujúco, fotíte a snímky si ukladáte do albumu. Ukončím však radšej opisnú časť a preberieme si klady a zápory hry.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 8 / 10
Pôvodný Zoo Tycoon bol izometrickou stratégiou a bez spytovania svedomia môžem prehlásiť, že sa prechod do troch rozmerov podaril. Celé prostredie síce neobsahuje kolosálne množstvo vymožeností nových grafických kariet, ale mierny komixový nádych sa k podobnej simulácii jednoducho hodí. Pozrite sa na obrázky rozosiate niekde okolo tohto textu a uvidíte sami. Zvieratá sa podobajú na svoje skutočné predlohy, majú rôzne animácie (rochnenie slona sa vyplatí pozrieť) a možno to je pre niekoho detinský look, mne však vyhovoval. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, za klad považujem i voľné prechádzanie živočíchmi (ľudia i zvery) a niektorými predmetmi. Zasekávanie sa o sebemenšiu misku s papaním nepatrí medzi moje tajné túžby a podobný štýl mi vyhovuje. Nemusíte mať strach, ohrady, ploty, stánky a iné budovy vám zabránia v rezkom vykračovaní si. Hardwarová náročnosť sa dá vďaka zjednodušenému grafickému spracovaniu nazvať minimálnou, ale i na rádovo vyššej konfigurácii sa mi občas na dve-tri sekundy zastavila hra. Väčšinou však išlo o zmenu módu z návštevníka na strategický alebo opačne, čo sa dá pochopiť.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Na ovládaní pracoval tím schopných ľudí, klikateľné menu vám predstavia tvorcovia v tutorialy a okamžite pochopíte jeho jednoduchosť a spoľahlivosť. Nemá zmysel vypisovať jednotlivé položky v každej ponuke, budem sa radšej venovať dvom zásadným problémom. Za prvé som nemohol premiestňovať obydlia zvierat. Ako ich uložíte na plochu, tak ostanú na mieste až do vášho vymazania, pričom všetky ostatné objekty môžete presúvať. Druhá chybička sa týka neexistencie zmeny ovládania. V strategickom pohľade ide všetko hravo, myšku nepustíte z rúk, ale pri prechode do módu návštevníka musíte medzerníkom potvrdzovať akcie. Načo je potom pohyb ľavým tlačidlom myšky, keď musíte aj tak položiť ruku na klávesnicu? Zbytočná chybička krásy na inak nádhernej tvári slečny interfejsu. Ehm.

Skryť Vypnúť reklamu

Len pre poriadok ešte spomeniem možnosť rotovania, zoomu a poteší i známe tlačidlo späť (back – poznáte z internetových prehliadačov). Dostatočne veľké buttony, záložkové menu, to všetko je vytvorené s citom.

             

HRATEĽNOSŤ 7 / 10
Zrejme najkontroverznejšia položka. Zo začiatku to bola erupcia zábavy, orgastické sa staranie o roztomilé tvory, ale neustále opakovanie činností sa dostaví príliš rýchlo. Na to by sme mohli zvysoka kašľať, viac mi vadila absencia zrýchlenia času. Takmer vždy tesne balansujete okolo nuly a čakanie na kladné bankové konto je niekedy príliš dlhé. Mesačné výdaje vás zo začiatku budú ťahať vždy do záporných hodnôt a keď sa okolo 20teho vyhrabete z červených čísel, máte menšie možnosti nákupu a vylepšenia ZOO. Trpké čakanie vám spestrí manuálna údržba celého komplexu. Môžete si pozerať rôzne štatistiky, všetko v prehľadných grafoch alebo číselných hodnotách, ale ja CHCEM ZRÝCHLENIE ČASU! Niekoho môžu tieto prázdne obdobia odradiť a príde tak o skvelý zážitok, Zoo Tycoon 2 totiž je hrateľný titul, ale...

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Klasické hranie viacerých hráčov hra neobsahuje, v menu však nájdete položku k stiahnutiu najnovších vecí priamo do hry, čo považujem za skvelý a user-friendly bonus.

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Ľudia i zvieratá vydávajú sebe charakteristické zvuky a Zoo Tycoon 2 to zachytáva vcelku vierohodne. Nejde však o nič prekvapujúce a o nič neprídete, ak (dokonca 3D) zvuk vypnete.

HUDBA 6 / 10
Veselé budovacie melódie nemajú nič spoločné s hudbou, ale jednoducho sa k hre hodia. Prostoduchosť skladieb... pardon, „skladieb“, mi však nedovolí dať viac.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 6 / 10
Ako som už vyššie spomínal, začiatky bývajú ťažšie, neskoršie fázy sa príliš nezmenia. Prosperujúci park si dokážete vybudovať vždy, takže je len otázkou času, kedy sa vám podarí úlohy splniť alebo budete so svojim výtvorom maximálne spokojný. Možnosť voľby obtiažnosti neexistuje, každá mapa v Kampani ju má vopred určenú a postupne sa budete prebíjať cez jednoduché až po náročnejšie. Klasika. Úspech záleží len na plnení požiadaviek zvierat i ľudí, nesmiete zabudnúť ani na strategicky rozložené stánky – avšak verím, že by nikoho nenapadlo dať vedľa seba tri predajne hot-dogov.

Skryť Vypnúť reklamu

            

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Výsledné hodnotenie si sami korigujte podľa vlastného uváženia. Ak ste sa prehrýzli celým článkom až k týmto posledným vetám, princíp hry sa vám pozdával, máte radi podobné záležitosti, potom vás Zoo Tycoon 2 nesklame a pripočítajte si pol hviezdičky. V opačnom prípade ste po pár odstavcoch skočili na záverečný verdikt (ak nie, tak sa musíte zrejme veľmi nudiť alebo musíte prečítať všetky naše články (ďakujeme), či dokonca všetky moje články (čo je pekná blbosť, ale krátka a jednoduchá zátvorka predsa nie je zátvorka a musel som sem ešte niečo napísať)) a nemáte čo riešiť – mínus pol hviezdičky. Ak stále váhate, možno vás presvedčí kompletná lokalizácia (v hre žiadny dabing nie je), teda formou počeštenia textov. Výber je na vás, Zoo Tycoon 2 je však mierne nadpriemerná hra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 939
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 602
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 014
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 039
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 811
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 546
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 489
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 444
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 372
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 252