SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Blogeri chcú mať práva novinárov

Vyhľadávajú informácie, robia investigatívne fotografie, píšu články čítané miliónmi ľudí, ale nie sú to novinári - kto je to? Blogeri, autori publikujúci na internete vo svojich webových denníčkoch - blogoch. Svoj zápas o akceptáciu tradičnými médiami .

Svojim obľúbeným blogerom mnohí ľudia veria viac, ako svojim obľúbeným novinám. Na snímke jeden z najznámnejších japonských blogerov Joichi Ito (joi.ito.com).

FOTO - ČTK

Vyhľadávajú informácie, robia investigatívne fotografie, píšu články čítané miliónmi ľudí, ale nie sú to novinári - kto je to? Blogeri, autori publikujúci na internete vo svojich webových denníčkoch - blogoch. Svoj zápas o akceptáciu tradičnými médiami už víťazne vybojovali, keď odhalili viaceré kauzy, ktoré po nich prebrali aj najväčšie televízie a denníky. Teraz začínajú ďalší zápas - o priznanie rovnakých práv, aké majú profesionálni novinári.

Prípad Apple

Prvý veľký spor o práva blogerov vyvolala tento mesiac počítačová firma Apple, ktorá zažalovala troch z nich za zverejnenie tajných informácií o pripravovaných produktoch v decembri minulého roka. Sudca týmto blogerom pred dvoma týždňami nariadil, že musia zverejniť, ktorí zamestnanci Apple im informácie poskytli. Podľa komentátorov by bolo takéto rozhodnutie nemysliteľné, keby rovnaké články zverejnilo niektoré z tradičných médií - tým je totiž v Spojených štátoch priznané právo chrániť zdroje svojich informácií.

Sudca rozhodnutie zdôvodnil tým, že nikto, novinári ani blogeri, nemá právo zverejňovať "ukradnuté materiály", keďže v tomto prípade podľa neho nešlo o zverejnenie vo verejnom záujme. Rozhodnutie vyvolalo prudké reakcie a blogerov sa okrem ich kolegov a viacerých tradičných médií zastala aj vplyvná organizácia na ochranu "elektronických práv" Electronic Frontier Foundation, podľa ktorej by elementárne právo na ochranu zdrojov malo chrániť všetkých vykonávajúcich novinársku prácu.

Ich oponenti naopak upozorňujú, že opačné rozhodnutie by umožnilo bezbrehé a nepostihnuteľné šírenie firemných i štátnych tajomstiev po internete, keďže blogerom sa môže stať ktokoľvek za pár minút. Konečné rozhodnutie vynesú súdy zrejme až o niekoľko mesiacov.

Blogeri v politike

Blogerov tento mesiac znepokojilo aj rozhodnutie iného amerického úradu - volebná komisia vyhlásila, že zvažuje, či by nemali byť blogy zahrnuté do pravidiel regulujúcich predvolebné kampane. Počas posledných prezidentských volieb v USA boli blogy významnou súčasťou kampane a ovplyvňovali názory miliónov ľudí. Podľa volebnej komisie by preto blogeri, ktorí výrazne propagujú jedného kandidáta a zverejňujú napríklad aj jeho tlačové správy, mali byť považovaní za "politické organizácie". Prostriedky, ktoré blogeri minú na takéto aktivity, napríklad aj vo forme vlastného času, by teda mali byť zahrnuté do limitu nákladov na predvolebnú kampaň konkrétneho kandidáta.

Plán radikálne odmietli nielen blogeri, ale vystúpila proti nemu aj skupina amerických demokratických poslancov. Volebná komisia preto ubezpečila, že zatiaľ ide len o predbežnú úvahu a tak ako doteraz sa úrad bude snažiť "regulovať internet čo najmenej".

Tento mesiac však americkí blogeri zaznamenali aj malé víťazstvo - prvý bloger v histórii získal oficiálnu akreditáciu na tlačové konferencie amerického prezidenta. Blogy sa stávajú súčasťou politického života aj v mnohých ďalších krajinách, aj keď nie všade sú k nim vlády rovnako tolerantné. Iránske úrady napríklad v priebehu niekoľkých uplynulých týždňov zatkli dve desiatky blogerov kritizujúcich miestny režim. Najznámejší z nich Araš Sigarchi bol odsúdený na 14 rokov väzenia za "špionáž a napomáhanie zahraničným kontrarevolucionárom" - takto súd označil jeho kritiku predchádzajúcich zatknutí iných internetových novinárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

PCR testy odhalili 551 nakazených.

7 h
Dnes píše Nataša Holinová

Matovič je malý slovenský Trump

Igor Matovič.

Stačí prísť na tlačovku a ukázať na nadpis 2 x 2 je 5?

23 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Vo výbere sú už len Kovařík a Hamran.

4 h

Neprehliadnite tiež

Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

4m
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

54m