SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Výrobca mobilov Nokia zvažuje investíciu v Rimavskej Sobote

LUČENEC - Predseda Aliancie nového občana Pavol Rusko absolvoval v sobotu misiu po najzaostalejších regiónoch južného Slovenska, aby informoval starostov a primátorov Malohontu a Gemera o možnostiach prílevu zahraničných investícií. Oblasť s viac ako ...

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

LUČENEC - Predseda Aliancie nového občana Pavol Rusko absolvoval v sobotu misiu po najzaostalejších regiónoch južného Slovenska, aby informoval starostov a primátorov Malohontu a Gemera o možnostiach prílevu zahraničných investícií. Oblasť s viac ako 150-tisíc obyvateľmi má v priemere asi 30-percentnú nezamestnanosť.

Situácia v regióne by sa mala v najbližších rokoch zlepšiť. Rusko tvrdí, že americká spoločnosť Johnson Controls plánuje preinvestovať v Lučenci 20 miliónov eur, čo je okolo 770 miliónov korún. Spoločnosť by mala vytvoriť v Lučenci asi 350 pracovných miest. V apríli by Johnson Controls mal urobiť konkrétne kroky smerujúce k vybudovaniu závodu. V prípade úspešného podpísania dohody by nová fabrika mala spustiť výrobu v roku 2007.

Lučenec by mal dostať od ministerstva do dvoch týždňov viac ako 30 miliónov korún. Ak mesto pripraví dobrý projekt pre priemyselný park, môže dostať ďalších 60 miliónov.

Ministerstvo hospodárstva a SARIO pripravuje aj veľkého strategického investora pre Rimavskú Sobotu. Minister Rusko investora nešpecifikoval, ale podľa našich informácií sa uvažuje o fínskej Nokii. Plánovaná investícia je odhadovaná na desať miliárd korún a viac ako 1000 pracovných miest. Sekundárna zamestnanosť by mohla znamenať ďalších 2000 pracovných miest.

Slovensko má podľa Ruska rozbehnutých 40 kľúčových investičných projektov v objeme 100 miliárd korún, ktoré by mali vytvoriť takmer 30-tisíc pracovných miest. Minister hospodárstva tvrdí, že napríklad nitriansky región má veľkú šancu na dve veľké investície.

DANIEL VRAŽDA

Najväčšie chyby samospráv

- infraštruktúra

- vyriešené pozemky

- rýchlosť konania

- územné plány

- dopadové štúdie na životné prostredie (EIA)

- stavebné povolenia

- vykúpené pozemky

- identifikácia vlastníkov

- informácie o riziku záplav územia

- prieskum podložia

- ponuka samospráv

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

17 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

5 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

9 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan