SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Diaľkový ovládač, alebo myš? Logitech MediaPlay Cordless

Ak svoj domáci počítač používate i na prehliadanie multimédií a zdá sa vám, že by sa vám hodil pre zvýšenie pohodlia diaľkový ovládač a nová myška, možno ani neviete že je možné dve muchy zabiť jednou ranou. Myš MediaPlay nielenže zabezpečí ergonomickú pr

ácu na doske pracovného stola, ale umožní i ovládanie multimédií z pohodlia pohovky - to všetko vďaka množstvu podsvietených doplnkových tlačidiel a softvéru, ktorý je súčasťou dodávky.


FOTO – MILAN GIGEL

Myš už pri prvom stretnutí upúta svojim robustným symetrickým telom, ktorého tvarové výhody využijú nielen praváci ako u väčšiny súčasných ergonomických myší, ale i tí, ktorí uprednostňujú pre prácu ruku ľavú. Tradičný čierno-strieborný šat je doplnený o svetlomodré rámovanie, ktoré má nielen poskytnúť doplnkovú farbu pre domácnosť mimo konzervatívnej pracovne, ale i farebne ladiť s podsvietením tlačidiel. Kto rád volí agresívnejší dizajn, pre toho je určená myška v červenom variante, ktorá je taktiež dostupná na trhu. Predĺžený tvar myši so zúženou strednou časťou zabezpečuje pohodlné držanie pri práci i v aplikáciách, ktoré vyžadujú precíznosť polohovania kurzoru.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

V čelnej časti myši nájdete medzi pravým a ľavým tlačidlom s osvedčeným jemným dizajnom dominujúce rolovacie koliesko s nekĺzavým pogumovaným povrchom umožňujúce i bočný náklon, ktoré pri rolovaní vydáva tradičnú "krokovaciu odozvu". Jeho chod je plynulý, umiestnenie intuitívne s ľahkou dosiahnutosťou a citlivosť bezproblémová. Hneď pod kolieskom nájdete tlačidlo Media, ktoré nie je ničím iným ako prostriedkom pre rýchle spustenie multimediálneho prehrávača. Funkciu neprehliadnuteľného okrúhleho tlačidla v strednej časti chrbta zaiste nebude problém odhaliť. Ak sa nad použiteľnosťou dostupnej sady tlačidiel zamyslíte, čoskoro prídete na to, že bez toho aby ste zdvihli ruku z myši, používať ich bude nemožné. Ak však uchopíte myš do ruky netradičným spôsobom - rovnako ako diaľkový ovládač - zistíte že sú presne na dosah prstov a ich umiestnenie je skutočne optimálne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Vyvýšený chrbát myši v jeho zadnej časti plní dva účely. Prvým je kompenzácia rôznych veľkostí dlane používateľov tak, aby sa s myšou pohodlne pracovalo ženám i mužom a druhou je prenesenie ťažiska so spodnej časti, aby sa myš dala použiť i ako diaľkový ovládač. Na ľavej strane sa na obrube nachádza dvojica programovateľných tlačidiel, ktoré sú preddefinované pre funkcie internetového prehliadača vpred/vzdad. Ovládanie palcom je pomerne pohodlné a ak namiesto surfovania máte iný nápad ako ich využiť, dodávaný softvér vám to umožní. Ak patríte medzi ľavákov, o používaní malíčkom alebo prstenníkom môžete iba snívať. Vo vedľajšej chrbtovej časti je umiestnená dvojkombinácia pre nastavenie hlasitosti zvukového výstupu PC.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Pravá strana je z pohľadu tvarového vyhotovenia zrkadlom k ľavici, avšak s tým rozdielom, že tlačidlá vpred/vzdad tu nenájdete. To je vzhľadom na symetrické vyhotovenie myši veľká škoda, pretože v ovládacom softvéri by ste si veľmi jednoducho dokázali nastaviť, či ste pravák alebo ľavák, aby sa dvojica nepotrebných tlačidiel deaktivovala. Nájdete tu však v chrbtovej časti dvojicu tlačidiel pre riadenie chodu prehrávania.


FOTO – MILAN GIGEL

Výrobca zvolil pre napájanie tejto myši dvojicu alkalických článkov formátu AA, pričom súčasťou dodávky sú i dva DURACELLy. I keď sa dnes už pomaly stáva štandardom, že sa pre napájanie používajú NiMH alebo LiIon akumulátory, vzhľadom na kompaktný komunikačný modul na stran PC volil výrobca iný praktický doplnok - dômyselný elektronický systém správy napájania a mechanický prepínač na spodnej strane myši, ktorý dokáže napájanie úplne vypnúť. I bez vypínania myši vystačia alkalické články na niekoľko mesiacov prevádzky. Dvojica článkov je umiestnená v zadnej časti spodného panelu, čo opäť napomáha posunutia ťažiska smerom dozadu. Aby sa myš ľahko kĺzala na stole i s väčšou záťažou v zadnej časti, silikónová klzná plocha zaberá väčší priestor ako tradične. Zdá sa dokonca, že sa myška pri práci javí byť o niečo ľahšou, ako keby boli články umiestnené viac smerom dopredu. Snímacia LED optika s asférickou šošovkou je umiestnená v prvej tretine základne, vedľa ktorej nájdete i tlačidlo RESET pre párovanie. Pozornosti by však nemala ujsť ani priehlbina medzi tlačidlom a prepínačom. Práve tá zabezpečí pohodlnejšie držanie v prípade použitia v úlohe diaľkového ovládača - ukazovák bude mať snahu fixovať svoju polohu práve tu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Komunikáciu s PC zabezpečuje USB adaptér, ktorý je totožný so systémami, ktoré poznáte z iných modelov myší od Logitechu. Ide o kompaktné vyhotovenie ktoré je účelné pre prenosné systémy. V prípade tejto myši je to náznakom toho, že ju môžete jednoducho vytiahuť z ľubovoľného domáceho PC a pripojiť k druhému, aby ste získali diaľkový ovládač. Každý by mal vedieť, že k počítaču je možné pripojiť viacero myší súčasne a to, že USB porty na čelnom paneli sú vždy najdostupnejšie.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak ste váš počítač stále nestihli "prezliecť" do nového šatu s USB portami v prednej časti, alebo sa na to vôbec ani nechystáte, máte možnosť použiť káblový adaptér so stolným stojanom, kam môžete komunikačný modul zasunúť. Tým že medzi myšou a modulom nebude stáť v ceste žiadna prekážka dosiahnete až 7 metrový dosah pre použitie diaľkového ovládača.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Ak je však váš počítač skutočnou "vykopávkou" a USB porty na ňom nenájdete vôbec, alebo sa vám tvar myši zapáčil natoľko že ju s radosťou použijete i na nejakom priemyselnom stroji vybaveným PS/2 rozhraním, môzete využiť priložený konverzný adaptér.


FOTO – MILAN GIGEL

Keďže filmy, fotografie a iné multimédiá budete sledovať na veľkoplošnej obrazovke pripojenej k PC i večer bez rušivého doplnkového osvetlenia, myške nesmie chýbať ani posvietenie jej multimediálnych tlačidiel. Akonáhle ju prepnete do režimu diaľkového ovládača, LEDky vám umožnia presne zamerať všetky tlačidlá.


FOTO – MILAN GIGEL

Po pripojení k počítaču sa myš správa ako kombinované USB HID zariadenie a v operačných systémoch Windows XP okamžite pracujú i bez doplnkových ovládačov multimediálne tlačidlá pre ovládanie Media Playeru. I keď mnohí inštaláciu doplnkových softvérov a ovládačov podceňujú, v tomto prípade by to bolo skutočnou chybou. Na inštalačnom nosiči sa totižto nachádza i softvér MediaLife, ktorý zjednoduší ovládanie vášho PC s diaľkovým ovládačom v ruke tak, akoby šlo o MediaCenter edíciu OS.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Grafické rozhranie je upravené tak, aby ste nemali problém s jeho čitateľnosťou ani pri analógovom jednozložkovom (kompozitnom) výstupe na 50 Hz televízny prijímač. Úvodné menu vám umožní voliť si medzi hudbou, videom a statickými snímkami - samozrejme po tom, čo si systém nastavíte pre svoje potreby.


Pohyb v adresárovej štruktúre je prehľadný a pohodlný. Spokojní budete i s voľbou ovládacieho prvku pre prechod medzi položkami - smerom nahor a nadol používate pre výmenu aktívnej položky rolovacie koliesko, pre pohyb medzi úrovňami zmenu nastavení jeho bočný náklon.


Nastavovanie prevádzkových parametrov je viac ako jednoduché a ovládaním sa nevymyká z celkovej koncepcie systému. Všetko je skombinované tak, aby pre nastavenia neboli potrebné špeciálne počítačové znalosti.

Skryť Vypnúť reklamu


Myš Logitech MediaLife možno hodnotiť ako zaujímavý ovládací prvok určený domácnostiam pre zabezpečenie všestrannosti multimediálnych počítačov a ako jednoduchú náhradu pre profesionálne prezentačné zariadenia. Práca s myšou je pohodlná, jej citlivosť je vysoká i na menej vhodných povrchoch a pracovné pohodlie je na dostatočne vysokej úrovni. Veľmi pozitívne je potrebné zhodnotiť spojenie s funkciou diaľkového ovládača doplneného o prehľadný softvér z dielní Cyberlinku a podsvietenie tlačidiel. Doba každodenných multimédií a konvergencie medzi spotrebnou elektronikou a počítačmi jednoducho klope na dvere...

Dostupnosť: http://www.westech.sk
Orientačná cena: 1800 korún

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 3. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 798
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 687
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 896
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 299
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 233
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 905
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 894
 8. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 840
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 730
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 483