Mám alebo nemám Alzheimerovu chorobu? Doteraz sa považuje za jedinú spoľahlivú metódu potvrdenia tejto zákernej pliagy, ktorá ničí neuróny najmä starším ľuďom, pitva. To už je, pravda, trochu neskoro. Preto je veľmi nádejný objav japonských vedcov, ktorí dokázali zistiť príznaky už pred jej prvými klinickými prejavmi. Na zobrazenie amyloidných plakov v mozgoch živých myší použili novú techniku založenú na zobrazovacej magnetickej rezonancii (MRI). Informoval o tom New Scientist.
Objav japonských vedcov zvyšuje pravdepodobnosť, že časom by lekári mohli diagnostikovať a začať liečiť ľudí aj bez jednoznačných vonkajších príznakov. Náskok niekoľkých rokov by mohol mať pre chorých veľký význam.
Amyloidné plaky sú nerozpustné bielkovinové zhluky v mozgu, ktoré sa tvoria na začiatku Alzheimerovej choroby. Môžu sa zjaviť až niekoľko rokov pred demenciou. Takaomi Saido z inštitútu Riken Brain Science v japonskom Wako vyvinul spolu so svojimi kolegami novú, netoxickú látku na označenie týchto plakov, ktoré zaznamenajú skenery MRI. Označkuje ich zmes tvorená fluórom, ktorý sa bežne pridáva do pitnej vody, a takej formy vodíka, ktorá sa naviaže na amyloid.
Vedecký tím použil päť normálnych a osem geneticky pozmenených myší s plakmi podobnými ľudskej forme Alzheimerovej choroby. Už pri nízkych dávkach dokázala nová látka zistiť plaky u geneticky modifikovaných myší. Vedci potvrdili, že látka sa viaže aj na plaky v mozgovom tkanive ľudí, aj keď ju na živých ľuďoch ešte nevyskúšali.
Novú látku možno okamžite použiť pri výskume. Teraz vedci môžu študovať myši s touto neurodegeneratívnou chorobou a sledovať postup tvorby amyloidných plakov. Ako povedal Saido, keď sa predtým u myší pokúšali použiť napríklad metódu PET (pozitrónovú emisnú tomografiu, ktorá je oveľa drahšia), nepodarilo sa im to. S novou látkou môžu sledovať aj to, ako priebeh choroby ovplyvňujú vakcíny.
S určitou úpravou to bude užitočný nástroj aj pre výskum ľudí. "Výrazne zlepší náš postup pri testovaní liečiv," súhlasí Scott Small z Kolumbijskej univerzity v New Yorku.
Dôležitou a nezodpovedanou otázkou však samozrejme zostáva, či amyloidné plaky sú príčinou choroby, alebo iba jej príznakom.