SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Vedci rozmýšľajú, ako ochrániť vzácne koraly

Americký Národný úrad pre atmosféru a oceány (NOAA) oznámil, že navrhne koraly Acropora cervicornis a Acropora palmata za ohrozené. Tieto dva druhy by sa tak stali vôbec prvými koralmi v programe ESA (Americkej ekologickej spoločnosti) na ochranu ohrozen

Koralové útesy ukrývajú veľa krásnych farieb a tvarov. FOTO - ARCHÍV NOAA

Americký Národný úrad pre atmosféru a oceány (NOAA) oznámil, že navrhne koraly Acropora cervicornis a Acropora palmata za ohrozené. Tieto dva druhy by sa tak stali vôbec prvými koralmi v programe ESA (Americkej ekologickej spoločnosti) na ochranu ohrozených druhov.

Prekáža im teplo a špina

Vyskytujú sa v plytkých vodách útesov v okolí Bahám, Floridy a v Karibiku. Najviac sa im darí v chladnejších čistých vodách bez nadbytočných živín, odtoku a premnožovania rias.

Teplá voda v spojitosti s inými druhmi stresu spôsobuje ich dočasné zbelenie, pretože z nich unikajú symbiotické riasy. Tie dodávajú koralom ich prekrásne sfarbenie, poskytujú im potravu a odstraňujú niektoré odpadové produkty.

Koraly sú zvlášť citlivé na prebytok usadenín, pretože v porovnaní s inými budovateľmi útesov patria k najmenej efektívnym druhom v ich zachytávaní a odstraňovaní. Ak stresové podmienky pretrvávajú, títo nádherní obyvatelia morí a oceánov nenávratne hynú.

Ohrozujú ich hurikány a tiež ľudia, napríklad stavebnou činnosťou na pobreží; niekedy ich poškodia aj zvedaví turisti. Odborníci z NOAA, ktorí monitorujú stav koralov, zistili, že rozsah poškodení je veľmi veľký. Podľa nich je preto zaradenie na "červenú listinu" ohrozených druhov nevyhnutné.

Dokážu si vytvárať mraky?

Aj austrálski vedci uvažujú o tom, ako chrániť vzácny a pestrý život koralov na morskom dne. Tí, ktorí študujú Veľký austrálsky koralový útes, narazili pred časom na zvláštnu vec. Zistili, že koraly vylučujú do atmosféry chemickú zlúčeninu (dimetyl sulfid, DMS), ktorý pomáha pri formovaní mrakov. Mraky by mohli zmierniť účinok slnečných lúčov, dopadajúcich na vodnú hladinu.

Tím Grahama Jonesa zo Southern Cross University v austrálskom Lismore meral koncentrácie DMS v slize, ktorý vylučujú koraly. Tento sliz sa postupne zhromažďuje nad útesom, odkiaľ ho potom rozfúka vietor. Záver vedeckých meraní znel: našli sme najvyššie koncentrácie DMS, doteraz namerané u akéhokoľvek iného organizmu.

V laboratóriu potom vedci zistili, že ak stúpne teplota vody, koraly reagujú vyšším vylučovaním DMS. Funguje to aj v prírode? Ak áno, určitý vplyv na situáciu nad koralovými útesmi to môže mať.

Gaia v akcii

Austrálčania plánujú ďalší niekoľkoročný výskum. Zatiaľ to naozaj vyzerá, že koralové útesy, prinajmenšom tie austrálske, nie sú iba obeťou globálnych klimatických zmien. Ako keby prejavovali to, čo sme doteraz považovali za výlučnú ľudskú vlastnosť; vedia sa nielen prispôsobiť prostrediu, ale snažia sa ho aj ovplyvniť.

Bude výskum Austrálčanov dobrou správou pre Jamesa Lovelocka? Tento britský vedec z Oxfordskej univerzity pred tridsiatimi rokmi sformuloval teóriu o Zemi ako živom organizme, schopnom ovplyvňovať podmienky, v ktorých sa nachádza. Dal jej názov Gaia podľa gréckej bohyne, ktorá vyviedla svet z chaosu.

Graham Jones pre New Scientist povedal: "Prvý raz sa našla súvislosť medzi tým, čo prebieha v koralových útesoch, a klimatickými procesmi. Koralové útesy môžu byť výnimočným miestom, kde sa ukáže Gaia v akcii."

(der, ač)

FOTO SME

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie sa podľa Čaputovej nestihne. Matoviča vyzvala prehodnotiť postihy (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.

Neprehliadnite tiež

Sonda vyriešila problémy, schránku so vzorkami z asteroidu uzavrela

Sonda nakoniec nabrala príliš veľa materiálu.

Sonda OSIRIS-REx.
Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.