SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

E-rádiá: koniec odrhovačiek

"Ak tú pesničku dnes budem počuť ešte raz, rádio poletí z okna!" Ak vás už niekedy pri počúvaní rádia podobná myšlienka napadla, internet môže priniesť vašim ušiam obrovskú úľavu. Už milióny ľudí na celom svete prestávajú počúvať tradičné rádiá a ladia .

FOTO SME

"Ak tú pesničku dnes budem počuť ešte raz, rádio poletí z okna!" Ak vás už niekedy pri počúvaní rádia podobná myšlienka napadla, internet môže priniesť vašim ušiam obrovskú úľavu. Už milióny ľudí na celom svete prestávajú počúvať tradičné rádiá a ladia si rozhlasové stanice radšej cez internet.

Britská rozhlasová stanica BBC napríklad uvádza, že na príjem rádia cez internet už prešla štvrtina poslucháčov jej stanice Radio 1 určenej pre mladých. Hlavnou výhodou internetových rádií však nie je možnosť počúvať ich aj bez toho, aby ste si museli kupovať rádio, z ktoréhokoľvek počítača pripojeného na internet. Poslucháčov na internet láka najmä možnosť priamo ovplyvniť obsah stanice, ktorú počúvajú.

Aj pre bývalých alkoholikov

Pre človeka doteraz odkázaného na skromnú ponuku (navzájom si podobných) slovenských rádií je často vykúpením už jednoduchá možnosť vybrať si na internete z tisícok ďalších rozhlasových staníc podľa žánru hudby, ktorú hrajú, pomeru hovoreného slova k hudbe či situácie, v akej sa nachádzate (napr. "hudba k zaspávaniu" či podobne nenápadná, ale menej uspávajúca "hudba k práci"). Hudobnú stanicu podľa týchto kritérií si možno najjednoduchšie vybrať cez webovú stránku www.radio-locator.com. Nájsť sa tu dajú stanice skutočne pre každého - hoci i rádio určené pre abstinujúcich alkoholikov hrajúce výhradne hudbu s tematikou zbavovania sa závislosti od alkoholu (12stepradio.com).

Skutočné internetové rádiá, ktoré nie sú len kópiou rádií tradičných, však ponúkajú ešte oveľa viac. Umožňujú napríklad kedykoľvek preskočiť pieseň, ktorá sa vám nepáči, a spustiť hneď ďalšiu; zobrazujú vám i informácie o aktuálnej piesni s možnosťou prečítať si jej text alebo kúpiť celý album, na ktorej sa nachádza.

Viac rádií ako poslucháčov

Tie najvyspelejšie služby na internete neponúkajú žiadnym dvom poslucháčom rovnaké skladby, ale prispôsobujú sa vášmu vkusu. Pre začiatok stačí zvoliť niekoľko vašich obľúbených skupín, žánrov či období, napríklad "najväčšie hity 60. rokov, klasický rock a U2". Systém vám potom bude ponúkať nielen piesne priamo spadajúce do týchto kategórií, ale aj im príbuzné. Váš hudobný vkus bude systém "hádať" najmä podľa toho, čo sa páči ostatným ľuďom, s ktorými máte spoločných najviac obľúbených interpretov. Počas počúvania však zväčša môžete piesne aj sami hodnotiť, žiadať viac od toho istého autora alebo ho naopak vyradiť zo zoznamu svojich obľúbených. Služba Yahoo! Music dokonca špeciálne propaguje možnosť kliknúť pri počúvaní ktorejkoľvek piesne na tlačidlo "Toto už nikdy nechcem počuť" a garantuje vám, že pieseň či interpret už naozaj nikdy v budúcnosti vo vašom rádiu nezaznejú.

Čím dlhšie budete rádio počúvať a piesne hodnotiť, tým viac sa bude výber piesní približovať vášmu vkusu. Existujú však aj iné spôsoby, ako si rýchlo zostaviť vlastné, dokonalé rádio. Online rádio Last.fm napríklad zostaví váš playlist na základe analýzy piesní vo formáte MP3, ktoré máte uložené vo vlastnom počítači.

Mnohé internetové rádiá umožňujú zdieľanie playlistov medzi používateľmi - môžete si tak pozrieť, čo počúvajú vaši známi alebo aj vám neznámi ľudia, ktorí však obľubujú rovnaký hudobný štýl. Práve možnosť objavovať takto množstvo novej hudby, ktorú by ste bežne v obchodoch nenašli, považujú mnohí za najväčšiu výhodu internetových rádií.

Ich najväčšou nevýhodou je zrejme ešte stále obmedzené množstvo piesní, ktoré hrajú - hoci najväčšie rádiá už ponúkajú státisíce piesní, stále je niekoľko interpretov, ktorých vydavateľstvá zatiaľ so šírením cez internet nesúhlasili. Žiadna z veľkých zahraničných služieb vám takisto nezahrá ani jedinú slovenskú pieseň.

Reklám je v internetových rádiách menej, ako na tradičných rozhlasových staniciach, a propagujú najmä platenú verziu toho istého rádia. Tá zväčša ponúka možnosť počúvať viac piesní, celé albumy od obľúbených interpretov a to všetko, samozrejme - bez reklám. Mimochodom, za takýto prístup ku všetkým vymoženostiam internetových rádií zaplatíte mesačne približne toľko, koľko ste ušetrili na koncesionárskych poplatkoch, ak ste svoje tradičné rádio už skutočne vyhodili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 243-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 411 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

6 h
Pôvodné vizualizácie projektu Pharos Park.

Časť pozemkov je dlhodobo na predaj.

23 h
Alena Holka Chudžíková.

Ak zákony nepoznajú viacnásobnú národnostnú identitu, je čas to zmeniť.

25. jan

Neprehliadnite tiež

Nielen o relativite času a priestoru, ale aj o filozofickej relativite všetkého diskutujú Jakub a Jaro

2 h

Ako sa stali čísla nástrojom na skúmanie prírody.

16 h