Star Wars: Republic Commando - vydarená tímová akcia

Najnovší príspevok do rodiny Star Wars hier je tímová FPS akcia od Lucas Arts. Úroveň väčšiny hier zo známeho sci-fi vesmíru nebola dosiaľ nijako vysoká, podarí sa to Star Wars: Republic Commando zmeniť?

Tiež vám na konci episódy II – Attack of the Clones, v momente keď sa na plánete Geonosis vylodili vojaci republiky, začal behať mráz po chrbte a vy ste si povedali, že toto sú konečne tie pravé hviezdne vojny, ako ste si ich vždy predstavovali? Pokiaľ vám nevadilo, že pochmúrna atmosféra výsadku, sprevádzaná ťažkým dymom z výbuchov a absolútnou deštrukciou, predznamenávala najbližší osud dobrej strany sily, tak si určite nenechajte ujsť najnovší príspevok do rodiny Star Wars.

Vo svojom vlastnom svete Hviezdnych vojen skúsili už Lucasovci takmer všetko. Výrobu figúrok, stolných hier, kostýmov, niekoľko filmov samozrejme, a aj počítačových hier rôznych žánrov, kvality a úspešnosti. Od trhákov typu X-Wing po prepadáky ako Force Commander. Tímová FPS akcia ale medzi nimi ešte nebola. Teda až doteraz.

Príroda je mocná čarodejka a ak jej navyše pri tvorivom procese pomôžu tvory pri ktorých máte pocit, že sa v najbližšej zárubni musia zlomiť, pretože také sú dlhé (a že niekto od ILM jednoducho zobral mimozemšťanov z AI a dal im len viac kože, plnšie krivky, jašterie hlavy a bedrové zásterky), môže z kade vybublať všeličo a všetky klony si vôbec nemusia byť rovné. To je aj prípad „ercé jedenásť tridsaťosmičky“, familiárne zvanej „Boss“, ktorý si s voľbou povolania nikdy nemusel lámať svoju kučeravú hlavu a hneď od začiatku prípravy na galaktického pešiaka dostával vďaka svojim schopnostiam výcvik mierne odlišný a predovšetkým kvalitnejší od ostatných súrodencov/spolužiakov/spolubojovníkov. Navyše je už pripravený stať sa veliteľom oddielu, ktorý je akousi obdobou síl špeciálneho určenia v novej republikánskej armáde. Štvorčlenný Delta Squad personálne dopĺňajú ďalšie RC superklony s inventárnymi menami 1207, 1140 a 1262, respektíve „Sev“, „Fixer“ a „Scorch“, ktorí síce vyzerajú ako by ich jeden otec mal, ale každý je špecialistom v inej bohumilej činnosti. Máme tu hackera, snipera a experta na výbušniny. Rozdielne sú aj ich charaktery a zmysel pre zväčša čierny humor (naplno sa prejavujúci tzv. arnoldovskými hláškami), ktoré ale v konečnom dôsledku vždy predstavujú to „najlepšie“ z Jango Fetta. A prvá akcia sa blíži. Akýsi bradatý rytier Jedi vypátral, že obchodná federácia si buduje na planéte Geonosis novú armádu droidov a treba mu prísť na pomoc, pretože momentálne spolu so svojimi kamarátmi zo sveteľnej štvrte nevie, kam skočiť skôr v miestnej aréne, kde sa v smrteľnom nebezpečenstve ocitol i život jedného mladého padavana, ktorý je vraj dôležitý pre budúcnosť republiky. Aj vo veľmi vzdialenej galaxii má história zmysel pre humor...

             

GRAFIKA 9 / 10
Star Wars sú už dávno vesmírom prepracovaným do najmenšieho detailu a Republic Commando z tohto dedičstva naplno čerpá. Animácia jednotlivých postáv, zbraní a celého prostredia pôsobí veľmi živým dojmom. Počas bojov neustále lietajú vzduchom kusy robotov, chinínových pancierov, žoldnierov a iného zariadenia. Výstroj našich commandos, rovnako ako ich pohyby, vykazuje známky profesionality vyhľadenej v desiatkach misií do drsnej dokonalosti. Elektromagnetický čistič (ľudovo povedané stierač) má niekedy čo robiť, aby udržal priezor prilby čistý od hydraulických a ďalších kvapalín.

INTERFACE 9 / 10
Menu zodpovedá danej kategórii hier, výrazne sa z nej nevymyká a predstavuje typický štandard. Pochvalu si zaslúži ovládanie, či už zbraní alebo členov tímu, ktoré je veľmi jednoduché, intuitívne a vychádza z toho najlepšieho, čo sa v posledných rokoch objavilo najmä vo WWII FPS-kách (napr. Medal of Honor: Pacific Assault). Novinkou je tzv. One Touch Squad Control, ktorý umožňuje rýchle udeľovanie rozkazov ostatným členom tímu prevažne len s pomocou myši a drsní hoši robia zvyčajne naozaj to, čo od nich naozaj chcete. A to pri tímových akciách nebýva vždy pravidlom. S ovládaním hry a členmi Delta Squad sa dokonale zoznámite hneď naostro, počas prvej misie. Zvyčajné taktické informácie, spracované do jednoduchej a prehľadnej vizuálnej podoby, sa neustále zobrazujú na priezore prilby.

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Mimoriadne akčná a zábavná hra, za ktorej scenár by sa nehanbil ani Lawrence Kasdan, má neustále to správne tempo a vyvoláva závislosť v tom najlepšom zmysle slova. Každá z troch kampaní je o niečom inom, i keď nosným motívom je (ešte) vždy boj za slobodu, rovnosť a bratstvo aj v tom najodľahlejšom kúte hviezdnych bažín, čomu o pár rokov neskôr nebude veriť ani len wookiee Chewbacca a pestúni Luka Skywalkera tiež nebudú horieť nedočkavosťou, aby spoznali pravú tvár a určenie galaktických násilníkov. Misie sú silne prescriptované, čo môže niekto vidieť ako nevýhodu, ale predovšetkým skončia rýchlejšie, než by ste si priali. Zbehlému gamesníkovi postačí na ich prejdenie cca 10 hodín.

Po ruke je neustále dostatok rôznych zbraní, či už vlastných alebo cudzích, a munícia sa v podstate "váľa" všade okolo. Ak by náhodou došla, vždy máte po ruke svoju laserovú pištoľ a podporu ostatných „ercéčiek“. Podobné to je aj s nepriateľmi. Robotov, droidov, hmyzoidov a ostatných "-ov" súcich na odstreľ netreba pracne hľadať a laser z vašej pušky určite nevychladne, pokiaľ k nim doplachtí.

           

MULTIPLAYER 6 / 10
Nie je vyslovene zlý, ale oproti singlu pôsobí dojmom popolušky, ktorá zhýčkaných LANistov nemusí príliš zaujať. Vo verzii pre PC ponúka 10 máp zväčša pochádzajúcich z jednotlivých kampaní. Na výber sú tri dobre známe herné módy – Deathmatch, Team Deathmatch a Capture the Flag. Novinkou navyše je Assault, ktorý je zjednodušenou variáciou CTF. A to všetko pre 2 – 8 hráčov, čo je dnes pre akciu, najmä ak sa hrá cez internet, už trocha málo. V prípade, že jeden počítač použijete ako server, maximálny počet vzrastie na 16 (na internete sa nájdu servery až pre 32 hráčov). Xbox verzia hry ponúka 8 máp, na ktoré sa môže pripojiť 4 – 16 konzolistov.

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Táto položka vždy patrila medzi najsilnejšie stránky chlapcov z Marina County. Žáner sci-fi má tú výhodu, že si pri ňom netreba lámať hlavu s nejakou vierohodnosťou a prostredie možno pozapĺňať priehrštím najpodivnejších zvukov. Stalo sa a ruch bojiska vás po chvíli úplne pohltí, pričom bonusom navyše je vtipná komunikácia v rámci Delta Squad.

HUDBA 8 / 10
Základom je, ako inak, hudba Johna Williamsa, ktorá samotná (podobne ako jej autor) sa už stala legendou a zaslúžila by si šesť hviezdičiek. Tu ju dopĺňajú nové prvky v podobe military soundov a rockovej muzičky, ktoré sa môžu, ale aj nemusia páčiť.

NÁROČNOSŤ  & INTELIGENCIA 7 / 10
Ako už bolo povedané, vydávanie rozkazov je veľmi jednoduché a účinné. Veľakrát ich ale ani nebude treba vďaka nadštandardnej AI. Vaši ľudia sú skrátka elita a podľa toho sa aj správajú. Keď sa po nich strieľa, nájdu si úkryt a opätujú paľbu (i keď nie vždy práve tou najvhodnejšou zbraňou), keď zbadajú "plecháča", pošlú ho do kybernetického neba, keď treba postupovať, tak postupujú, atď. Protivníci sa síce spoliehajú hlavne na početnú prevahu, ale tiež nie sú úplne blbí a občas dajú pekne zabrať.

Keďže ide predovšetkým o zábavu, len drobným detailom je skutočnosť, že v podstate nemôžete zomrieť. Okrem takmer neustáleho autosaveu ste chránený predovšetkým silovým štítom, pričom energiu na jeho prevádzku a aj vlastné zdravie si dopĺňate v tzv. Bacta Stations, ktoré nájdete aj tam, kde by ste ich nehľadali. A pokiaľ by sa vám na ceste medzi dvoma stanicami stalo niečo škaredé, hociktorý kolega vás dokáže oživiť. Z rovnakého dôvodu nemôžete prísť ani o žiadneho člena tímu. Mimochodom, aj keď každý z nich je špecialistom na niečo iné, v podstate všetkým ide všetko rovnako dobre. Zrejme to má niečo spoločné s dedičnosťou...

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Republic Commando možno zaradiť medzi to lepšie od LucasArts, pričom najmä svojou akčnosťou vyvoláva asociácie na inú legendu - Unreal Tournament. Je to presne ten typ hry, ktorý potrebujete, keď prídete domov po ťažkom dni, nechce sa vám rozmýšľať, rýchlo potrebujete niečo zabiť a dobre viete, že mŕtva svokra, sused alebo pracovník mestského úradu by mohli začať o niekoľko dní niekomu možno aj chýbať. Tímový element nie je, vďaka jednoduchému ovládaniu, tomuto prístupu vôbec na obtiaž a nebude s ním mať problémy ani váš sedemročný brat, syn, či labrador. Kvázi nedostatkom hry je relatívne krátky čas, ktorý potrebujete na prelúskanie kampaní, ale dobrý dojem vyslovene kazí skromný multiplayer. Naopak najväčším plusom je, okrem príjemnej zábavy, dejový obsah, ktorý fanúšikov Star Wars plynulo pripraví na 19. máj (stiahnite si najnovší 32 MB trailer tretieho Star Wars filmu), keď si mnohí budú priať, aby "any Force wasn´t with him".

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

O nezávislosti Katalánska nerozhodne referendum, ale ochota použiť násilie

Katalánsky boj za nezávislosť nebol nikdy násilný.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 605
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 162
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 103
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 923
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 817
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 514
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 499
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 474
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 464
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 994