SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Star Wars: Republic Commando - vydarená tímová akcia

Najnovší príspevok do rodiny Star Wars hier je tímová FPS akcia od Lucas Arts. Úroveň väčšiny hier zo známeho sci-fi vesmíru nebola dosiaľ nijako vysoká, podarí sa to Star Wars: Republic Commando zmeniť?

Tiež vám na konci episódy II – Attack of the Clones, v momente keď sa na plánete Geonosis vylodili vojaci republiky, začal behať mráz po chrbte a vy ste si povedali, že toto sú konečne tie pravé hviezdne vojny, ako ste si ich vždy predstavovali? Pokiaľ vám nevadilo, že pochmúrna atmosféra výsadku, sprevádzaná ťažkým dymom z výbuchov a absolútnou deštrukciou, predznamenávala najbližší osud dobrej strany sily, tak si určite nenechajte ujsť najnovší príspevok do rodiny Star Wars.

Vo svojom vlastnom svete Hviezdnych vojen skúsili už Lucasovci takmer všetko. Výrobu figúrok, stolných hier, kostýmov, niekoľko filmov samozrejme, a aj počítačových hier rôznych žánrov, kvality a úspešnosti. Od trhákov typu X-Wing po prepadáky ako Force Commander . Tímová FPS akcia ale medzi nimi ešte nebola. Teda až doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Príroda je mocná čarodejka a ak jej navyše pri tvorivom procese pomôžu tvory pri ktorých máte pocit, že sa v najbližšej zárubni musia zlomiť, pretože také sú dlhé (a že niekto od ILM jednoducho zobral mimozemšťanov z AI a dal im len viac kože, plnšie krivky, jašterie hlavy a bedrové zásterky), môže z kade vybublať všeličo a všetky klony si vôbec nemusia byť rovné. To je aj prípad „ercé jedenásť tridsaťosmičky“, familiárne zvanej „Boss“, ktorý si s voľbou povolania nikdy nemusel lámať svoju kučeravú hlavu a hneď od začiatku prípravy na galaktického pešiaka dostával vďaka svojim schopnostiam výcvik mierne odlišný a predovšetkým kvalitnejší od ostatných súrodencov/spolužiakov/spolubojovníkov. Navyše je už pripravený stať sa veliteľom oddielu, ktorý je akousi obdobou síl špeciálneho určenia v novej republikánskej armáde. Štvorčlenný Delta Squad personálne dopĺňajú ďalšie RC superklony s inventárnymi menami 1207, 1140 a 1262, respektíve „Sev“, „Fixer“ a „Scorch“, ktorí síce vyzerajú ako by ich jeden otec mal, ale každý je špecialistom v inej bohumilej činnosti. Máme tu hackera, snipera a experta na výbušniny. Rozdielne sú aj ich charaktery a zmysel pre zväčša čierny humor (naplno sa prejavujúci tzv. arnoldovskými hláškami), ktoré ale v konečnom dôsledku vždy predstavujú to „najlepšie“ z Jango Fetta. A prvá akcia sa blíži. Akýsi bradatý rytier Jedi vypátral, že obchodná federácia si buduje na planéte Geonosis novú armádu droidov a treba mu prísť na pomoc, pretože momentálne spolu so svojimi kamarátmi zo sveteľnej štvrte nevie, kam skočiť skôr v miestnej aréne, kde sa v smrteľnom nebezpečenstve ocitol i život jedného mladého padavana, ktorý je vraj dôležitý pre budúcnosť republiky. Aj vo veľmi vzdialenej galaxii má história zmysel pre humor...

Skryť Vypnúť reklamu

             

GRAFIKA 9 / 10
Star Wars sú už dávno vesmírom prepracovaným do najmenšieho detailu a Republic Commando z tohto dedičstva naplno čerpá. Animácia jednotlivých postáv, zbraní a celého prostredia pôsobí veľmi živým dojmom. Počas bojov neustále lietajú vzduchom kusy robotov, chinínových pancierov, žoldnierov a iného zariadenia. Výstroj našich commandos, rovnako ako ich pohyby, vykazuje známky profesionality vyhľadenej v desiatkach misií do drsnej dokonalosti. Elektromagnetický čistič (ľudovo povedané stierač) má niekedy čo robiť, aby udržal priezor prilby čistý od hydraulických a ďalších kvapalín.

INTERFACE 9 / 10
Menu zodpovedá danej kategórii hier, výrazne sa z nej nevymyká a predstavuje typický štandard. Pochvalu si zaslúži ovládanie, či už zbraní alebo členov tímu, ktoré je veľmi jednoduché, intuitívne a vychádza z toho najlepšieho, čo sa v posledných rokoch objavilo najmä vo WWII FPS-kách (napr. Medal of Honor: Pacific Assault). Novinkou je tzv. One Touch Squad Control, ktorý umožňuje rýchle udeľovanie rozkazov ostatným členom tímu prevažne len s pomocou myši a drsní hoši robia zvyčajne naozaj to, čo od nich naozaj chcete. A to pri tímových akciách nebýva vždy pravidlom. S ovládaním hry a členmi Delta Squad sa dokonale zoznámite hneď naostro, počas prvej misie. Zvyčajné taktické informácie, spracované do jednoduchej a prehľadnej vizuálnej podoby, sa neustále zobrazujú na priezore prilby.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Mimoriadne akčná a zábavná hra, za ktorej scenár by sa nehanbil ani Lawrence Kasdan, má neustále to správne tempo a vyvoláva závislosť v tom najlepšom zmysle slova. Každá z troch kampaní je o niečom inom, i keď nosným motívom je (ešte) vždy boj za slobodu, rovnosť a bratstvo aj v tom najodľahlejšom kúte hviezdnych bažín, čomu o pár rokov neskôr nebude veriť ani len wookiee Chewbacca a pestúni Luka Skywalkera tiež nebudú horieť nedočkavosťou, aby spoznali pravú tvár a určenie galaktických násilníkov. Misie sú silne prescriptované, čo môže niekto vidieť ako nevýhodu, ale predovšetkým skončia rýchlejšie, než by ste si priali. Zbehlému gamesníkovi postačí na ich prejdenie cca 10 hodín.

Po ruke je neustále dostatok rôznych zbraní, či už vlastných alebo cudzích, a munícia sa v podstate "váľa" všade okolo. Ak by náhodou došla, vždy máte po ruke svoju laserovú pištoľ a podporu ostatných „ercéčiek“. Podobné to je aj s nepriateľmi. Robotov, droidov, hmyzoidov a ostatných "-ov" súcich na odstreľ netreba pracne hľadať a laser z vašej pušky určite nevychladne, pokiaľ k nim doplachtí.

Skryť Vypnúť reklamu

           

MULTIPLAYER 6 / 10
Nie je vyslovene zlý, ale oproti singlu pôsobí dojmom popolušky, ktorá zhýčkaných LANistov nemusí príliš zaujať. Vo verzii pre PC ponúka 10 máp zväčša pochádzajúcich z jednotlivých kampaní. Na výber sú tri dobre známe herné módy – Deathmatch, Team Deathmatch a Capture the Flag. Novinkou navyše je Assault, ktorý je zjednodušenou variáciou CTF. A to všetko pre 2 – 8 hráčov, čo je dnes pre akciu, najmä ak sa hrá cez internet, už trocha málo. V prípade, že jeden počítač použijete ako server, maximálny počet vzrastie na 16 (na internete sa nájdu servery až pre 32 hráčov). Xbox verzia hry ponúka 8 máp, na ktoré sa môže pripojiť 4 – 16 konzolistov.

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Táto položka vždy patrila medzi najsilnejšie stránky chlapcov z Marina County. Žáner sci-fi má tú výhodu, že si pri ňom netreba lámať hlavu s nejakou vierohodnosťou a prostredie možno pozapĺňať priehrštím najpodivnejších zvukov. Stalo sa a ruch bojiska vás po chvíli úplne pohltí, pričom bonusom navyše je vtipná komunikácia v rámci Delta Squad.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 8 / 10
Základom je, ako inak, hudba Johna Williamsa, ktorá samotná (podobne ako jej autor) sa už stala legendou a zaslúžila by si šesť hviezdičiek. Tu ju dopĺňajú nové prvky v podobe military soundov a rockovej muzičky, ktoré sa môžu, ale aj nemusia páčiť.

NÁROČNOSŤ  & INTELIGENCIA 7 / 10
Ako už bolo povedané, vydávanie rozkazov je veľmi jednoduché a účinné. Veľakrát ich ale ani nebude treba vďaka nadštandardnej AI. Vaši ľudia sú skrátka elita a podľa toho sa aj správajú. Keď sa po nich strieľa, nájdu si úkryt a opätujú paľbu (i keď nie vždy práve tou najvhodnejšou zbraňou), keď zbadajú "plecháča", pošlú ho do kybernetického neba, keď treba postupovať, tak postupujú, atď. Protivníci sa síce spoliehajú hlavne na početnú prevahu, ale tiež nie sú úplne blbí a občas dajú pekne zabrať.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže ide predovšetkým o zábavu, len drobným detailom je skutočnosť, že v podstate nemôžete zomrieť. Okrem takmer neustáleho autosaveu ste chránený predovšetkým silovým štítom, pričom energiu na jeho prevádzku a aj vlastné zdravie si dopĺňate v tzv. Bacta Stations, ktoré nájdete aj tam, kde by ste ich nehľadali. A pokiaľ by sa vám na ceste medzi dvoma stanicami stalo niečo škaredé, hociktorý kolega vás dokáže oživiť. Z rovnakého dôvodu nemôžete prísť ani o žiadneho člena tímu. Mimochodom, aj keď každý z nich je špecialistom na niečo iné, v podstate všetkým ide všetko rovnako dobre. Zrejme to má niečo spoločné s dedičnosťou...

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Republic Commando možno zaradiť medzi to lepšie od LucasArts, pričom najmä svojou akčnosťou vyvoláva asociácie na inú legendu - Unreal Tournament. Je to presne ten typ hry, ktorý potrebujete, keď prídete domov po ťažkom dni, nechce sa vám rozmýšľať, rýchlo potrebujete niečo zabiť a dobre viete, že mŕtva svokra, sused alebo pracovník mestského úradu by mohli začať o niekoľko dní niekomu možno aj chýbať. Tímový element nie je, vďaka jednoduchému ovládaniu, tomuto prístupu vôbec na obtiaž a nebude s ním mať problémy ani váš sedemročný brat, syn, či labrador. Kvázi nedostatkom hry je relatívne krátky čas, ktorý potrebujete na prelúskanie kampaní, ale dobrý dojem vyslovene kazí skromný multiplayer. Naopak najväčším plusom je, okrem príjemnej zábavy, dejový obsah, ktorý fanúšikov Star Wars plynulo pripraví na 19. máj (stiahnite si najnovší 32 MB trailer tretieho Star Wars filmu), keď si mnohí budú priať, aby "any Force wasn´t with him".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krajčí testoval, potom rokoval. Verí, že Slovensko bude príkladom (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných na koronavírus a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Na Orave a v Bardejove pokračuje celoplošné testovanie na Covid-19.

Minister Marek Krajčí v Tvrdošíne.
Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.

Prečo sú tu vojaci, nemajú čo robiť? Veľká reportáž z Oravy

Na testy čakali ľudia v chladnom počasí aj hodinu.

Celološné testovanie na Orave.
Odliatky kostry tyranosaura Stana boli od 90. rokov vystavené vo viacerých múzeách v Európe. Tentoraz však predali vzácnu originálnu kostru, ktorá významne prispela k poznaniu o tyranosauroch.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 357
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 13 517
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 204
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 165
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 185
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 450
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 804
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 925
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 766
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 744