SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Skenujeme dokumenty, negatívy aj diapozitívy

Možno ste už i vy stihli pri práci za počítačom zistiť, že je obzvlášť pohodlné mať všetky dokumenty, výstrižky, texty, obrázky a fotografie v digitálnej podobe na pevnom disku. Čím však papierové hárky a celuloidové pásy premeniť do digitálnej formy? Fot

oaparáty sú nepohodlné a väčšina skenerov je pomerne úzko špecializovaná. Existujú však i systémy, ktoré si poradia so všetkým, ako napríklad HP ScanJet 7650. Nezáleží na tom, či do neho vložíte celuloidové pásy, diapozitívy, knihu alebo obojstranne potlačené hárky papiera - poradí si skutočne so všetkým.


FOTO – MILAN GIGEL

HP ScanJet 7650 je vyhotovený tak, aby na pracovnom stole nezaberal príliš mnoho miesta. Ide o plochý jednopriechodový skener vybavený kvalitným nízkošumovým trilineárnym CCD snímačom s optickým rozlíšením 2400 DPI, ktorý dokáže nasnímať obojstranne predlohy z odnímateľného automatického podávača hárkov s kapacitou 50 listov, jednostranne samostatné listy, objemné knihy alebo 3D objekty zo snímacej sklenej plochy alebo negatívy a diapozitívy s použitím presvetľovacej jednotky, ktorá je súčasťou dodávky. Aby sa s predlohami manipulovalo čo najjednoduchšie, veko s automatickým podávačom je odnímateľné, jeho kĺbové uchytenie poskytuje voľnosť pri zakladaní individuálnych predlôh a presvetľovacia jednotka je montovateľná s namontovaným vekom i bez neho.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Keďže okrem všestrannosti a technických parametrov sa výrobca zameral i na jednoduchosť použitia, pozornosti neunikne ani tlačidlový panel kombinovaný s dvojciferným numerickým LCD displejom, ktorý je bohužiaľ bez podsvietenia. Tlačidlá tvoria akúsi bránu pre automatizáciu pracovných úloh v spolupráci s ovládačom a bohatou softvérovou výbavou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou dodávky. I keď pre inštaláciu softvéru budete tradične potrebovať viac ako gigabajt voľného priestoru na pevnom disku, o pracovné pohodlie nebude núdza. Okrem rýchlej voľby pre prepínanie medzi čiernobielym a farebným režimom snímania a označenie počtu kópií (ak máte tlačiareň s ktorou ste spokojní, kopírku už nebudete potrebovať) tu nájdete tlačidlá pre spustenie nasledujúcich úloh: digitalizácia dokumentu, snímanie fotografií, uloženie dokumentu do PDF formátu na disk, odoslanie dokumentu e-mailom a priamu tlač kópie na tlačiareň. Niektoré z funkcií vyžadujú počiatočné nastavenie v dodávanom softvéri, iné z nich pracujú úplne automaticky. Čo je však najdôležitejšie je priame previazanie jednoduchej 11 tlačidlovej "USB klávesnice" s dodávaným aplikačným vybavením. To je predzvesťou závislosti na operačných systémoch Microsoft Windows s čiastočnou podporou platformy Apple MacIntosh. Používatelia Linuxu tak opäť zostali ochudobnení o všetky lahôdky, ktoré tento skener so sebou prináša.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Mechanizmus automatického podávača je priamou neodnímateľou súčasťou horného veka a na skeneri je uložený v priečnej polohe. Namiesto toho, aby sa dizajnéri pokúsili o jeho nenútené objemnejšie zapracovanie do celkovej konštrukcie, voľba padla na účelnosť a preto telo skenera nie je väčšie, ako musí byť. Keďže sa na zadnej časti nachádzajú rôzne káblové zväzky a výčnelky, pri položení na zadnú stranu pracovného stola opretého o stenu by ste za skenerom museli nechať 10 centimetrový manipulačný priestor. Preto je vhodnejšie využiť niektorú zo strán, ktorá susedí s voľným interiérom. Ovládanie je skutočne jednoduché, a tak dokáže i pravák akceptovať položenie skenera na ľavej časti stola, ktorá je z jeho pohľadu menej frekventovane používaná. Krytovanie je robustné a tak je dopravná cesta chránená nielen pre "neporiadkom" na pracovnom stole, ale aj prachom a nečistotami. Rovnaká konštrukcia sa pri produktoch HP objavila už v minulosti. To svedčí o tom, že sa skutočne osvedčila i v hromadnom nasadení v praxi v podnikovom segmente.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Vstupný zásobník automatického podávača dokumentov (ADF) má kapacitu 50 listov a výrobca ho s dvojicou centrovacích bočných líšt umiestnil do vrchnej časti systému. Maximálny podporovaný formát je A4, minimom by mal byť pre vás obálkový formát A5. Vizitkami a inými maloformátovými dokumentami by ste ho trápiť nemali - nie je pre ne jednoducho konštruovaný a plne ho zastúpi plocha snímacieho skla. Dokumenty prechádzajú pri snímaní rýchlosťou až 12 listov za minútu (pri duplexe 6) snímacou štrbinou pod ktorou je zaparkovaný CCD snímač s osvetľovacou lampou (podobne ako pri faxe), aby sa následne dostali do výstupného zásobníka, ktorým nie je nič iné ako plast veka. Kým na vstupe organizujú dokumenty nastaviteľné plastové bočnice, na výstupe je to iba účelné tvarovanie plastu bez aktívnych pohyblivých súčastí. Chod mechanizmu je pomerne tichý a do značnej miery spoľahlivý.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Ak odklopíte kryt podávača, získate neobmedzený prístup ku kompletnej dráhe dopravného mechanizmu predlôh, aby ste mohli bez násilia a poškodenia uvoľniť zaseknutý dokument alebo vyriešiť iný vzniknutý problém. Počas prevádzky pravdepodobne pod kryt nebudete musieť nikdy nahliadnuť - posun dokumentov je spoľahlivý. Aby sa však počítalo so všetkým, kĺbové uchytenie poskytuje optimálny prístup k problematike.


FOTO – MILAN GIGEL

Keďže však ide o mechanizmus ktorý sa časom znečisťuje a starne ako každý iný s gumovými podávacími prvkami, v balení nájdete i "prvú pomoc" pre riešenie prvých problémov vo forme hárku napusteného benzínalkoholom a doplnkovými podpornými prostriedkami. Ten vám pri znečistení umožní i bez návštevy servisu kompletne prečistiť podávaciu dráhu papiera, a to v priebehu niekoľkých minút. Ak pred vami stojí niekoľko stoviek dokumentov pre ich digitalizáciu, zaiste v prípade problému a časového stresu túto "lekárničku" oceníte.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Vrchné veko s ADF je možné zo základne vysunúť a po odpojení konektora prepojovacieho káblika získate možnosť neobmedzenej manipulácie nielen s predlohami na ploche snímacieho skla, ale aj možnosť čistenia snímacej štrbiny podávača, ktorá sa môže časom zaniesť prachom. Ako je už zvykom, všetky používateľom nastavovateľné a odnímateľné súčasti sú vyhotovené z farebne odlíšeného (zeleného) plastu. V tomto prípade získate pri uvoľnení čelnej strany bielej plochy prístup k priesvitu, ktorý stojí medzi dokumentom a snímacím sklom. Keďže pre snímanie grafických predlôh sa viac hodí ich priame umiestnenie na sklo, pri snímaní dokumentov zopár zrniečok prachu výslednú kvalitu príliš neovplyvní.


FOTO – MILAN GIGEL

O tom, že ide o skener určený hlavne pre využitie v podnikoch, domácich kanceláriách a náročných domácnostiach svedčí i skutočnosť, že pri práci s tenkými, čiastočne priesvitnými grafickými predlohami na nízkogramážnom papieri môžete naraziť na drobný problém s dvojicou "záhadných" tmavších horizontálnych pásov vo výslednom skenovaní. Tie sú spôsobené práve odtieňovou nerovnomernosťou reflexnej plochy umiestnenej oproti sklu, čo je zapríčinené zabudovaním automatického podávača, ktorý je kvôli priestorovej optimalizácii uložený do dráhy tradičného plošného snímania. Pomôcť si môžete tak, že predlohu prekryjete hárkom bieleho výkresu. Neznamená to však, že tejto problém nie je riešiteľný - daňou sú však väčšie rozmery skenera. Snímacia štrbina podávača môže byť umiestnená do samostatnej zóny ešte pred začiatok snímacieho skla, čím sa však šírka zariadenia predĺži takmer o 10 centimetrov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

V spodnej časti zadného panelu sa nachádzajú sústredené všetky konektory, s ktorými budete prichádzať do styku. Okrem zdierky pre pripojenie externého napájacieho konektora a rozhrania USB 2.0 pre pripojenie k PC tu nájdete i systémový konektor pre pripojenie automatického podávača dokumentov (ADF), ktorý budete mať zapojený pravdepodobne nepretržite (čomu nasvedčuje i možnosť aretácie skrutkami) a kombinovaný konektor pre presvetľovaciu jednotku (TMA), ktorý obsadíte vždy vtedy, ak sa rozhodnete pre snímanie filmových pásov alebo diapozitívov. Ak by chceli konštruktéri trocha viac podporiť ergonómiu. možno by nebolo zlé pridať k systému ešte jeden paralelne zapojený konektor pre TMA na čelnú alebo bočnú stranu, aby ste si nemuseli pri častom pripájaní a odpájaní presvetľovacej jednotky hľadať také miesto na stole, ktoré vám umožní jednoduchý prístup ku konektorom na zadnej strane.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Ak zo základne vysuniete výškovo nastaviteľné veko, okrem kníh budete môcť snímať i trojrozmerné objekty. Keďže ide o skener technológie CCD a nie ekonomický model CIS, do istej miery dokáže nahradiť i digitálny fotoaparát pri snímaní prevažne plošných povrchov objekov. Kým pri fotografovaní grafickej karty alebo čohokoľvek podobného spôsobí objektív fotoaparátu tvarovú súdkovitú deformáciu, zosnímanie skenerom vyprodukuje verný obraz originálu. Pozor však na sklo - chráňte ho pred poškrabaním. Ak by ste si mysleli že stačí zájsť do sklenárstva pre nové, mýlili by ste sa - ide o sklo so špeciálnymi optickými vlastnosťami.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak vymeníte reflexívne (papierové) predlohy za transparentné (filmy a diapozitívy), bude potrebné aby ste tejto zmene náležite prispôsobili i svoj skener. Zabezpečíte to jednoducho pomocou príslušenstva, ktoré je súčasťou dodávky. Prvým prvkom je redukčný rámik, ktorý sa ukladá priamo na snímaciu plochu skla. Je určený nielen na to, aby držiaky po jeho stranách poskytli odkladací priestor pre montážne príslušenstvo pre predlohy, ale hlavne pre presné poziciovanie presvetľovacej jednotky tam, kde ju firmvér skenera a softvér očakávajú.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Presvetľovacia jednotka musí byť pripojená ku konektoru na zadnom paneli skenera, pričom dostatočne dlhý káblik umožňuje jednoduchú manipuláciu a vkladanie predlôh. Vloženie do montážneho rámu je jednoduché, modul drží na svojom mieste iba vplyvom gravitácie bez nutnosti nejakého alternatívneho upevňovania. To je predpokladom pre skutočnú využiteľnosť i tam, kde sa s predlohami tohto druhu pracuje častejšie ako príležitostne.


FOTO – MILAN GIGEL

Aby ste však uprostred práce s dokumentami kvôli dvom políčkami filmu nemuseli celý systém prebudovávať, presvetľovaciu jednotku môžete na systém nasadiť i pri otvorenom hornom veku. Je to mimoriadne praktické a účelné - vyžaduje to však dostatok miesta.


FOTO – MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Presvetľovacia jednotka je do značnej miery vďaka plastovým redukčným nádstavcom univerzálna a môžete sa tak bez nutnosti rozoberania diapozitívov venovať ich zosnímaniu priamo v rámčekoch, pričom filmové pásy môžete osádzať pri ich rozdelení na 4 políčkové segmenty samostatne. Pomocou zásuvného systému je možné naraz do jednotky vsunúť až 3 diarámčeky s pozitívnym či negatívnym 35 mm filmom a následne ich zaistiť. Spracované budú dodávaným softvérom v jednom priechode.


FOTO – MILAN GIGEL

Ak na systém nasadíte redukčnú lyžinu, pracovať môžete súčasne so štyrmi políčkami 35 mm filmu. Drobným problémom však pre vás môže byť skutočnosť, že naše fotolaby vo väčšine prípadov strihajú negatívne filmy na 6 políčkové pásy - nezostáva vám teda nič iné iba opäť zájsť do fotolabu, aby vám pásy opäť prestrihali. Za digitalizáciu domácej zbierky fotografií to však stojí - nožnicami alebo žiletkou to radšej doma neskúšajte.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO – MILAN GIGEL

Neznamená to však, že by ste i pri 6 políčkových segmentoch nemali možnosť snímanie odskúšať - s trochou opatrnosti to ide. Aby však bol výsledok skutočne na úrovni, nezabudnite vložiť film do presvetľovacej jednotky správnou stranou a neodstupné políčka zosnímať prevrátením filmového pásu o 180 stupňov.


FOTO – MILAN GIGEL

Čo sa týka zvyšku výbavy, okrem bohatej nádielky softvéru a používateľského manuálu tu nájdete i napájací adaptér nevyhnutný k práci, a na rozdiel od tlačiarne i pripojovací USB káblik. Ak by vám jeho 1,8 metrová dĺžka nevyhovovala, zakúpte si so skenerom i dlhší kábel, ktorý vám poskytne viac priestoru pre optimálne uloženia skeneru na stole, či v kancelárii.


FOTO – MILAN GIGEL

V prípade, že máte v počítači korektne nainštalovanú podporu pre prácu s rozhraniami USB 2.0, inštalácia je vďaka prepracovanému sprievodcu a automatizácii tohto proces bezproblémová. V prípade, že vlastníte počítač vybvený pomalším rozhraním USB 1.1, inštalácia prebehne rovnako bezproblémovo, avšak rýchlosť snímania bude pomalšia. Negatívny vplyv na výkon môže mať i slabý výkon procesora a malá kapacita RAM - môže sa tak jednoducho stať, že i keď budete s výsledkami tohto skeneru z pohľadu rýchlosti spokojní, pri najbližšom upgrade zistíte, že predsa len dokáže digitalizovať predlohy rýchlejšie, ako ste si mysleli. Okrem tradičného, všadeprítomného softvéru pre prácu s digitálnymi fotografiami HP Image Zone with HP Instant Share, ktorý umožňuje rýchlu manipuláciu s fotografiami, ich archiváciu a prezentáciu veľmi jednoduchým a intuitívnym spôsobom sa do počítača nainštalujú i ďalšie doplnky. Pri práci so snímkami oceníte balík Adobe Photoshop Elements, pri dokumetoch a ich archivácii oceníte balíky ScanSoft PaperPort deLuxe a Omniform. Priamu podporu skenerov so štandardizovaným rozhraním (ISIS, TWAIN) však obsahuje i priamo operačný systém Microsoft Windows XP a kancelársky balík MS Office.

Skryť Vypnúť reklamu

Štart skenera a jeho odozva na povely sú prekvapivo rýchle. Pri skenovaní získate náhľad dokumentu už za necelých 6 sekúnd, pričom rýchlosť spracovania už závisí iba o toho, pre akú činnosť a rozlíšenie sa rozhodnete. Predlohy je možné snímať vo farebnom 48 bitovom režime, alebo čiernobielom 16 bitovom, ktorého výsledkom je 256 odtieňov šedi. Optické rozlíšenie snímača a krokovanie posuvných mechanizmov dosahujú natívnu hodnotu 2400x2400 DPI, pričom kvalitu je možné škálovať nadol až na 12 dpi s možnosťou interpolácie so stropom 999999 dpi. Kým pri znížení rozlíšenia sa využíva priamo akcelerácia grafického čipu skenera, pri interpolovaní smerom nahor uskutoční potrebnú aritmetiku priamo procesor počítača. Digitalizácia dokumentu s jeho otvorením vo Worde zaberie v priemere 30 sekúnd, pri snímaní grafiky záleží na tom, akú kvalitu zvolíte. Celkovo je však mechanizmus automatického podávača dokumentov pripravený zvládnuť zosnímanie 12 strán textu v priebehu jedinej minúty.

Skryť Vypnúť reklamu

Z pohľadu obsluhy a všestrannosti okrem spomenutých drobností niet systému čo vyčítať. Keďže dnes je už väčšina technológií prenášaná z hardvéru do jeho softvérovej výbavy, nie je prekvapením že ani v tomto prípade tomu nie je inak. Dôkladné previazanie poskytovaných funkcií s operačným systémom a aplikáciami je samozrejmosťou. Dnes už skener nie je iba nástrojom pre grafikov - uplatní sa v každej kancelárii a domácnosti. Celkovo možno povedať, že ide o všestranné riešenie určené všade tam, kde sa stretávajú papierové dokumenty a počítačová technika. Bez zbytočných nárokov na priestor a odbornosť pri používaní tak každý získava zaujímavý prostriedok pre riešenie jeho každodenných úloh. Pokiaľ nepatríte medzi priaznivcov multifunkčných zariadení a nemáte tak skener integrovaný s tlačovým zariadením, práve všestrannosť systému HP ScanJet 7650 môže byť pre vás zaujímavá. O tom, že vydrží i veľký nápor dokumentov svedčí jeho zaradenie do podnikovej línie produktov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

Peter Schutz

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, tvrdí Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Razer ukázal koncept múdreho respirátora

Má mikrofón, reproduktory, ventilátory, UV dezinfekciu a RGB osvetlenie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 503
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 366
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 13 064
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 437
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 283
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 820
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 901
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 802
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 712
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 830