SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Šliapne SONY na krk IPODu?

Vreckové multimediálne prehrávače so zabudovaným pevným diskom začínajú čoraz intenzívnejšie prerážať na trh spotrebnej elektroniky. Kým minulé roky dominoval v stredobode záujmu prehrávač s NAND FLASH pamäťou, začína byť čoraz jasnejšie že prichádza éra

diskových prehrávačov. Šance sa chytá aj spoločnosť SONY, ktorá tak ponúka ďalšiu alternatívu k legendárnemu IPODu. Tentokrát v podobe prehrávača Network HDD Walkman NW-HD3. Je však možné že zažijete opäť sklamanie. Okrem formátu ATRAC pribudla i podpora pre MP3 skladby. Do prehrávača však bez špeciálneho softvéru nenahráte jedinú pesničku.

sony network hdd walkman nw-hd3 - box
FOTO – MILAN GIGEL

Už na prvý pohľad je zrejmé, že konštruktéri sa s pomocou vhodne zvolených materiálov a média pre ukladanie dát popasovali so svojou úlohou skutočne vynikajúco. Prehrávač umiestnený v tenkom kovovom tele s atraktívnou povrchovou úpravou, ktoré je kombinované s plastovým priesvitom, svojou základňou pripomína skôr veľkosť kreditnej karty ako objemnú kopu zábavnej elektroniky. Pri porovnaní s veľkosťou najčastejšie používaných pamäťových kariet sa vám bude zdať, že je takmer nemožné, aby sa vo vnútri mohol okrem riadiacej elektroniky, akumulátoru a LCD displeja skrývať ešte aj pevný disk. Tradičný dizajn `ala SONY sa však nezaprie.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - comparing size to flash cards
FOTO – MILAN GIGEL

Každý fanúšik audiotechniky by pri prvom stretnutí s týmto prehrávačom pravdepodobne systém najprv zapol aby zistil, čo všetko mu displej prezradí a menu umožní. Tak či tak je zrejmé, že po spustení budú prehrávané skladby do priložených slúchadiel - otázne je iba s akým pohodlím a v akej kvalite (to preskúmame neskôr). Nás však pri prvom poťažkaní zaujímalo čosi úplne iné. Ako je vlastne prehrávač riešený v jeho útrobách? Akým spôsobom sa podarilo vyriešiť jeho napájanie a ukladanie dát? Koncepcia je po otvorení pomerne jasná. Polovičku hrúbky a o čosi viac šírky zaberá doska plošných spojov s obslužnou elektronikou, riadiacim čipom a maticovým LCD panelom. Pre napájanie je využitý LiPol akumulátor pripojený k doske prostredníctvom konektora. Ak sa pre kúpu tohto prehrávača rozhodnete, uistite sa že budú akumulátory v budúcnosti dostupné.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - inner construction
FOTO – MILAN GIGEL

Presnú polovicu hrúbky prehrávača zaberá 1,8" pevný disk s kapacitou 20GB z produkcie Toshiby, ktorý nájdete aj v iných podobných prehrávačoch. Jeho konštrukcia je navrhnutá tak, aby odolal i intenzívnejším vibráciám. Ochrany však nikdy nie je dosť a preto sa technológovia zo SONY nechali inšpirovať systémom ochrany pevných diskov z dielní IBM s názvom Active Disk Protection, ktorý pomocou akcelerometra zisťuje rýchle zmeny pohybu pri ktorých okamžite pevný disk vypne aby sa zvýšila jeho odolnosť pri nárazoch. Väčšinu vibrácií a energie pri nárazoch pohltí silikónové lôžko, v ktorom je disk uložený. O tom, že z pohľadu výkonu nejde o žiadne "béčko" svedčí i fakt, že cez zabudované USB rozhranie môžete naň zapisovať dáta priemernou rýchlosťou 17,5 MB/s a čítať ich rýchlosťou o pol megabajtu za sekundu nižšou.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - harddisk
FOTO – MILAN GIGEL

Tvarové vyhotovenie prehrávača, jeho rozmery a možnosť uzamknutia funkcie tlačidiel ho priam predurčujú pre nosenie vo vrecku košele alebo nohavíc. Na čelnej strane nájdete pod plastovým (čiže i poškriabateľným) priesvitom monochromatický maticový LCD panel, ktorý dokáže zobraziť pozitívne i inverzne až 7 riadkov textu. Jeho podsvietenie je zámerne biele aby nenarúšalo dizajnovú konzervatívnosť. Päťsmerový tlačidlový systém na báze mikrospínačov bude pri absencii diaľkového ovládania jediným ovládacím prvkom, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť.

sony network hdd walkman nw-hd3 - front view
FOTO – MILAN GIGEL

I keď by vás okrúhly tvar mohol pokúšať k nejakému otáčaniu a podobne, ide predsa len o päticu mikrospínačov uloženým do tvaru znaku plus. Zdvih gombíkov je pomerne malý, "prehupnutie" mikrospínača je jasne badateľné. Predvolenými funkciami je spustenie a zastavenie prehrávania, posun medzi skladbami či v ich vnútri a navigácia. S prechodom do režimu menu sa funckia atomaticky zmení za štvorsmerné tlačidlo a funkciu potvrdenia. Tlačidlá vyzerajú byť dostatočne mechanicky odolné, i keď pri otvorení prehrávača vyzerá všetko úplne inak.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - operation buttons
FOTO – MILAN GIGEL

Zadná časť krytu je kompletne kovová a tvorí jeden celok s čelným dielom. V podstate ide o prehnutý plech, ktorý je na jednej strane uchytený tvarovanou sponou a vrchná/spodná časť je zaslepená plastom. Keďže je však telo z mäkkého kovu, potrebné je pri kladení spodnou časťou na stôl dávať pozor na to, aby ste si ho zbytočne nepoškrabali.

sony network hdd walkman nw-hd3 - back side
FOTO – MILAN GIGEL

V mieste chrbtového zhybu sa nachádza úchytný systém pre priviazanie šnúry. Na krku prehrávač kvôli jeho hmotnosti pravdepodobne nosiť nebudete, poistná šnúra však nikdy nie je na škodu.

sony network hdd walkman nw-hd3 - strip holder
FOTO – MILAN GIGEL

Na vrchnej plastovej stene nájdete mikrospínačové tlačidlá pre prístup k menu a zmenu režimov, ako aj kolískové tlačidlo pre zmenu nastavenia hlasitosti. V základnej výbave tohto prehrávača sú iba tradičné slúchadlá. Kombinovaný konektor však naznačuje, že bude možné použiť i káblový diaľkový ovládač. Slúchadlový konektor je tradičný 3,5 mm jack a podľa spôsobu nosenia vo vrecku môžete zvoliť rovný konektor, ale aj jeho variant zahnutý do tvaru písmena L.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - top view
FOTO – MILAN GIGEL

Spodná strana je tak trochu orieškom, pretože prepínač aktivovania interného akumulátora, čiže spúšťajúci prvok systému je pre používanie dosť nepohodlný. Ide o posuvný prepínač ktorý by sa mohol časom mechanicky opotrebovať. Horšie však je, že sa s ním manipuluje dosť komplikovane, rovako ako s prepínačom HOLD. Výhodou je že sa pri vypnutí systému akumulátor úplne odpojí od elektroniky a nemíňa sa. Omnoho praktickejšie by však bolo, ak by ste pri vypnutom stave spúšťali systém niektorým z gombíkov. Druhou zradou je systémový konektor, ktorý slúži pre komunikáciu s PC a nabíjanie. Ak sa ocitnete v teréne s vybitým akumulátorom, alebo pri počítači z ktorého si chcete čosi nahrať, zostanete nahratí. Bez redukcie to jednoducho nepôjde ani keď sa plesknete o zem. Akoby neexistovala žiadna štandardizácia.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - bottom view
FOTO – MILAN GIGEL

V balení samozrejme konverzný prvok nechýba. Ten vám poskytne tradičný konektor pre dutinkovú koncovku pre napájanie/nabíjanie a miniaturizovaný štandardizovaný USB konektor pre pripojenie k PC. Nabíjanie je možné dokonca i cez USB konektor ak je prehrávač vypnutý, trvá to však dlhšie ako cez adaptér. Ak pri USB pripojení prehrávač zapnete, nabíjanie z portu sa zastaví. Jediným problémom konverzného modulu je to, že ho so sebou určite nebudete nosiť všade kam sa pohnete. Ak ho navyše stratíte, môžete očakávať novú investíciu.

sony network hdd walkman nw-hd3 - conversion unit
FOTO – MILAN GIGEL

Vďaka šikovnej aretácii redukcia zostáva po zasunutí pevne pripojená k telu prehrávača, na jej uvoľnenie potrebujete zatlačiť na uvoľnovací gombík, takže sa nebudete musieť obávať náhodného vykĺznutia pri prenose dát, alebo organizovaní nahratej kolekcie skladieb. Násilie však pri vysúvaní nepoužívajte. Mohli by ste si zbytočne poškodiť konektor.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - cable connection
FOTO – MILAN GIGEL

Aby ste mohli prehrávač bez obáv prenášať i v batožine, v ľadvinke alebo vo vaku, výrobca nezabudol pribaliť ani praktické vrecko. Na to kam umiestniť reduckiu však nepomyslel. Vnútorná strana vrecka je dokonale jemná a tak ochráni citlivý povrch prehrávača pred mechanickým poškodením či opotrebovaním.

sony network hdd walkman nw-hd3 - protection sleeve
FOTO – MILAN GIGEL

Zvyšok balenia tvorí CD nosič s obslužným softvérom, stereofónne "štupľové" slúchadlá, používateľská príručka, kábel pre pripojenie k PC a napájací adaptér. Všetky kábliky sú vybavené feritmi pre odrušenie. Keď už vieme ako prehrávač vyzerá a čo je v balení, môžeme sa pozrieť bližšie na jeho možnosti.

sony network hdd walkman nw-hd3 - staff
FOTO – MILAN GIGEL

Prehrávač sa pri pripojení k PC tvári ako bežná externá disková jednotka so súborovým systémom VFAT. I keď by ste očakávali, že okrem nahratých dát vo forme súborov rozozná automaticky hudbu v "podporovaných" formátoch MP3, WMA, WAV a ATRAC ktoré si vytriedi z adresárov, pravý opak je pravdou. Je veľkým sklamaním, že je potrebné aby ste skladby do prehrávača nahrávali pomocou softvéru Sonic Stage, pretože ten je dostupný iba pre operačný systém Microsoft Windows. Ak holdujete Linuxu alebo inému alternatívnemu systému ktorý zariadenia typu USB MASS bez problémov podporuje, pravdepodobne sa hudby nedočkáte. To je pre SONY veľké mínus, ktoré by mohlo v budúcnosti odstrániť. Druhá vec ktorá nepoteší tých, ktorí sú zvyknutí pracovať s licencovanými nahrávkami vo formáte WMA je, že je možné prehrávať iba súbory bez autorských práv - súbory sa jednoducho online konvertujú do ATRAC formátu a licencované súbory podporované nie sú. Cesta k otvoreným štandardom tak vývojárom ešte chvíľu času zaberie. Veď načo je už dobrý prehrávač podporujúci formát MP3 ak tam takúto skladbu i tak bez špeicálneho softvéru nenahráte? Jediné čo je prínosom je nižší čas potrebný na prenos súboru, pretože už nie je potrebné preenkódovať ho. SONY tak zostáva naďalej uzavreté samé do seba ako je tomu celé desaťročia. V podstate sa nič nemení.

Skryť Vypnúť reklamu

SonicStage, ktorý je momentálne dodávaný vo verzii 2.3 umožňuje pohodlnú a rýchlu prácu so skladbami, samozrejme iba vtedy ak sa na chvíľu ponoríte do jeho tajov, aby ste odhalili jeho trochu nie priamočiaru logiku. Naviazanie na internet je samozrejmosťou, rovnako ako práca s katalógmi skladieb a ich triedenie do playlistov. Podľa tagov je možné na prehrávači neskôr triediť skladby podľa albumov, interpretov, štýlu a podobne. Všetky prípravy týkajúce sa triedenia a nahratia skladieb do prehrávača uskutočníte práve v tomto softvéri. Ak chcete dosiahnuť pri prehrávaní pohodlie, naštudujte si všetky jeho možnosti - bez neho to jednoducho nejde.

Používateľské rozhranie prehrávača je pomerne jednoduché a bez zbytočnej grafiky a iných nepotrebných vecí. Vďaka prepracovanému a jasnému menusystému máte možnosť nielen riadiť reprodukciu a DSP procesor, ale aj predierať sa tisíckami skladieb, ktoré do internej pamäte nahráte. Päťsmerový ovládač zabezpečuje jednoduché ovládanie a menu je dokonale prehľadné na to, aby ste nemuseli čítať manuál - znalosť anličtiny je však nevyhnutnosťou. Jeho lokalizácia zatiaľ uskutočnená nebola.

Skryť Vypnúť reklamu

sony network hdd walkman nw-hd3 - lcd overview
FOTO – MILAN GIGEL

Z pohľadu hudobnej reprodukcie je možné povedať, že prehrávač bez nejakých problémov zvláda prehrávanie skladieb uložených v internej pamäti a dosahované výsledky sú zhodné s MD Walkmanmi. Nejde teda o žiadny kompromis ale o kvalitnú hudobnú interpretáciu. Dodávané slúchadlá nepatria medzi najhoršie, avšak keď si potrpíte na kvalitnejší zvuk, pravdepodobne siahnete po niektorom z vrchnejších modelov alebo inej značke. Ani akumulátor nesklame - dokáže poskytnúť čas na 25 až 30 hodín hudobnej reprodukcie. Zabudovaný FM tuner alebo diktafón by ste však hľadali iba márne.

Prehrávač dokáže zaujať svojim vyhotovením, jednoduchou obsluhou, výdržou akumulátoru a kvalitným akustickým výstupom. Nepoteší však jeho uzavretosť a tradičné obmedzenia SONY z pohľadu podporovaných formátov a štandardov. Ak patríte ku konzumentom, okrem chýbajúceho FM tunera a diktafónu niet prehrávaču čo vyčítať. Ak však očakávate od spotrebnej elektroniky otvorenosť ako pri počítačoch, automatizáciu a jednoduchosť obsluhy pri pripojení k PC radšej sa porozhliadnite po čomsi inom. Existuje mnoho prehrávačov, ktoré dokážu za rovnaký peniaz omnoho viac. Smutné je i to, že Network Walkman by mal pre slovenský trh zmeniť svoje meno - sieťové služby totižto pre našu krajinu k dispozícii nie sú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom plošného testovania.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

15 h

Ktoré okresy si zopakujú testovanie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

5 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 335
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 588
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 349
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 918
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 541
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 291
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 604
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 494
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 339
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 264