Washington 14. marca (TASR) - Je všeobecne známe, že spotreba elektrickej energie býva najväčšia ráno a večer. O správaní sa jednotlivých odberateľov sa však vie stále málo. Tento problém sa rozhodli vyriešiť vedci z americkej Purdue University vyvinutím "inteligentného" systému, ktorý dokáže predpovedať spotrebu pre každého odberateľa a každú dennú hodinu.
"Principiálne chceme prispôsobiť správanie sa zákazníkov trhovým podmienkam," uviedol Lefteri Tsoukalas, profesor pre nukleárnu techniku. Súčasné počítačové systémy dokážu pasívne zaznamenať spotrebu každého zákazníka v ľubovoľnú dennú alebo nočnú hodinu. Niektorí ju majú veľmi pravidelnú, čo uľahčuje reguláciu distribúcie elektriny.
Správanie sa mnohých spotrebiteľov je však menej transparentné a práve to má nový systém zmeniť. "Ak je málo prúdu a niekto chce za každú cenu elektricky vykurovať, nech viac zaplatí," tvrdí Tsoukalas. "Dôležitým prvkom nášho systému je prispôsobenie správania sa zákazníka vyrovnanosti celého systému."
Systém vyvinutý Tsoukalasom má označenie TELOS (Transmission Entities with Learning Capabilities and On-Line Self-Healing). V názve sa nachádza dôležitý prvok systému - "Self-Healing", teda samovyliečenie.
TELOS sa vie prispôsobiť stále sa meniacim danostiam trhu s elektrinou. Ak sa napríklad nadmerne zvýši dopyt, TELOS ho môže pokryť zapojením záložných plynových alebo dieselových generátorov.
Takýto automatizovaný systém umožňuje aj zložitú kontrolu v rámci určitých oblastí miest, v ktorých môže dopyt kolísať v závislosti od miesta. Územie mesta sa v tomto prípade rozdelí na viacero malých sietí zvaných LAGs (Local Area Grids). Ak sa vyskytne deficit, TELOS skombinuje LAGs tak, že siete, v ktorých sa očakáva nižšia spotreba, sa prepoja so sieťami, kde býva v rovnakom čase spotreba vyššia.
Týmto spôsobom sa dá zabrániť preťaženiu vo vnútri systému. V súčasnosti môže poškodenie vysokonapäťového rozdeľovača vyvolať domino efekt, končiaci sa až prerušením dodávok elektriny.
Začiatkom apríla majú TELOS verejne predstaviť na pôde University of Tennessee. Prvé pokusy v štáte Illinois sa skončili podľa odborníkov úspešne. Koncom roka sa počíta s dokončením systému a v roku 2003 sa majú uskutočniť rozšírené skúšky. Ak sa TELOS osvedčí, jeho globálnemu uplatneniu už nebude stáť nič v ceste.