ECLIPSE 62 - netradičná skriňa pre domáci a herný počítač

Ak sa rozhodnete pre netradičnú počítačovú skriňu a moddingové doplnky pre zlepšenie dizajnu a stíšenie chodu PC, môžete svoj domáci počítač premeniť na atraktívny doplnok interiéru. V dnešnom článku si ukážeme ako na to a čím sa špeciálne počítačové skri

nky líšia od tých bežných.

Počítačová skriňa AKASA Eclipse 62 možno pri prvom stretnutí pôsobí konzervatívnym a majestátnym dojmom malého servera, i keď v skutočnosti je všetko úplne inak. Matná čelná maska z húževnatého plastu dopĺňa plechové bočnice s čiernym eloxovaním tak, aby bol výsledkom kompaktný celok jednoliatej dizajnovej úpravy. Strohý jednoduchý dizajn je však iba trikom pre odhalenie krás jeho útrob a netradičného konštrukčného vyhotovenia.

akasa eclipse 62 front
FOTO – MILAN GIGEL

Ak sa nechystáte postaviť práve server pre ktorý ste si zvolili skriňu s efektívnym chladením a chcete sa oddať základom moddingu, prvé čo by ste si mali zaobstarať je bočnica s plexisklovým priesvitom. Tá pozostáva z kovového rámu, do ktorého je plastovým kolíkovaním upevnené plexisklo, ktoré je pri doprave chránené dvojicou transparentných fólií. Bočnica sa po zasunutí do tela skrine fixuje dvojicou skrutiek zatiahnuteľných bez montážnych nástrojov s možnosťou jej zaistenia plombou.

akasa eclipse 62 transparent siding
FOTO – MILAN GIGEL

Pohľad na zadný panel už pri prvom nahliadnutí prezradí, že konštruktéri chceli čosi ostrým zrkadlovým kontrastom k čiernemu telu dosiahnuť. Pätica skrutiek s veľkými hlavami totižto po uvoľnení umožní vysunutie základnej dosky a periferiálnych kariet z počítača tak, aby bola manipulácia s nimi čo najjednoduchšia. Pozornému oku neuniknú ani ostro rezané ventilačné otvory a skutočnosť, že súčasťou skrine napájací zdroj nie je - ten si môžete zvoliť podľa vlastných potrieba preferencií.

akasa eclipse 62 back side
FOTO – MILAN GIGEL

V pravej vrchnej časti čelného panela sa nachádza dvojica tlačidiel pre prístup k funcii zapnutia systému a jeho reštartu, ako aj trojica LEDiek, z ktorých modrá indikuje napájanie systému a dvojica zelených diskové operácie dvoch nezávislých storage systémov. Trochu netradičné je vyhotovenie tlačidiel. V oboch prípadoch ide o tradičné mikrospínače s akými sa stretávame napríklad pri konštrukcii myší. Dosiahnuteľnosť tlačidiel je bezproblémová, vizuálny dohľad na LEDky nič neruší.

akasa eclipse 62 panel
FOTO – MILAN GIGEL

Pod ovládacím panelom sa nachádza zaklikávacia krytka osadená na pántoch, pod ktorou nájdete dvojicu čelných USB rozhraní a jednu periferiálnu záslepku, ktorá vám umožní vyviesť na čelný panel ďalšie alternatívne konektory. Podmienkou však je, aby medzi lištou a základnou doskou boli dostatočne dlhé kábliky. Možno je trochu na škodu, že konštruktéri nemysleli na vyvedenie základného audia ako je dnes zvykom, možné však je že využijete pre rozšírenie prístupnosti omnoho dokonalejší čelný panel, ako by bola ponuka výrobcu.

akasa eclipse 62 usb ports
FOTO – MILAN GIGEL

Rám skrine odstrojíte od jeho bočníc a uzáverov všetkých stien bez väčšej námahy. Násuvný systém zaistený skrutkami ktoré možno odtiahnuť bez použitia nástrojov zabezpečuje pohodlnú prácu. Nikde nenarazíte na ostré hrany kde by ste sa mohli porezať, alebo na nebezpečne úzke otvory, v ktorých by sa vám zasekla ruka. Celkovo je možné do jednotlivých pozícií osadiť až 12 storage jednotiek, z ktorých 6 má k dispozícii i pozície na čelnom paneli.

akasa eclipse 62 construct
FOTO – MILAN GIGEL

Aby však bola práca pri montáži jednotlivých zariadení pohodlná, všetky montážne rámy je možné z rámu skrine odmontovať. V závislosti na vašich požiadavkách môžete pri výslednej montáži niektoré z nich i úplne vynechať - získate tak dodatočný priestor pre prúdenie vzduchu.

akasa eclipse 62 bays removed
FOTO – MILAN GIGEL

Okrem skrutiek s gigantickými hlavami sa tu stretnete i s ďalším montážnym prvkom, a to plastovým nitovacím systémom s opakovanou použiteľnosťou. I keď by človek očakával okrem závesov iba skrutkovania, kombinácia montážnych prvkov rázne zjednodušuj manipuláciu. Kedykoľvek pri skompletizovanej zostave sa tak dostanete k tým súčastiam, ku ktorým treba.

akasa eclipse 62 rivets
FOTO – MILAN GIGEL

Odstrojiť je možné i čelnú stenu, ku ktorej sa prepracujete po odstránení plastového panelu. Získate tak prístup nielen pre vylomenie nepotrebných tieniacich plechov osadených v jednotlivých pozíciách (mimochodom po vylomení je možné skrutkovať ich späť) ale i k prachovému filtru a systému pre osadenie čelných konektorov.

akasa eclipse 62 front coverless
FOTO – MILAN GIGEL

Doska plošných spojov s osadenými indikačnými LEDkami necháva priestor pre tých, ktorí by si chceli zmeniť farbu podsvietenia alebo znížiť jeho intenzitu. Rovnako jednoducho je možné v prípade poruchy vymeniť i štandardizované mikrospínače za nové.

akasa eclipse 62 front pcb
FOTO – MILAN GIGEL

Ak vám základná doska umožňuje na záslepku (bracket) vyviesť niektoré konektory, využite túto šancu. I keď skriňa nie je vybavená napríklad FireWire konektormi, jednoducho si ich môžete na čelo pridať. Na to isté miesto si môžete vložiť lištu pre pripojenie externého SATA disku, alebo napájanie externých periférií. Možností je dostatok.

akasa eclipse 62 front firewire bracket
FOTO – MILAN GIGEL

V spodnej časti čelného panelu sa nachádza predpríprava určená pre nasávanie vzduchu pomocou 12 cm nízkoobrátkového tichého ventilátora. Nasávaný vzduch prechádza cez prachový filter, ktorý zabezpečí, aby sa váš počítač nezanášal nečistotami viac, ako je to potrebné. Filter sa dá pomerne jednoducho demontovať i počas prevádzky a preprať vo vode. Nami použitý ventilátor sme zapojili tak, aby bolo možné jeho otáčky riadiť analógovým regulátorom a zvoliť si tak vždy optimálny pomer medzi tokom vzduchu a tichosťou prevádzky. Dvanásťvoltové vstupné napájanie sa znižuje, čo sa priamo úmerne prejavuje na klesajúcich otáčkach.

akasa eclipse 62 dust filter
FOTO – MILAN GIGEL

Napájací zdroj sa pomerne jednoducho namontuje, ak zo skrine odstránite vrchný krycí plech. Keďže od stability zdroja, jeho výkonu a hlavne tichosti chodu závisí i hlučnosť a spoľahlivosť výslednej zostavy, dôležité je rozhodnúť sa pri výbere tak, aby ste dosiahli želaný výsledok. I keď sú dnes už v ponuke i napájacie zdroje s úplne pasívnym systémom chladenia, my sme zvolili ekonomicky dostupnejší variant, ktorý na chladenie využíva jediný 12 centimetrový ventilátor, ktorý nasáva teplý vzduch skrine na jeho spodnej časti. Tu budete musieť po prvý krát použiť skrutky ktoré budete musieť dotiahnuť skrutkovačom.

akasa eclipse 62 mounting power supply
FOTO – MILAN GIGEL

Po oboch stranách 400W zdroja PaxPower a pred jeho čelnou stranou sa nachádza dostatok miesta na to, aby ste tam neskôr ukryli prebytočné káble ktoré by mohli v spodnom priestore zavadzať. Ak plánujete do PC pridať nejaké špeciálne doplnky, meniče alebo dohľadovú elektroniku, máte tam dostatok priestoru na všetko.

akasa eclipse 62 top view to power supply
FOTO – MILAN GIGEL

Pred tým, ako sa pustíte do montáže základnej dosky, nemali by ste zabudnúť na to, aby ste z lyžín vysunuli "plato" a preložili si ho na miesto, kde sa vám bude pohodlne pracovať. Rovnako jednoducho budete môcť robiť neskôr úpravy vo svojej konfigurácii bez toho, aby ste si museli pchať ruky do nedostupných miest v skrini. Plech má lesklú povrchovú úpravu nápadne podobnú zrkadlu, takže o dostatok svetla či rozptyl doplnkového osvetlenia v interiéri skrine nebude núdza.

akasa eclipse 62 base plate
FOTO – MILAN GIGEL

Výrobca pribalil i potrebné montážne drobnosti, ktoré vám umožnia priskrutkovať základnú dosku na "plato" a uchytiť periferiálne karty. Dnes už síce existujú i skrine s kompletne bezskrutkovým systémom, jednoduchosť manipulácie však tento drobný nedostatok vyrovná. Nechýba ani tieniaci ATX panel s farebným popisným prekryvom - v balení základnej dosky však nájdete použiteľnejší variant, pretože každý výrobca sa pri umiestňovaní konektorov púšťa vlastným smerom.

akasa eclipse 62 mounting parts
FOTO – MILAN GIGEL

Osadenie dosky je po namontovaní dištančných stĺpikov viac ako jednoduché. V našom prípade sme použili základnú dosku Microstar Neo 915 osadenú procesorom Intel Pentium 4 Extreme Edition 3,4 GHz s 2 MB L3 cache doplnenú o grafický akcelerátor Microsostar nVidia GeForce 5650 so zbernicou PCI Express. Pre montáž plnoformátových kariet nechýba plastov koľajnicový systém pre ich ukotvenie na ktorom je umiestnený i systémový piezzo-menič nahradzujúci reproduktor.

akasa eclipse 62 motherboard seated
FOTO – MILAN GIGEL

Pamäťové moduly DDRII sme pre lepšie chladenie osadili medenými teplenými rozvádzačmi a pri procesor s alternatívnym chladičom sme namontovali druhý nízkootáčkový ventilátor s 12 centimetrovým priemerom, ktorý sme taktiež neskôr pripoji k regulátoru otáčok. Pôvodná montáž bola uskutočnená tak, aby ventilátor z vnútra skrine vyfukoval teplý vzduch von. Pri pretaktovávaní tesne pod hranicu 4 GHz sme však zistili, že pre zabezpečenie efektívneho záťažového chladenia je omnoho lepšie použiť opačnú metódu. Nasávať zvonka chladný vzduch.

akasa eclipse 62 rear fan on the place
FOTO – MILAN GIGEL

Súčasťou skrine je i voliteľne použiteľný "vzduchovod" (duct), ktorý vytvára akýsi medzikus medzi zadnými ventilačnými otvormi a nasávacou plochou chladiča procesora. V prípade, že sme zvolili akcelerovaný prísun chladného vzduchu z vonkajšej časti skrine (i keď bohužiaľ tentokrát už bez prachového filtra), chladenie bolo efektívnejšie ako pri štandardnom osadení s jednotným obehom vzduchu.

akasa eclipse 62 rear fan on the place
FOTO – MILAN GIGEL

Po finálnej montáži je trocha na škodu, že je vzduchovod vyhotovený z čierneho plastu namiesto toho, aby bol priesvitný - zacláňa tak časti výhľadu na základnú dosku, ktorá môže byť osadená dizajnovo atraktívnym chladičom. Nie každý však potrebuje chladenie s maximálnou účinnosťou, ako sme v tomto prípade zvolili my. Je dokonca možné, že časom bude súčasťou tejto skrine i priesvitný vzduchovod.

akasa eclipse 62 duct on the place
FOTO – MILAN GIGEL

Zrkadlové plato so základnou doskou a perifériami je možné následne zasunúť do skrine a pripraviť sa tak na montáž kabeláže. Keďže systém je upevnený vo voľnom koľajnicovom systéme, potrebné je celý zadný plech fixovať skrutkami opäť na jeho správnej pozicii. Zadný panel sa tak kompletne opäť uzavrie.

akasa eclipse 62 sliding back
FOTO – MILAN GIGEL

Nastal správny čas pre osadenie pevných diskov, optickej mechaniky s čiernym čelným krytom, disketovej mechaniky, regulátora otáčok a ďalších čelných panelov, ktoré plánujete použiť so systémom. Hneď od začiatku sa snažte viesť kabeláž tak, aby nekazila dobrý dojem z inštalácie. Využiť môžete ukrytie káblikov pod prednou maskou, kde vám poslúžia káblové zvody. Ich "zapravenie" do finálnej podoby zrealizujete neskôr.

akasa eclipse 62 front cables
FOTO – MILAN GIGEL

Veľmi veľa miesta nájdete za pravou bočnicou, kde je priestor skrytý ľudskému oku. Práve tadiaľ môžete viesť káble pre ventilátory, napájanie katód, ukryť tam napäťové meniče alebo uložiť statické regulátory. Spočiatku to bude pripomínať neupratanú spleť káblov, ak sa však po finálnom ukotvení kompletnej kabeláže vrátite späť, budete schopní všetko poviazať tak, aby to pôsobilo uhladeným dojmom. Dôležité je nekotviť žiadne kábliky skôr, ako bude všetko na svojom mieste.

akasa eclipse 62 rightside cables
FOTO – MILAN GIGEL

Po pripojení napájacích káblov zo zdroja a ich zapracovaní do interiéru môžete iluminačnými UV káblami kolorovanými do želaného odtieňa pripojiť diskové, disketové a optické mechaniky. Tie naskvietite osadením studených katód s UV svetlom. V prípade týchto káblov je dôležité aby ste ich esteticky vytvarovali, pretože tie budú dominantou výsledného diela. Jednu z katód môžete umiestniť pod čelnú spodnú lištu a druhú hoci i na zadný panel. Dôležité je aby UV žiarenie dopadalo všade tam, kde je potrebné. Spolu s káblami sa rozsvietia i hrany dosiek plošných spojov a plastové konektory na základnej doske.

akasa eclipse 62 data cables
FOTO – MILAN GIGEL

Napájacie káble môžete prevliecť predpripravenými otvormi v dištančnej plošine a zvyšné nepoužité zafixovať vedľa napájacieho zdroja. Vhodné je upraviť všetko tak, aby to zostalo skryté pred ľudským okom. Ak chcete maskovať dokonale, môžete použiť i matný látkový čierny oplet.

akasa eclipse 62 topview
FOTO – MILAN GIGEL

Ak späť nasadíte čelnú masku, počítač bude vo finále z tohto uhla pôsobiť veľmi konzervatívne a takpovediac "serverovo". Tento dojem umocnia i voliteľne použiteľné kolieska s brzdiacim systémom, ktoré vám uľahčia manipuláciu pri umiestnení skrine na zemi.

akasa eclipse 62 front final view
FOTO – MILAN GIGEL

Pri pohľade z boku je však viac ako jasné, že vo vnútri sa skrýva čosi výnimočné. Nejde však iba o dizajn. Chod systému je veľmi tichý a vďaka možnosti regulácie otáčok nebudete otravovaní rušivým hlukom ani pri surfovaní počas tichej noci. Teploty interiéru sú závislé od nastavenia otáčiek ventilátorov a záťaže. Bez problému je však možné vytvoriť svižné pracovné prostredie s teplotou na hranici 31 stupňov pri 23 stupňoch v okolitom prostredí miestnosti.

akasa eclipse 62 at glance.
FOTO – MILAN GIGEL

Omnoho pôsobivejším však bude systém vtedy, ak sa v miestnosti zotmie. Ako to vyzerá sme si však ukázali v úvodnom článku k tejto problematike.

akasa eclipse 62 night view.
FOTO – MILAN GIGEL

Celkovo možno povedať, že počítačová skriňa AKASA Eclipse 62 je zaujímavým základom pre počítače s vysokým výkonom, ktoré potrebujú intenzívnu ventiláciu s minimalizáciou hlučnosti chodu. Okrem atraktívneho vzhľadu zaujme i možnosť smerovania toku chladného vzduchu z okolia pre chladenie procesora a jednoduchá manipulácia so všetkými stavebnými súčasťami. Ak však hľadáte čosi výstrednejšie a módnejšie, konzervatívnosť dizajnu čelnej masky by vás mohla pri výbere odradiť. Jednoduchosť vyhotovenia exteriérových prvkov však zabezpečí vyššiu atraktívnosť interiéru.

Dostupnosť: http://www.proca.sk
Orientačná cena: skriňa 4990 Sk, bočnica 680 Sk, doplnky od 90 do 500 Sk bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Plavčan na tlačovej konferencii nehovoril pravdu

Minister školstva na tlačovej konferencii povedal, že hodnotiace kritériá boli známe v roku 2015. V skutočnosti boli schválené o rok neskôr.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.

KULTÚRA

Socialistickú architektúru opľúvame. Dedeček vám preto neotvorí

Raper Vladimír 518 chce rehabilitovať socialistickú architektúru.

DOMOV

Prieskum: Súčasná koalícia by vládu nezložila, extrémisti klesli

Ak by sa voľby konali v júli, zvíťazil by Smer.

Neprehliadnite tiež

Vedci po rokoch pochopili, ako je možné, že včely vedia lietať

Dlho sa zdalo, že krídla včiel sú príliš malé na to, aby ich dokázali zdvihnúť.

Parazit pomáha rastlinám varovať susedov pred útokom iných škodcov

Kukučina sa dokáže napojiť na viacero hostiteľských rastlín súčasne.

Pískajúce gélové guľôčky by mohli zrýchliť mäkké roboty

Hydrogél nájdete vo vázach, plienkach aj v robotoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 2. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 3. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 4. Cíťte sa v priestore príjemne
 5. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 6. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 7. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 8. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 10. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 8 961
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 676
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 550
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 126
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 754
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 471
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 951
 8. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 938
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 978
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl? 793