SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Termity si vyberajú drevo podľa vibrácií

Vo svete termitov sú vibrácie jedným z najužitočnejších orientačných prostriedkov. Austrálski vedci zistili, že týmto obávaným ničiteľom ľudských obydlí pomáhajú hneď trikrát. Napísal o tom New Scientist.

Hlasné mliaskanie pomáha termitom nájsť to správne jedlo.

FOTO - UNIVERSITY OF MARYLAND

Po prvé, vibrácie vznikajúce pri hryzení termitom umožňujú určiť to správne drevo. Po druhé, s ich pomocou zrejme zistia prítomnosť iných druhov. A po tretie, tiež im pomáhajú kontrolovať vývin dospievajúcej kasty robotníkov na sexuálne aktívnych jedincov.

Nie sú pažravé

Termity majú povesť nekonečných pažravcov. Ale nie je to tak, pretože si vyberajú, hovorí austrálsky entomológ Theodore Evans. Druhy zdieľajúce tú istú oblasť vyhľadávajú iba určité druhy dreva. Aby sa vyhli konfliktu, niektoré schrúmu konáre, iné spadnuté stromy.

Záhadou bolo, ako slepé termity tak rýchlo nájdu práve ten svoj kus dreva. Podľa nového výskumu na to využívajú orgány na tykadlách a nohách, ktoré vnímajú vibrácie.

Tím austrálskych vedcov sledoval druh Cryptotermes domesticus, ktorý sa s obľubou vrhá na drevené budovy. Vedci nechali termity požierať borovicové drevo rôznej dĺžky a zaznamenávali vibrácie, ktoré pri tom produkovali.

Termity, ktoré uprednostňovali iba najkratšie kusy dreva, sa pustili do oveľa dlhších, keď im vedci prehrali vibrácie, pochádzajúce z hryzenia najmenších kusov. Naopak vibrácie pochádzajúce z dlhých kusov ich donútili okamžite prestať hrýzť obľúbené krátke kusy.

Ovplyvňujú aj reprodukciu

Evans si takisto všimol, že púšťanie nahrávok zredukovalo počet dospievajúcich robotníkov v priemere až o polovicu. V prirodzených podmienkach totiž znamenajú mnohé vibrácie prítomnosť dostatku robotníkov. Tí, ktorí dospejú až do plodného štádia, musia bojovať, kým neostane iba kráľ a kráľovná. Vibrácie môžu signalizovať také vysoké množstvo potenciálnych súperov, že sa zastaví dospievanie ďalších. Toto je vôbec prvý raz, čo vedci zaznamenali spojitosť vibrácií a reprodukčného vývoja hmyzu.

Evans tiež odhalil, že robotníci môžu použiť informáciu pochádzajúcu z vibrácií na zistenie prítomnosti iného druhu. Dal jedného malého termita druhu Cryptotermes na koniec jednej vetvičky a veľkého agresívneho termita na druhý koniec.

"Bolo úžasné sledovať, ako veľký termit vyrazil rovno k malému - ako riadená strela," povedal austrálsky entomológ.

Teraz by Evans rád zistil, či možno odohnať termity od domu správnou vibráciou, teda či je možné termitom oznámiť, že tento kus dreva obýva iná kolónia, ktorá ďalšie termity nestrpí.

Takéto signály, ktoré by počuli iba termity, by ochránili drevené domy aj bez pesticídov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaromír Čižnár.
Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Hrôzostrašné čísla

Korona jedného dňa určite pominie, ale epidémia ľudskej hlúposti bude spoločnosť ničiť oveľa oveľa dlhšie.