Londýn 28. februára (TASR) - Pomocou rádiových teleskopov objavili astronómovia masívny objekt, ktorý sa správa ako galaxia, ale nie je v ňom vidieť jedinú žiariacu hviezdu. Vedci sa domnievajú, že narazili zrejme na prvú galaxiu tvorenú záhadnou tmavou hmotou.
Tmavé galaxie boli teoreticky predpovedané už dávnejšie. Obsahujú veľké množstvo plynu a rotujú, ale z neznámeho dôvodu v nich nevznikajú hviezdy. Počítačové modely už desaťročia predpovedajú existenciu oveľa viac trpasličích galaxií, než v skutočnosti poznáme. Napríklad naša miestna skupina galaxií by sa mala skladať zo stovák týchto malých galaxií, ale zatiaľ sa objavilo iba 35.
Hľadať tmavé galaxie nie je také jednoduché. Astronómovia z Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Austrálie sa rozhodli, že nebudú pátrať vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra, ale v rádiovom spektre, v ktorom vyžarujú atómy vodíka.
V kope galaxií Virgo (Panna), vzdialenej asi 50 miliónov svetelných rokov, objavili Lovellovým rádiovým teleskopom Manchesterskej univerzity oblak, ktorý dostal meno VIRGOHI21. Jeho existenciu potvrdili aj pozorovania rádiovým teleskopom Arecibo v Portoriku. Tento oblak obsahuje toľko vodíka, koľko by stačilo na vznik 100 miliónov sĺnk.
"Rotačná rýchlosť ukazuje, že VIRGOHI21 obsahuje tisíckrát viac hmoty než predstavuje zistený vodík. Keby to bola bežná galaxia, bola by dosť jasná a dobre by ju bolo vidieť aj amatérskymi ďalekohľadmi," povedal Robert Minchin z Cardiff University. Zistený rozdiel ide podľa neho na konto tmavej hmoty.
Všetci doterajší kandidáti na tmavé galaxie nimi nakoniec neboli, pretože výkonné optické ďalekohľady v nich hviezdy nakoniec našli. Keď však Minchin a jeho kolegovia zamierili na oblohu 2,5-metrový Newtonov teleskop na La Palme na Kanárskych ostrovoch, žiadne hviezdy vo VIRGOHI21 neobjavili.
"Je to prvý objekt, u ktorého sme si istí, že je to tmavá galaxia," uviedol Minchin. Astronómovia začali s pozorovaniami už v roku 2000, no s výsledok zverejnili až teraz.
Podľa teórií hustota hmoty v tmavých galaxiách nepostačuje na to, aby v nich mohli vznikať hviezdy. Pozorovanie VIRGOHI21 však môže priniesť nové poznatky. Zdá sa totiž, že aj v tejto galaxii je plyn sústredený do rotujúceho disku ako je tomu v normálnych špirálových galaxiách.