EXKLUZÍVNE

Prvé dojmy Nokie 6680: konečne dobre vyzerajúci manažérsky telefón

Nokia predstavila na kongrese 3GSM vo francúzskom Cannes svoj nový smartphone, ktorý bude predávať v 3G verzii pod označením 6680 a vo verzii 6681 pre GSM siete.

Rozdiel medzi obomi verziami spočíva len v tom, že okrem podpory 3G sietí chýba v Nokii 6681 aj kamera na prednej strane telefónu.
MOBIL.SME.SK vám prináša exkluzívne prvé dojmy nového smartphone.

Základné údaje
Nokia 6680 je 3G telefón klasickej koncepcie. Má 108,4 x 55,2 x 20,5 mm a váži 133 gramov. Viac podrobných informácií nájdete v našej databáze.

Dizajn a klávesnica
Po niekoľkých mesiacoch, zdá sa, Nokia opúšťa neisté experimentovanie a vracia sa s dizajnom späť medzi eleganciu a usadený dizajn. Nokia 6680 tomu aj zodpovedá: má konzervatívny, no veľmi atraktívny dizajn, ktorý osloví väčšinu klientov tohto fínskeho výrobcu. Telefón na prvý pohľad vyzerá ako smartphone – je väčší a robustnejší ako ľahšie vybavené mobily, má veľký displej a charakteristickú klávesnicu prispôsobenú pre operačný systém Symbian.
Na prednej strane je nad dominantným displejom umiestnený objektív kamery. Pod displejom je klávesnica s neobvykle veľkými funkčnými klávesmi a kruhovým päťsmerovým tlačidlom. Jednotlivé klávesy sú umiestnené v jednom bloku so štyrmi riadkami v polkruhu, ohraničené vertikálne spustenými funkčnými klávesmi na okraji telefónu.
Na pravom boku je tlačidlo na zapnutie/vypnutie a nastavenie profilu a v bočnej pochrómovanej lište je zapustená krytka pamäťovej karty.
Na ľavom boku je navrchu tlačidlo Push-To-Talk.
Navrchu je otvor reproduktoru, naspodu zas klasicky Pop-port doplnený konektorom nabíjačky.
Veľmi zaujímavo je vyriešená zadná časť: pod elegantným krytom je umiestnený „blesk“ v podobe LED diódy a objektív megapixelového fotoaparátu. Ten sa ukáže až po odsunutí krytu smerom dole. Dobrý nápad, ktorý sa už v rôznych obmenách objavil v telefónoch konkurencie účinne chráni objektív fotoaparátu pred poškodením či zašpinením.
Telefón má masívny kryt z plastu s povrchovou úpravou v tmavošedej metalíze, ktorá je doplnená chrómovanými prvkami (lišty na okrajoch, vertikálne uložené funkčné tlačidlá, okraj objektívu na prednej i zadnej strane a tlačidlo poistky krytu batérie).
Klávesnica je z priehľadného plastu, ktorý vytvára „sklenený“ efekt. Klávesy sú v jednom bloku zapustené do povrchu, no majú kaskádovitý tvar a dajú sa dobre nahmatať. Výraznejšie je z povrchu vysadené len päťsmerové tlačidlo.
Funkčné klávesy sú netradične veľmi veľké a nie je to zlý nápad – telefón sa ovláda jednoduchšie a pohodlnejšie.
Klávesnica je podsvietená ľadovobielym svetlom, ktoré sa však automaticky vypína, ak je v miestnosti dostatok svetla.

Displej
Nokia 6680 je prvá Nokia s displejom, ktorý zobrazuje 262000 farieb. Má pritom rovnaké rozlíšenie ako ostatné modely so Symbianom: 176 x 208 bodov. Na prvý pohľad je nerozoznateľný od displejov modelov, ktoré zobrazovali 65000 farieb, no pri priamom porovnaní je rozdiel kvality displejov citeľný. Vidieť ho predovšetkým vo vyššom jase a kontraste, lepšom zobrazení farieb (predovšetkým pri zobrazovaní fotografií a obrázkov). Okrem toho, Nokia 6680 je po dlhšom čase ďalším modelom, ktorý má na prednej strane snímač a podľa svetelných podmienok automaticky upravuje intenzitu podsvietenia displeja.
Rozlíšenie 176 x 208 bodov nám v podaní Nokie vyhovuje – je dostatočné na kvalitné zobrazenie obsahu.

Ovládanie
Symbian má štandard, ktorý nájdete v každom telefóne s týmto operačným systémom: dve funkčné tlačidlá pod displejom, päťsmerové ovládacie tlačidlo, dve tlačidlá na prijatie a odmietnutie hovoru, tlačidlo na vstup do menu a ďalšie dve funkčné tlačidlá „C“ a „ceruzka“.
Päťsmerové tlačidlo má vyvýšené okraje, takže sa dá dobre nahmatať palcom a pohyb do strán či potvrdenie voľby kolmým stlačením je presné.

Menu telefónu
Nokia 6680 má operačný systém Symbian Series 60 s upraveným používateľským rozhraním. Vôbec prvý krát sa v telefóne Nokia objavila tzv. aktívna pracovná plocha. Namiesto statického obrázku sú na displeji umiestnené aktívne ovládacie prvky. Prvý raz sme sa s týmto systémom mali možnosť zoznámiť v telefónoch s operačným systémom Windows, v Symbiane toto riešenie použila anglická firma Sendo vo svojom smartphone X a teraz ho prevzala aj Nokia.
Aktívnu plochu v podaní Nokie tvorí jeden riadok s ikonami piatich vybraných aplikácií a ďalší riadok s údajmi o záznamoch v kalendári.
Aplikácie si môžete vybrať podľa vlastných preferencií. Porovnanie s aktívnou plochou vo Windows Mobile je však pre Nokiu 6680 katastrofálne – Microsoft má svoju plochu podstatne lepšie, originálnejšie a praktickejšie vyriešenú.
Ostatné súčasti užívateľského rozhrania sú úplne zhodné s inými telefónmi Series 60. Menu je rozdelené do položiek v troch stĺpcoch v ľubovoľnom počte riadkov (podľa potreby).
Nokia v telefóne upravila grafické prostredie, ikony sú príťažlivejšie spracované, aj keď grafici ani zďaleka nevyužili možnosti displeja s 262000 farbami.
Submenu je štandardne tvorené ďalšími ikonkami alebo textovými príkazmi v riadkoch, ktoré sú zoradené v záložkách. V tých sa pohybujete vo vertikálnom smere a prepínate jednotlivé časti.

Funkcie
V telefóne nájdete štandardné funkcie Symbianu doplnené o drobné vychytávky.

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam je už tradične mimoriadne bohatý - počet uložených viacpoložkových kontaktov je obmedzený len kapacitou internej dynamickej pamäte. K jednému kontaktu môžete uložiť až 30 rôznych položiek spolu s fotografiou volajúceho. Kontakty, samozrejme, môžete deliť do skupín volajúcich. Ku každému kontaktu možno priradiť aj malý obrázok a hlasovú značku.

Záznamy hovorov
Telefón si pamätá telefónne číslo (meno) volajúceho (volaného), dátum a čas. S kontaktom už možno v tejto verzii Symbianu ďalej pracovať: priamo na číslo môžete zvoliť hlasový hovor alebo videohovor. Problém nerobí ani priame odoslanie SMS či MMS. S číslom sa dá ďalej pracovať – upraviť ho, skopírovať, uložiť do adresára, pridať do existujúceho kontaktu, skrátka všetko to, čo doteraz telefónom s operačným systémom Symbian zúfalo chýbalo.

Správy
V telefóne sme nenašli žiadne viditeľné novinky. Nokia 6680 dokáže odoslať SMS i MMS správu, ale aj e-mail. SMS editor je rovnaký ako v iných telefónoch so Symbianom – odpočítava znaky, ukazuje počet spojených správ a možno v ňom používať slovník T9.
Vytvorenie multimediálnej správy je jednoduché a rýchle. Do MMS môžete vložiť zvukové poznámky, video i fotografie, pričom priamo z editora sa dá prepnúť na fotoaparát.
E-mailový klient je prehľadný a jednoduchý – dá sa v ňom používať šesť samostatných účtov, prijíma e-maily s prílohou a podporuje POP3, IMAP4 i SMTP.
E-mail sa dá nastaviť na automatické sťahovanie správ a podľa Nokie telefón podporuje prehliadače kancelárskych dokumentov a rôzne typy príloh (JPEG, MP3, PPT, DOC, XLS, PDF). V testovanom modeli zatiaľ táto podpora chýbala.
V telefóne je aj Instant Messenger, u nás sa však zatiaľ nedá použiť.
Upozorniť chceme ešte na jednu novú a zaujímavú funkciu: Nokia 6680 dokáže po zrušenom hovore dajme tomu na stretnutí volajúcemu automaticky odoslať predvolenú esemesku s vysvetľujúcim textom.

Manažérske funkcie
Kalendár je tradične detailne prepracovaný, má prehľadné grafické spracovanie a záznamy si v ňom môžete skontrolovať v mesačnom, týždennom alebo dennom prehľade.
Môžete v ňom nastaviť tón pripomienkovača, deň, ktorým sa začína váš pracovný týždeň a predvolený prehľad.
V telefóne sú ďalej štandardné nástroje: kalkulačka, prevodník veličín, peňaženka (aplikácia určená na ochranu hesiel a iných dôverných informácií), zápisník poznámok, pripomienkovač a hlasový záznamník. Ten zvládne záznam s maximálnou dĺžkou 1 minúty.
Nepríjemné prekvapenie sa skrýva opäť v budíku – v telefóne je opäť základná funkcia jedného nastaveného zazvonenia. Dlhodobá ignorancia primitívnej funkcie viacnásobne nastaviteľného času zvonenia sa už skutočne nedá ničím ospravedlniť, dnes už majú takýto budík jednoduché telefóny za štyri tisícky.

V ponuke nechýbajú profily, ktoré si môžete ľubovoľne nastaviť.

Správa telefónu
Symbian spravuje telefón i nainštalované aplikácie prostredníctvom dvoch aplikácií – Správca aplikácií a Správca súborov.
Správca aplikácií prehľadne zobrazuje všetky nainštalované aplikácie v telefóne a vytvára denník inštalácií. Je však veľmi jednoduchý na pokročilejšiu prácu s telefónom a tak náročnejší používatelia určite použijú aplikáciu iného výrobcu.
Správca súborov ponúka jednoduchú adresárovú štruktúru dát v telefóne i na pamäťovej karte. Do systému však používateľa nepustí. V rámci danej štruktúry možno presúvať či kopírovať súbory a vytvárať nové adresáre. Opäť – náročnejší používatelia rozhodne použijú oveľa lepšie a podrobnejšie aplikácie iných výrobcov, bežnému používateľovi však predinštalovaný správca bude stačiť.

Personalizácia
Napriek tomu, že v betaverzii telefónu bola len jedna predvolená téma, určite netreba pochybovať o tom, že vo finálnej verzii sa objaví viacero farebných tém. Ďalšie možno stiahnuť z internetu. A ešte jedna poznámka k témam - aj keď Nokia v prípade 6680 spravila pokroky, aj tak možno jej štandardné grafické prostredia označiť za suchopárne a príliš usadené.
Okrem polyfonických zvonení môžete použiť aj zvonenia vo formáte WAV a MP3. Nokia 6680 sa tak zaraďuje medzi multimediálnu elitu.
Na displeji môžete nastaviť len jas, interval spúšťania šetriča obrazovky a automatické vypínanie podsvietenia. Túto doplnené funkciu oceňujeme, pretože v starších verziách operačného systému chýbala.

Hry
V testovanej betaverzii telefónu neboli nainštalované žiadne hry. 6680 však štandardne podporuje Javu MIDP 2.0.

Konektivita
V modeli 6680 sa Nokia spolieha len na pripojenie cez Bluetooth. Cez Bluetooth sa môžete spojiť aj s kompatibilnou tlačiarňou a priamo z telefónu tlačiť dokumenty.
Ďalšou možnosťou je USB kábel, ktorým telefón prepojíte s počítačom a môžete využiť dodávaný softvér na synchronizáciu údajov a kontaktov.
Zaujímavá je aj aplikácia, ktorá umožňuje prenášať kompletné osobné údaje (kontakty, kalendár, dáta) medzi kompatibilnými modelmi Nokie.

Dáta, internet
Telefón podporuje GPRS triedy 10 a WAP 2.0.

Pamäť
Interná dynamická pamäť má podľa údajov súborového manažéra v telefóne 10 MB. 6680 podporuje pamäťové karty MMC, na boku telefónu je hot-plug slot (kartu teda môžete vsúvať a vyberať bez vypnutia telefónu).

Push To Talk
Telefón je vybavený podporou Push To Talk, funkcia má samostatné tlačidlo na boku.

3G
Funkcie 3G siete sme nemali možnosť vyskúšať.

Fotoaparát
Nokia na tlačovej konferencii sľubovala, že v modeloch 6680 a 6681 bude dodávať kvalitnejšie fotoaparáty. Zdá sa, že svoje sľuby aj potvrdí – 1,3-megapixelový fotoaparát sa nám zdal skutočne lepší ako iné, ktoré sme mali možnosť doposiaľ vyskúšať. Veľa však spraví aj dobré softvérové vyladenie obrazu. Posúďte sami – s Nokiou 6680 sme v Bratislave do práce vyfotografovali zaujímavé auto cestou :)

Fotoaparát umožňuje nastaviť tri úrovne kvality obrázku a fotiť môžete len v dvoch rozmeroch: 1280 x 960 a 640 x 480 bodov.
Ovládací softvér fotoaparátu prešiel pozitívnymi zmenami: pribudli ďalšie možnosti nastavenia a zjednodušil a sprehľadnil sa prístup k funkciám.
Okrem nastavenia úrovne bielej, jasu, kontrastu a farebných tónov obrázkov môžete aktivovať aj nočný mód a nastaviť správanie LED diódy, ktorá funguje ako „blesk“. Priaznivci zrnitých fotografií môžu použiť aj 8-násobný digitálny zoom.
V telefóne sú dva fotoaparáty – prednostne sme popisovali 1,3-megapixelový na zadnej strane. Na prednom paneli sa však nachádza aj VGA fotoaparát, s ktorým sa uskutočňujú videohovory v sieťach 3G. Použiť ho môžete aj na fotografovanie, avšak bez možnosti nejakého nastavovania obrázkov.
Cez oba fotoaparáty možno nakrúcať video – VGA vpredu točí v maximálnom rozlíšení 176 x 144 bodov, no aj kvalitnejší aparát vzadu ostáva pri rovnakých hodnotách.

Batéria
Nokia nezvykne experimentovať s batériami a tak vo väčšine smartphonov nájdeme úplne rovnaký model: BL-5C. Energetická správa telefónu nás milo prekvapila: senzor osvetlenia okolia, ktorý kontroluje úroveň podsvietenia displeja a podsvietenie klávesnice veľmi účinne šetrí energiou a Nokia 6680 je prvý smartphone, ktorý nám aj pri častejšom používaní bez problémov vydržal na jedno nabitie 4 dni. Pri striedmejšom telefonovaní i používaní však dosiahnete ešte lepšie časy.
Hovoríme však o telefonovani a esemeskovaní, ak používate Bluetooth a často fotíte, výdrž telefónu sa citeľne znižuje.

Celkové hodnotenie
Nokia 6680 na nás spravila výborný dojem. V operačnom systéme vidieť pokroky, ktoré ocenia používatelia zameraní na praktické využitie telefónu. Nokia tiež konečne prišla s dizajnom, ktorý osloví každého a vyhla sa experimentom s tvarmi ako napríklad v prípade modelu 6630, no aj ďalších. Nový displej zobrazujúci 262000 farieb nesklame, rovnako aj fotoaparát a zdokonalená podpora pamäťových kariet.
Model 6680 sa bude u nás vzhľadom na absentujúce siete tretej generácie predávať len v obmedzenom režime, no táto recenzia platí aj pre dvojča s označením 6681. Okrem fotoaparátu na prednej strane a podpory 3G sa vo všetkom s modelom 6680 zhoduje.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Neprehliadnite tiež

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Závislosť na mobiloch narastá, pozeráme do nich šialene veľa

Vybaviť hovor a prečítať správu - to je mobilná história, ktorá bola len skromným začiatkom dnešných dní.

Pri nedostatku spánku začne mozog požierať sám seba

Preťažené bunky sa snažia ochrániť mozog, no zvyšujú riziko demencie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 965
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 714
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 209
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 777
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 769
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 561
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 462
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 890
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 649
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 870