Matematik Lakšminarajanan Mahadevan z Harvardovej univerzity pred rokmi dostal jednu takú potvorku darom od kolegu. Mal ju na pracovnom stole a často dumal, ako to ten zelený dravec robí.
Zistil, že ochlpené listy fungujú podobne ako umelohmotné viečko. Rovnováha v nich je veľmi vratká. Sú zakrivené na jednu stranu, a ak sa ich dotkne telo muchy, preklopia sa bleskovo na druhú. Chĺpky reagujú na miernu zmenu vlahy, spôsobenú hmyzom. Ako presne smrtiaci pohyb prebieha, pomohla odhaliť spolupráca matematikov, fyzikov a biológov.
Vedci pomaľovali listy fluoreskujúcimi bodkami a nahrávali ich pohyb v ultrafialovom svetle na vysokorýchlostné video. Počítač potom video rozložil krok za krokom. Umožnil tak rekonštruovať geometriu listu a zistiť, aké vnútorné napätie v ňom vzniká.
Nakoniec z toho bol článok v Nature, námet pre využitie v praxi (vysokorýchlostné miniatúrne ventily, senzory a prepínače) a tiež tradičná nezodpovedaná otázka nakoniec: Fyzikálny mechanizmus poznáme, ale nevieme, aké molekulárne procesy pri ňom v rastline prebiehajú. Ešte stále sme sa nepozreli pod povrch zelenej pasce.
(ač)