
FOTO - TASR
V čínskych lesoch žije voľne už len 1100 exemplárov tohto zaujímavého zvieraťa, informujú vedci v najnovšom vydaní amerického časopisu Science.
Obavy odborníkov nevzbudzuje ani tak počet zvierat, ako skôr skutočnosť, že žijú v 24 pomerne izolovaných oblastiach a vylúčenie prirodzeného kontaktu medzi nimi.
Vo vzorovej rezervácii Wo-lung žije napríklad 30-45 kusov pánd, ktoré majú síce zabezpečenú ochranu a odbornú starostlivosť, žijú však osamote, sú plaché a ťažko nadväzujú vzájomné kontakty.
Pokiaľ sa túto izoláciu nepodarí prelomiť, hrozí zvieratám aj napriek optimálnej starostlivosti vyhynutie. Podľa prepočtov vedcov by mala posledná voľne žijúca panda uhynúť okolo roku 2100. Okrem zlého rozmiestnenia je príčinou vymierania pánd aj zvyšujúci sa počet obyvateľov a nešetrné zásahy človeka do prírody.
Ľudia klčujú bambusové lesy a získavajú tak pôdu na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Svojou činnosťou však zároveň zmenšujú životný priestor pánd a násilne rozdeľujú oblasti, v ktorých sa medvede nachádzajú.
Proti takémuto vývoju chcú ochrancovia prírody bojovať zlepšením riadiacej práce v rezerváciách a rozšírením plôch oblastí, chránených zákonom. Pre odborníkov z WWF je v neľahkom zápase za záchranu pandy veľkej príkladom oblasť Pching-wu vo východočínskom pohorí Man, na okraji Tibetskej náhornej plošiny.
Na ploche 2700 kilometrov štvorcových tu žije relatívne veľká populácia pánd. Kvôli celkovej obnove tohto živočíšneho druhu bude nevyhnutné pospájať jednotlivé oblasti lesnými cestičkami a vyhlásiť celé územie za prísne stráženú prírodnú rezerváciu, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung. (tasr)