Prvé dojmy z Motoroly E680: má operačný systém Linux v mobiloch budúcnosť?

MOBIL.SME.SK vám prináša ďalšiu lahôdku: prvé dojmy z inteligentného telefónu s Linuxom Motorola E680.

MOBIL.SME.SK vám prináša ďalšiu lahôdku: prvé dojmy z inteligentného telefónu Motorola E680. Tento telefón nie je na prvý pohľad ničím zvláštny, no pri pohľade dovnútra zistíte, že v ruke držíte telefón s operačným systémom Linux. Aký je? Naša recenzia bude stručnejšia, keďže telefón sme mali k dispozícii iba na obmedzený čas. Naším testom prešla čínska verzia, ktorá disponovala anglickým používateľským prostredím.

Základné informácie
Motorola E680 sa začala predávať prioritne na čínskom trhu, no mala by sa dostať aj do USA a Európy. Má 109 x 53.8 x 20.5 mm a váži 133 gramov.

Dizajn a klávesnica
Telefón má príťažlivý dizajn, ktorý je postavený na jednoduchosti. Vo vrchnej časti sú vedľa loga netradične umiestnené dve funkčné klávesy.
Pod veľkým displejom sú dve tlačidlá na prijatie a ukončenie hovoru a veľká štvorsmerové kolíska s potvrdzovacím tlačidlom v strede.
Na pravom boku je len jedno funkčné tlačidlo na zapnutie fotoaparátu, na ľavom boku sú takéto tlačidlá dve. Vo vrchnej časti je konektor na slúchadlá a USB kábel.
Dole je otvorená šachta na SD alebo MMC pamäťovú kartu.
Vzadu je objektív VGA fotoaparátu spolu so zrkadielkom a kryt batérie.
Telefón nemá klávesnicu, ovláda sa cez dotykový displej. Stylus (pero) je uložené zospodu v pravom rohu telefónu.

Displej
Motorola E680 má dotykový displej s rozlíšením 240 x 320 bodov. Zobrazuje 65000 farieb. Displej na prvý pohľad nie je taký kvalitný ako v iných modeloch, má pomerne nízky jas, ale pri porovnaní s inými značkami telefónov patrí k tým lepším. Škoda, že nebolo možné dostatočne nastaviť úroveň jasu a podsvietenia, displej má určite ešte skryté kapacity na zlepšenie zobrazenia.

Ovládanie
Funkčné tlačidlá sú dobre usporiadané a základné predprogramované funkcie vám uľahčia ovládanie.
Dotykový displej má svoje výhody aj nevýhody – začneme nevýhodami. Absentujúca klávesnica a klasické ovládanie telefónu budú prekážať tým, čo sú zvyknutí na klasicky riešený mobil.
Výhody sú však zreteľnejšie: displej netreba ovládať stylusom, veľmi dobre reaguje aj na jemné dotyky prstov.
Okrem klasickej virtuálnej klávesnice telefón dokonale zvláda rozpoznávanie písma. Systém bez akýchkoľvek problémov rozoznal celú abecedu. Veľa zábavy sme si užili pri rozpoznávaní čínskeho písma – s týmto telefónom dokáže čínsky písať aj úplný analfabet :)
O tom, že to po vás už žiaden Číňan neprečíta vari ani netreba hovoriť...

Menu telefónu
Motorola E680 má na prvý pohľad odlišné menu ako majú ostatné telefóny. Celý systém ovládania sa nepodobá na žiaden bežne dostupný systém u nás.
Telefón má vo vrchnej časti displeja riadok so štyrmi ikonami s najčastejšie používanými funkciami: homescreen, adresár, pošta a telefonovanie.
Pod ním je ďalší riadok s úrovňou signálu, úrovňou batérie a informáciou o čase.
Celý obsah obrazovky je ohraničený tabuľkou.
Stlačením tlačidla homescreen sa dostanete do menu, ktoré tvorí tabuľka s ikonami v dvoch stĺpcoch a variabilnom počte riadkov.
Zaujímavé je riešenie prepínateľných záložiek – sú umiestnené vertikálne na ľavom okraji displeja. Záložky sú štyri: telefón, multimédiá, hry a nastavenia.
V spodnom riadku je vždy vľavo tlačidlo „ukončiť“ alebo „späť“, systém ho ponúkne podľa situácie.
V pravej časti sa nachádzajú dve kontextové tlačidlá na vyvolanie ďalších funkcií.
Napriek tomu, že v témach telefónu sa dá nastavovať veľkosť systémového fontu, neplatí to pre názvy adresárov. Prednastavená veľkosť je zbytočne veľká.

Funkcie telefónu
Motorola E680 je predovšetkým multimediálny telefón určený pre mladú generáciu.
Prioritné sú preto funkcie a aplikácie na prehrávanie multimédií: FM rádio a Real Player, ktorý sa používa na prehrávanie všetkých podporovaných multimediálnych formátov vrátane MP3.
FM rádio je stereo a dokáže uložiť až 30 rozhlasových staníc - všetky si môžete pomenovať. Počúvať sa dá aj na externom reproduktore.

Telefónny zoznam
Telefón pracuje so zoznamom v pamäti i na SIM karte. V pamäti dokáže uložiť záznamy s 28 položkami. Kontakty možno deliť do skupín a priradiť k nim obrázok. Celkom milá je možnosť zobraziť kontakty ako ikonky, kde sa zobrazujú priradené obrázky.

Správy
Telefón zvláda SMS, MMS a e-maily. Pri písaní správ môžete použiť buď virtuálnu klávesnicu alebo automatické rozpoznávanie písma. Ako sme už spomenuli, rozpoznávanie písma nám fungovalo dokonale.

MMS a e-mail sme pre nedostatok času neskúšali, preto len expresne: ememeska sa vytvára až neuveriteľne komfortne vďaka prehľadnému systému záložiek, okrem obrázkov, zvonení a videa do nej môžete pridať aj kontakt, záznam z pripomienkovača alebo iné súbory.
E-mailový klient je samostatná aplikácia v menu, v telefóne podporoval široký výber predvolených čínskych e-mailových služieb, ale nastaviť sa v ňom dá aj vlastné konto.

Manažérske funkcie
V telefóne je kalendár, záznamník zvuku, poznámky, kalkulátor, úlohy, synchronizácia, budík, svetový čas a Bluetooth. Mobil však funguje aj ako modem pripojený k PC cez USB.
Kalendár je prehľadný, na veľkom displeji vidieť jednotlivé dni v dobre viditeľnej mriežke. Zobrazenie možno prepínať na deň, týždeň a mesiac. Nastaviť si môžete čas, kedy začínate ráno úradovať, automatické odstraňovanie záznamov, lunárny kalendár, automatické nastavenie zobrazenia a vypínanie pripomienkovača.
Poznámky sú klasicky riešené, opäť sa dá použiť rozpoznávanie písma.
V pripomienkovači môžete k záznamom vybrať vlastný zvuk, určiť im prioritu a pripísať poznámky.
Kalkulačka je iba v jednoduchom formáte s veľkými klávesmi, aby sa dala rýchlo ovládať prstom.
V aplikácii Budík si môžete nastaviť dve samostatné budenia, telefón zazvoní aj keď je vypnutý.
Svetový čas sa dá nastaviť pre tri mestá kdekoľvek na svete.
Záznamník zvuku je riešený jednoducho a prehľadne, maximálnu kapacitu záznamu sa nám nepodarilo zistiť.
Trocha skryté, ale predsa – v mobile sme našli aj hlasové ovládanie širokej palety funkcií.

Personalizácia, zábava
V telefóne sú predvolené grafické témy, ktoré kompletne zmenia prostredie. Môžete ich dokonca editovať – meníte pozadie, veľkosť písma, zvuky a animácie.
E680 podporuje niekoľko formátov zvonení, medzi nimi aj MP3.
V telefóne je aj aplikácia Kreslenie a Instant Messenger.
V telefóne je tiež funkcia 3D zvuku a prehrávané MP3 znejú veľmi dobre.

Hry
Vďaka podpore Java MIDP 2.0 si v telefóne môžete užiť ľubovoľné Java hry. Predinštalovaných bolo až neuveriteľných 15 hier, všetky však v čínštine (a v tej sme sa dokonale strácali a nedokázali spustiť ani jednu).

Konektivita
E680 možno plnohodnotne pripojiť buď cez USB kábel alebo cez Bluetooth. Pri spojení cez USB sa správa ako samostatný disk a umožňuje komfortnú správu súborov. V najnovších verziách systému Windows dokonca zariadenie ani netreba inštalovať.

Internet
V telefóne bol nainštalovaný internetový prehliadač, bohužiaľ, v čínštine.

Pamäť
Motorola E680 má sympatických 55 MB internej pamäte, ktorú možno v núdzových prípadoch bez problémov používať ako núdzový dátový kľúč. Okrem toho si možno túto pamäť rozšíriť podporovanými pamäťovými kartami SD.

Fotoaparát
Výrobca použil zatiaľ len jednoduchý VGA fotoaparát s 8-násobným zoomom. Nastaviť sa dá kontrast, jas, tri úrovne nastavenia bielej, dva farebné štýly obrázkov a nočný mód. Fotiť môžete v 3 veľkostiach a 3 úrovniach kvality.
Fotoaparát dokáže snímať aj video v dvoch veľkostiach (128 x 96 a 176 x 144 bodov) a v troch úrovniach kvality.

Batéria
V telefóne je batéria Li-Ion s kapacitou 780 mAh, jej výdrž sme pre krátky čas používania netestovali.

Celkové hodnotenie
Čím dlhšie sme E680 používali, tým sympatickejšie nám toto zariadenie bolo. Funkcie i samotné ovládanie pomocou stylusu nám pripomínalo manažérsky Sony Ericsson P910i, no E680 bude podstatne lacnejší.
Premiéra Linuxu dopadla mimoriadne dobre: systém je dostatočne rýchly, nestretli sme sa so žiadnym problémom stability a vlastne technicky menej zdatný používateľ nemá žiadnu šancu zistiť, že používa mobil s Linuxom.
Máme aj menej priaznivú správu pre odborníkov na Linux: na prístupnom disku sa nenachádzajú žiadne systémové súbory, všetko je uložené v skrytej časti pamäte. V telefóne nebola dostupná ani konzola, pomocou ktorej by sa dali využiť všetky možnosti Linuxu. Je to však asi len otázka času, kým sa nájde riešenie, ktoré tento telefón otvorí všetkým profesionálne zdatným používateľom Linuxu...

Porovnanie s Nokiou 6680, Orange SPV-C500 a Siemens S65:

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

SVET

Nemeckí socialisti tesne odhlasovali koalíciu s Merkelovou

Vláda môže vzniknúť na Veľkú noc.

Neprehliadnite tiež

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

TECH_FM

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

NASA testuje jadrový reaktor pre astronautov na Marse

Prvotné testy kompaktného reaktora v americkej Nevade boli úspešné.

Legendárna hra Age of Empires sa vráti v modernom prevedení vo februári

Hru museli v mnohých smeroch prepracovať, aby fungovala na moderných počítačoch.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Alarica – new business project in the market of shoes
 5. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 9. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 10. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 657
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 194
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 375
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 125
 5. Kam do tepla v januári? 1 800
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 530
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 403
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 326
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 904
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 860