SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Skryté tajomstvo LCD monitorov: mŕtve body

Rozhodli ste sa vymeniť objemný CRT monitor na svojom stole za tenké "elcédečko"? Po prvotnom nadšení a eufórii môže po pár hodinách práce prísť hnev a rozčarovanie, keď zistíte, že obrazovku špatia jednofarebné bodky - takzvané mŕtve body.

Pri kúpe LCD monitora si netreba všímať len jeho cenu a dizajn, ale aj informáciu o maximálnej povolenej chybovosti. FOTO - REUTERS

Hoci jeden či dva chybné body zaberajú len 0,0025 promile zobrazovacej plochy, majiteľa nového monitora vedia často pekne "rozhádzať" a spočiatku bude mať pocit, že neustále odpútavajú jeho pozornosť. Prečo mŕtve body vznikajú? Možno monitory, na ktorých sa vyskytnú, reklamovať?

Čo je to "mŕtvy" bod

Ak ste si pri podrobnom skúmaní LCD monitora všimli, že niektorý bod je stále čierny, biely alebo má inú farbu bez ohľadu na to, čo je na paneli zobrazené, narazili ste na technologicko-kozmetický defekt označovaný ako mŕtvy bod. Aj keď oko takýto bod vníma ako najmenšiu zobrazovaciu jednotku panela, v skutočnosti ide o zoskupenie trojice bodov, ktoré pri aktivovaní systémom vyžarujú cez farebný filter do okolia s rôznou intenzitou červené, zelené a modré svetlo. Nastavením vhodného pomeru všetkých troch zložiek je možné vykúzliť na paneli milióny farieb. Ak však ľubovoľná farebná zložka z trojice nepracuje, alebo, naopak, nepretržite vysiela svetlo svojej farby plnou intenzitou, zobrazovanie želaných farieb je nemožné.

Ľudské oko tento defekt vníma ako bod inej farby. Ak v príslušnom bode nepracujú všetky tri farebné zložky, bod je neustále čierny. Naopak ak sú nepretržite aktívne, bod je biely. Na svojom monitore si skôr všimnete bod, ktorý je kompletne nefunkčný alebo má nefunkčnú zelenú zložku, ako body s chybou v červenom či modrom spektre. Môže sa teda stať, že o mŕtvych bodoch na svojom LCD paneli nemusíte ani vedieť.

Prečo chyby vznikajú

Výroba LCD monitorov je komplikovaným procesom, ktorý vyžaduje špeciálne prostredie. Okrem špecifických vysokých teplôt je dôležité i to, aby bolo výrobné prostredie niekoľkonásobne čistejšie, ako najčistejšia chirurgická sála sveta. I to najdrobnejšie zrnko prachu či mikroskopická chyba materiálu môžu pri litografii spôsobiť, že plošný tranzistor zodpovedný za rozsvecovanie a zhasínanie bodu bude nefunkčný. V minulosti bolo problémom vyrobiť LCD panel bez chýb, a tak bola vysoká cena daňou za vysokú odpadovosť výroby. Dnes je všetko jednoduchšie, i tak sa však stane, že nie všetky vyrobené LCD panely zostanú bezchybné. Výrobcovia ich teda delia do rôznych kvalitatívnych tried, od ktorých sa odvíja cena LCD monitora.

"Na náš trh sa zväčša dostávajú LCD monitory s panelmi, ktoré povoľujú maximálny počet chybných subpixelov na úrovni 0,0003 percenta. Keďže pri klasickom rozlíšení 1024x768 bodov 15" LCD panela sa nachádza viac ako 2,35 milióna subpixelov, limit chybovosti dosahuje hranicu 6 subpixelov," hovorí Patrik Kajúch, produktový manažér LCD produktov firmy ASBIS. "Ak sa však v centrálnej časti panelu (ohraničenej priečnymi rezmi v tretinách) nájdu aspoň tri chybné subpixely, možno hovoriť o chybnom paneli." Podmienky jednotlivých firiem sa však odlišujú, niektoré napríklad rozdeľujú pixely na úplne alebo čiastočne "mŕtve", iné nie.

"Na nami dovážané LCD monitory Yusmart sa vzťahuje záruka ako na väčšinu iných LCD-čiek s toleranciou do piatich chybných bodov. Panel je uznaný za chybný, ak je počet chybných bodov vyšší," hovorí Ladislav Puchel, produktový manažér firmy PROCA. "Mnoho koncových zákazníkov však o limitoch nič nevie, a tak je prijatých omnoho viac reklamácií, ako je pozitívne vybavených."

Možno mŕtvy bod reklamovať?

Podľa množstva chýb rozdeľujú výrobcovia LCD panely do rôznych tried. V notebookoch a drahších LCD monitoroch väčšinou nenájdete ani jeden chybný bod. Naopak pri lacných monitoroch ich môžete narátať hoci i päť. To však nie je vždy dôvod na uznanie reklamácie - záleží to od záručných podmienok vášho predajcu.

Bez ohľadu na to, či váš LCD monitor spĺňa kritériá na jeho výmenu, zo zákona máte vždy nárok na to, aby ste ho odovzdali predajcovi na reklamačné konanie.

"Ak si kupujúci myslí, že výrobok má chyby, má právo podať reklamáciu v rámci záručnej doby, ktorá je v tomto prípade 24 mesiacov," hovorí Danuša Krkošková zo Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Predajca vám monitor vráti aj s informáciou o výsledku reklamačného konania. Ak zistíte, že i napriek dvom či trom chybným bodom nemáte nárok na výmenu monitora a predajca vás o záručných podmienkach pri kúpe neinformoval úplne, máte možnosť obrátiť sa na súd.

Problém však zväčša nebýva v snahe obchodníka podviesť vás, ale skôr v slabej informovanosti kupujúcich. "Iba mizivé percento zákazníkov sa zaujíma o technické parametre LCD monitorov a záručné podmienky. Pri rozhodovaní stojí na prvom mieste cena a na druhom dizajn. Osloví ich každá cenová akcia a výpredaj. Až po kúpe a mesiaci používania zákazníci zistia, že chcú vyššiu kvalitu ako tú, za ktorú si zaplatili," hovorí Silvester Kollár, predajca hardvéru z firmy Computer Club.

Ako vyberať LCD monitor

Ak patríte medzi tých, ktorých dokáže chybný bod na domácom LCD "rozhádzať", nesnažte sa predajcu presviedčať, aby vám zo skladu priniesol desať LCD monitorov z jedného modelu, z ktorých si vyberiete ten, ktorý bude mať najlepšie vlastnosti. Poinformujte sa o toleranciách chybovosti a zvoľte si model, pri ktorom výrobca garantuje funkčnosť všetkých bodov. Počítajte však s tým, že cena bude vyššia, ako pri akciových modeloch. Ak sa pokúšate ušetriť, skúste prezrieť inzeráty s použitými LCD monitormi. Od mája 2004 platí dvojročná záruka, takže mnohé z nich sú ešte stále istou kúpou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Zoom

Zoom: Ukázali, aké dlhodobé problémy spôsobí Covid-19

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

Vedátorský podcast

Prečo sa magnetické pole Zeme hýbe a ako sa udrží mucha na stene?

Od muchy na stene až po kvantovú nadvládu a gravitačné vlny, Vedátorský podcast odpovedal na otázky poslucháčov.

Ilustračná foto