
rov pre zníženie hlučnosti, môžeme pre "zdravie" svojho počítača spraviť mnoho - i bez odborných vedomostí.
1. Mažte priebežne z pevného disku nepotrebné pracovné dokumenty a súbory stiahnuté z internetu, ktoré ste si už prezreli. Hromadiaci sa "neporiadok" zaberá zbytočné miesto na disku a časom úplne stratíte prehľad o tom, čo je dôležité a čo nie.
2. Trieďte poštu vo svojom klientovi elektronickej pošty. Odstraňujte nepotrebné správy, spam, vybavené úlohy, ku ktorým sa už nebudete v budúcnosti musieť vracať, ako aj kompletné reťaze konverzácií, ktoré sú už neaktuálne. Mnohé e-mailové programy vám umožnia "komprimovať" priečinok s uloženými dátami, čo zabezpečí uvoľnenie nepotrebného priestoru a zrýchlenie odozvy. Podobne je vhodné príležitostne čistiť vyrovnávaciu pamäť internetového prehliadača.
3. Pravidelne kontrolujte pomocou nástroja msconfig zoznam programov ktoré sa automaticky zavádzajú pri štarte počítača a vypínajte položky, ktorých funkciu si neviete objasniť. Ak niektorý z programov prestane pracovať správne, vždy môžete deaktivovaný modul opätovne zapnúť.
4. Ak je nutné, aby ste priebežne do PC inštalovali rôzne programy, kontrolujte pravidelne v ovládacích paneloch v položke pridať a ubrať softvér, či nie je v počítači inštalované to, čo už nepotrebujete. Odstránením nepotrebných programov nielen uvoľníte miesto na pevnom disku, ale zmenšíte aj veľkosť systémových registrov.
5. Používajte programy na odstraňovanie malwaru a spywaru, ktorý sa mohol do vášho počítača dostať pri prehliadaní internetových stránok rôznymi ľsťami alebo využitím bezpečnostných chýb. Použiť môžete softvér priamo z dielní Microsoftu, alebo osvedčený Spyware Search & Destroy.
6. Udržiavajte systémové registre v dobrej kondícii. Priebežne odinštalovávané programy po sebe dokážu zanechať kopu neporiadku, ktorý zbytočne zaťažuje systémové prostriedky. Pre tento účel existuje množstvo zaujímavých nástrojov, ktoré nájdete napríklad na www.majorgeeks.com.
7. Pravidelne aktualizujte databázu vírusov svojho ochranného antivírusového štítu. Ochrana počítača je dostatočná iba vtedy, ak je aktívny jeho firewall, ak má operačný systém inštalované všetky známe záplaty a ak je aktualizovaná databáza antivírusového programu.
8. Pravidelne aktualizujte svoj operačný systém záplatami z internetu, najlepšie pomocou funkcie automatickej aktualizácie, ktorá objaví nové záplaty hneď po ich zverejnení. Ak používate operačný systém Microsoft Windows XP, využite rozšírené funkcie aktualizácií obsiahnuté v balíčku SP2. Spolu s operačným systémom aktualizujte i všetky aplikácie, ktoré túto funkciu podporujú, napríklad kancelársky balík Office.
9. Aby bol prístup k údajom na pevnom disku čo najrýchlejší, nemali by ste pri súborových systémoch FAT a NTFS podceňovať ich defragmentáciu. Nie je až také dôležité, aby boli údaje uložené sekvenčne od začiatku pevného disku, kde je jeho rýchlosť najvyššia, až po hranicu aktuálneho zaplnenia. Omnoho dôležitejšie je, aby bol každý súbor uložený súvisle v jednom bloku, a nie v množstve fragmentov, ktoré jeho čítanie podstatne predlžujú. Preto je dôležité v pravidelných servisných intervaloch (týždeň či mesiac) spúšťať vo vlastnostiach diskovej jednotky funkciu defragmentácia. Čím častejšie defragmentáciu spustíte, tým kratšie bude trvať. Zaistite však dostatok voľného miesta, najmenej 15 percent celkovej kapacity disku.
10. Pravidelne zálohujte všetky údaje z pevného disku na CD/DVD nosiče alebo pevný disk iného počítača v sieti. Nezabúdajte na to, že údajmi nie sú iba dokumenty, fotografie a ostatné súbory, ale i priečinky elektronickej pošty, história komunikácie IM klientov či obľúbené položky internetového prehliadača. Záloha by mala byť vykonávaná priebežne tak, aby ste mohli v ktoromkoľvek momente povedať "áno, môžete si okamžite zobrať celý môj počítač a dať mi namiesto neho tento výkonnejší".