SME

EÚ: softvérové patenty zatiaľ nebudú

Európsky parlament minulý týždeň odmietol rokovať o novom zákone, ktorý by aj v Európe zaviedol možnosť patentovej ochrany počítačových programov a ich častí a vrátil ho Európskej komisii na prepracovanie. Návrh sa tak znova môže objaviť na rokovaní ...

V Bruseli proti softvérovým patentom minulý týždeň protestovali ľudia z celej Európy - úspešne. FOTO - ČTK

Európsky parlament minulý týždeň odmietol rokovať o novom zákone, ktorý by aj v Európe zaviedol možnosť patentovej ochrany počítačových programov a ich častí a vrátil ho Európskej komisii na prepracovanie. Návrh sa tak znova môže objaviť na rokovaní najskôr o niekoľko mesiacov a dovtedy môže byť ešte zásadne zmenený, napísala agentúra Reuters.

Jednomyseľná dohoda šéfov všetkých veľkých európskych politických frakcií je ranou pre veľké softvérové spoločnosti najmä zo Spojených štátov, ktoré sa patentovej ochrany dožadovali. Tešia sa z nej naopak menší vývojári i priaznivci otvoreného softvéru.

O zamietnutie návrhu sa postarala najmä poľská vláda, ktorá svoje pôvodne pozitívne stanovisko pred niekoľkými týždňami zmenila po intenzívnom tlaku miestnych podnikateľov. Podľa nich by zavedenie patentov zabrzdilo inovácie najmä v menších podnikoch a znemožnilo vývoj mnohých nových počítačových programov. Veľké softvérové spoločnosti lobujúce za prijatie zákona tvrdili presný opak - že len patenty zabezpečia ochranu ich investícií do vývoja a umožnia ďalšie vylepšovanie počítačových programov.

Zatiaľ však ešte nie je jasné, ako Európska komisia s požiadavkou o prepracovanie návrhu zákona o patentoch naloží - teoreticky sa môže rozhodnúť ignorovať ho, odporcovia sú však presvedčení, že sa tak nestane.

Softvérové patenty zatiaľ platia len v Spojených štátoch, Japonsku Indii a Austrálii. Mnohé zaregistroval aj Európsky patentový úrad, ale podľa kritikov tak urobil v rozpore so zákonom. Najnovšia európska direktíva mala tieto patenty zlegalizovať a potvrdiť ich platnosť. Po jej zamietnutí aj naďalej zostanú patenty len na papieri a ich vlastníci sa platenia poplatkov za ich využívanie nebudú domáhať, pretože v prípade sporu by súdy platnosť patentov zrejme nepotvrdili.

Počítačové programy sú dnes v Európe chránené najmä autorskými právami, ktoré sú automatické a takáto ochrana autorov programov nič nestojí. Chránená je však takto len forma programov - konkrétny počítačový kód - nie myšlienky, na ktorých je založený.

www.nosoftwarepatents.com/

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu