SME

Majte svoje ventilátory pod kontrolou!

Riadiť otáčky ventilátorov v počítači môžete viacerými spôsobmi. Spoľahnúť sa môžete na funkcie základnej dosky, špecializovaný softvér, alebo na rôzne mechanické regulačné prvky. Dnes sa pozrieme na zúbky riešeniam spoločnosti AKASA, medzi ktorými nebude

chýbať čelný regulačný panel, alebo obmedzovač otáčok ventilátora na chladiči CPU.

Drvivá väčšina počítačov používa na chladenie svojich súčastí prúdiaci vzduch. Ten pasívne, alebo aktívne s pohonom ventilátorov vniká do skrine počítača kde obteká okolo komponentov aby odoberal ich teplo a následne je vyfukovaný zo skrine PC aby sa teplota rozplynula do okolitého prostredia. Záleží na každom z nás, koľko ventilátorov zvolíme pre chladenie svojho počítača, ako ich rozmiestnime v skrini a akú intenzitu nasávania a vyfukovania zvolíme. Podľa toho, ako sa postavíme k problematike, dokážeme ovplyvniť hlučnosť svojho počítača. Kým pri kancelárskej záťaži alebo prehliadaní internetu môže ísť výkon chladenia na minime a zabezpečiť tak tichý chod, pri náročných hrách alebo komplikovaných výpčtoch môžu byť požiadavky úplne opačné. Ako však prakticky a rýchlo reagovať na zmeny požiadaviek? Napríklad pomocou čelného panelu AKASA AK-FC-06Bk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Panel, ktorý je ostupný v lesklom čiernom a striebristom alumíniovom vyhotovení je určený pre skrutkovú montáž do voľnej 3,5" pozície na čelnej stene počítačovej skrine. Vybavený je dvojicou USB rozhraní, ktoré môžu byť pohodlnejšie použiteľné na skriniach ako dvojica ukrytá pod ochranným čelným krytom. Ich použitie je voliteľné a nemá žiadny vplyv na funkciu regulácie. Pre riadenie otáčok trojice ventilátorov slúžia potenciometre s plastovými krytkami, ktoré analógovo v celom svojom rozsahu umožňujú regulovať chod pripojených ventilátorov. Každý z nich pracuje samostatne bez náväznosti na ostatné, takže je úplne jedno, či k systému pripojíte súčasne jeden, dva alebo tri ventilátory.


FOTO - MILAN GIGEL

Po konštrukčnej stránke ide o riešenie s dlhodobou živnotnosťou kombinujúce potenciometre s tranzistormi, ktoré riadia napätie na výstupe. To sa pohybuje v rozsahu od 6,4 do 11,5 volta s celkovou zaťažiteľnosťou 10 wattov na každú z vetiev. Použitý rozsah napätí umožňuje využiť širokú škálu otáčok ventilátorov od supertichého takmer nebadateľného chodu až po intenzívny beh. Vyhodnotiť možnosti percentuálnej regulácie presným čislom je nemožné - všetko závisí na konkrétnych vlastnostiach príslušného ventilátora. Keď sme však počas testu pripojili merací vodič k základnej doske, aby sme vyhodnotili na dostupných ventilátoroch rozsah regulácie, hodnoty sa pohybovali od 27-35 percent z plnej rýchlosti otáčok. Možno ste si položili otázku, prečo regulácia neprebieha od 1 do 12 voltov. Odpoveď je jednoduchá. Každý ventilátor má pri napájaní inde spodný prah a tak by hrozilo, že napríklad pri 3,5 volta by ventilátor zastal, a vy by ste sa o tom nedozvedeli. Aby bola manipulácia panelu pri montáži čo najjednoduchšia, pre pripojenie káblikov sú používané tradičné kontaktné piny s pozláteným povrchom.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V balení sa nachádza všetko čo potrebujete potrebovať pre mnontáž. Okrem návodu a sady skrutiek sú súčasťou dodávky tri zväzky káblov. Jeden na pripojenie napájania k panelu priamo zo zroja PC, druhý pre prepojenie USB konektorov so základnou doskou a tretí kombokáblik pre pripojenie trojice ventilátorov vybavených 3pinovými konektormi. Aby bolo možné jednoducho odlíšiť ktorý regulátor patrí ku ktorému ventilátoru, nechýba ani prehľadné značenie konektorov.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže panel rýchlosť otáčok nevyhodnocuje, ale jeho úlohou je iba regulovať napätie pre napájanie ventilátorov, zapojené sú iba dva z trojice vodičov. Väčšina prídavných ventilátorov je vybavená práve takýmito konektormi, pretože zvyčajne sa používa pre ich pripájanie priamo štandardizovaný konektor na základnej doske. Konektory je vhodné zatlačiť až na doraz, aby sa ventilátor neodpojil ani pri prenášaní či iných vibráciách.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri výbere doplnkových ventilátorov sa v rámci možností sústreďujte na ventilátory s priemerom 12 cm, ktoré majú pri nižších otáčkach - čiže aj hlučnosti - vyššiu účinnosť ako bežne používané 8 centimetrové. Mnohé z nich majú i špeciálne dizajnové prvky. Buď sú vybavené LED podsvietením, alebo sa pri dopade ultrafialového žiarenia rozsvietia. Všetko však závisí od možnosti vašej počítačovej skrine. Dávajte si pozor aj pri ich montáži. Šipka na bočnom plaste vám prezradí, ktorým smerom prúdi cez ventilátor vzduch. najčastejšie je to však tak, že vdzuch vyfukuje na tej strane, kde je nálepka.


FOTO - MILAN GIGEL

Výsledná montáž pôsobí uhladeným dojmom, a je hlavne praktická pri používaní. Uvedomte si, že mnohokrát sedíte za počítačom skoro ráno, či neskoro v noci, kedy je i ten najmenší ruch dostatočne počuteľný. Po montáži panelu a jeho používaní čoskoro pocítite rozdiel.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na trhu však existujú i regulátory, ktoré sú dodávané priamo s chladičmi procesorov. I keď pri aktívnom riadení otáčok základnou doskou nemusí byť vždy potrebné pridať externú reguláciu, má to význam. Pomocou regulátora je totižto možné nastaviť strop jeho otáčok. Znamená to, že na rozdiel od tichého chodu chladiča CPU striedaného s intenzívnym hukotom môže ventilátor bežať dlhodobo na nižšich otáčkach. Takéto nasadenie je vhodné v špecifických podmienkach, kde je potrebné dodržať strop hlučnosti vo vopred definovaných medziach. Neznamená to však, že by museli byť takéto ventilátory hlučné - práve naopak. Používateľ má však možnosť "prejsť cez rozum doske" a zmeniť výrobcom predprogramované návyky.


FOTO - MILAN GIGEL

SkryťVypnúť reklamu

Vyhotovenie využíva rovnakú koncepciu ako čelný panel. Rozdiel je v tom, že po optimálnom nastavení stropu už zväčša tento parameter nemeníme, a tak môže byť regulátor umiestnený na zadnom paneli, v jednej zo slotových pozícií.


FOTO - MILAN GIGEL

Dnes sme si ukázali možnosti hardvérovej regulácie otáčiek ventilátorov s možnosťou rýchleho prístupu k zmene nastavenia "za behu". Aby však počítača pracoval čo najtichšie, potrebné je aby:

  • bol zabezpečený dobrý prietok vzduchu celou skriňou. Neterba teda podceňovať nasávanie ani vyfukovanie. Čím nižšia teplota bude v skrini PC, tým menej bude musieť robiť hluk chladič CPU a grafickej karty
  • ste zvolili ventilátory s guľôčkovým obložením namiesto klzného(ball namiesto sleeve) a aby ste preferovali ventilátory s čo najväčším priemerom
  • ste menili staré ventilátory za nové vždy, keď zaznamenáte zvýšenie hlučnosti. Opotrebovanie ventilátorov môže zvýšiť ich hluk až na dvojnásobok a účinnosť až na nulu.

Dostupnosť panelu: http://www.proca.sk
Orientačná cena: 570 Sk s DPH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 839
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 643
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 544
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 240
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 040
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 859
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 748
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 702
SkryťZatvoriť reklamu