iť notebooky a mobilné počítače káblov? Ako ukladať centrálne súbory a dáta, ktoré je možné automaticky zálohovať? Možno o tom neviete, ale odpoveď sa môže skrývať v jedinom zariadení - MicroSolutions BackPack.
FOTO - MILAN GIGELZariadenie BackPack z produkcie spoločnosti MicroSolutions kombinuje v jedinom tele všetky zariadenia, ktoré sú potrebné pre zabezpečenie chodu menšej firmy, alebo domácnosti s viacerými počítačmi pripojenými na internet. Dnes je už život bez pripojenia k internetu takmer nepredstaviteľný - preto nie je žiadnym prekvapením, že práve podpora jeho zdieľania, či sprístupnenia pre počítače prepojené do lokálnej siete sa stáva súčasťou zariadení, ktoré by sa v minulosti zaobišli i bez nej. Podobne je tomu i s podporou bezdrôtových komunikačných technológií. Kam neradno pripájať káble, tam sa dostane rádiový signál. Najlepšie v štandardizovanej WiFi forme. Aby sme teda v skratke zhodnotili, čo BackPack dokáže, pozrime sa na jeho integrované funkcie:
4 portový prepínač (switch), ktorý umožňuje vzájomné prepojenie štvorice počítačov do lokálnej siete, resp. pripojením externého rozbočovača (hubu) či prepínača takmer neobmedzeného množstva počítačov.prístupový bod WiFi (hotspot), ktorý je prepojený so zabudovaným prepínačom tak, aby bola možná komunikácia s počítačmi pripojenými káblom i bezdrôtovo v rámci jedinej sietesmerovač (router), ktorý zabezpečuje NAT preklad adries zo vstupného ethernet WAN portu do pripojenej lokálnej siete. Súčasťou je i základný firewall zaisťujúci bezpečnosťsúborový server - zabudovaný pevný disk s kapacitou 80 alebo 120 gigabajtov, na ktorý je možné centrálne zapisovať dáta prostredníctvom služieb zdieľania priečinkov (rovnakým systémom ako pri zdieľaní vo Windows s nastavením prístupových práv), pomocou FTP protokolu, či webového HTTP rozhrania. Súčasťou dodávky je i softvér umožňujúci dávkovú replikáciu dát na niektorý z klientských počítačov.Po vzhliadnutí podporovaných funkcií možno povedať, že práve tieto úlohy zabezpečujeme v malých firmách počítačovým serverom, a v domácnostiach jedným z počítačov? Aká je však výhoda tohto hardvérového riešenia? Nikto sa o neho nemusí na rozdiel od počítača starať. Ak sa raz prevádzkové parametre nastavia a zariadenie sa pripraví pre chod, nie je už potrebná žiadna údržba. V domácnosti to dokáže ušetriť nervy, vo firme peniaze na správcu. I po výpadku napájania sa systém dokáže zotaviť z chýb pri neukončenom zápise na pevný disk. Systém je imúnny voči vírusom a nikto nemusí dohliadať na jeho beh. I napriek tomu že navonok nevyzerá ako počítač, vo vnútri sa čosi nápadne podobné počítaču skrýva. Je to riadiaci čip a obslužné periférie, ktorých beh riadi upravený Linux, podobne ako je tomu pri tisíckach iných zariadení.
Pozrime sa však bližšie na mechanické vyhotovenie. Na čelnej strane sa nachádza dvojica ovládacích tlačidiel a dvojriadkový maticový LCD displej. Ten slúži na vypisovanie diagnostických hlásení pri štarte a vypínaní, informovanie používateľa o chybových stavoch, alebo na základné konfigurovanie bez použitia počítača. Prostredníctvom gombíkov je možné v menu pristupovať k základným nastaveniam (IP adresy) alebo funkciám, ktoré zabezpečia korektné vypnutie systému.
FOTO - MILAN GIGELAk čosi jednoducho nepracuje, nájdete to napísané na podsvietenom LCD displeji, ktorý je vynikajúco čitateľný i pod stolom, či na stene za skriňou, kam podobné zariadenia zvyčajne ukrývame. Kritické chyby sú dokonca sprevádzané akustickým oznámením - výpadok internetu, ktorý je azda najbolestnenší tak zistíte skôr, ako otvoríte svoj internetový prehliadač alebo e-mailového klienta. Viete tak okamžite, či je preťažené pripojenie, alebo je chyba kdesi na trase von.
FOTO - MILAN GIGELNa zadnom paneli sú umiestné konektory stomegabitových ethernet rozhraní LAN a WAN, z ktorých každý je vybavený dvojicou LEDiek, podobne ako je tomu dnes na základných doskách. Podľa ich podsvitu sa dozviete o aktuálnosti pripojenia i jeho prenosovej rýchlosti. Priezor ventilátora chladiaceho vložený pevný disk a konektor pre napájanie dopňlňa červené tlačidlo pre spustenie systému a zapustený mikrospínač funkcie RESET, ktorá slúži pre načítanie výrobcom prednastavenej konfiguácie, alebo pri povolení i pre zmazanie prístupového hesla. Všetky prvky sú usporiadané tak, aby sa s nimi jednoducho manipulovalo.
FOTO - MILAN GIGELNapájanie jediným 12V napätím sľubuje jednoduché zálohovanie napájania z alternatívneho zdroja energie bez strát. Konektor je vyhotovený s vonkajším závitom, takže je možné pripojiť ho k systému tak, aby nedošlo k jeho náhodnému vykĺznutiu. Dobným nedostatkom však je, že ak použijete tradičnú UPS, BackPack sa nemá ako dozvedieť, že došlo k výpadku napájania. Pevný disk tak po nekorektnom vypnutí bude musieť byť pri opätovnom štarte skontrolovaný na prítomnosť chýb - to zaberie v priemere 10 minút.
FOTO - MILAN GIGELPo oboch bočniciach lemujú telo BackPacku výklopné antény, ktoré otvárajú priestor pre bezdrôtovú komunikáciu s notebookmi, vreckovými počítačmi PDA, či stolnými počítačmi, ku ktorým nebolo možné priviesť kábel. Dosah predstavuje približne 30 metrov a signál sa šíri i cez múry miestností. Prenosová rýchlosť doahuje pri použitom štandarde IEEE 802.11b 11 megabitov, takže pre prístup k veľkým objemom dát uložených na zabudovanom pevnom disku je lepšie použiť káblové pripojenie. Pre prístup k internetu je však priepustnosť viac ako dostatočná.
FOTO - MILAN GIGELZariadenie je z pohľadu rozmerov kompaktného vyhotovenia a výrobca predpokladá jeho umiestnenie kdesi na policu, alebo na skriňu. Keďže sa na spodnej časti nachádzajú otvory pre nasávanie vzduchu pre chladenie zabudovaného pevného disku, nemali by ste BackPack ukladať na mäkké podložky, ktoré by mohli zabrániť toku vzduchu. Telo je vyhotovené z polykarbonátu a tak je odolné voči mechanickému poškodeniu, či tvarovej deformácii vysokým teplom.
FOTO - MILAN GIGELInštalácia v sieti je vďaka dodanému konfiguračnému softvéru, prednastavenému DHCP serveru a prehľadnému web rozhraniu s viacerými jazykovými mutáciami pomerne jednoduchou záležitosťou a v princípe sa príliš nelíši od konfigurácie ADSL smerovačov, s ktorými majú dnes mnohí používatelia skúsenosti. Ak potrebujete rýchlo získať zoznam dostupných zariadení BackPack alebo nastaviť iba ich najzákladnejšie parametre, môžete použiť dodávaný Quick Install Wizzard.
Omnoho jednoduchšie je však na ľubovoľnom z počítačov v sieti povoliť DHCP klienta pre pridelenie adries, a otvoriť si IP adresu pridelenej brány vo svojom obľúbenom prehliadači. Prívetivé grafické prostredie otvorí cestu k intuitívnej konfigurácii. Kým administrátor po zadaní hesla získa prístup k nastaveniam, používatelia môžu prostredníctvom web rozhrania pristupovať k súborom.
Webový správca súborov je akýmsi virtuálnym súborovým manažérom, ktorý vám otvorí cestu k práci so súbormi. Keďže v lokálnej sieti je pravdepodobnejšie, že využijete služby tradičného SMB zdieľania, web rozhranie využijete popri FTP po aktivovaní jeho dostupnosti z WAN rozhrania pre prehliadanie priamo z internetu. To môže byť obzvlášť zaujímavé, ak použijete zabudovaný pevný disk pre ukladanie záznamov z bezpečnostných kamier, alebo pre sprístupňovanie rôznych dát klientom. Podľa používateľských práv sú k dispozícii všetky bežné funkcie - kopírovanie, mazanie, premenovávanie, tvorba adresárov, či otvorenie súborov.
Rovnako prehľadné je konfiguračné menu, ktoré vám umožní prispôsobiť všetky nastavenia vašim potrebám. Jednotlivé voľby sú zoskupené v tématických okruhoch, takže jednoducho nájdete všetko, čo hľadáte.
Základom je správne nastavenie prístupu k internetu a vlastností lokálnej siete. Podporované sú všetky dostupné protokoly ako pri bežných smerovačoch pre pracovné skupiny, nechýba dostupnosť zariadenia zvonka pri dynamických IP adresách vďaka podpore DDNS, zabudovaný firewall, či tradičné funkcie ktoré nájdete na veľmi podobne koncipovaných smerovačoch SMC a ZYXEL.
Samostatné nastavenia je možné aplikovať pre dostupnosť jednotlivých služieb, tvorbu používateľských účtov pre sieť, alebo nastavenie WiFi komunikácie. Čo trocha zamrzí je absencia podpory služieb PROXY servera, kde by bolo možné znížiť zaťaženia internetového pripojenia vyhradením časti pevného disku pre vyrovnávaciu pamäť. Práca so zdieľanými priečinkami je rovnako intuitívna ako v prostredí operačných systémov Windows. Používateľské rozhranie je navrhnuté tak, aby ste dokázali preniesť existujúce skúsenosti na nový hardvér bez potreby štúdia. Keďže pre prístup k súborom sú podporované protokoly SMB, NFS, FTP a HTTP, zabezpečená je i všestrannosť z pohľadu operačných systémov. Možnosti nastavenia kvót umožnia udržať používateľov pod kapacitnými limitmi.
V krátkosti možno toto zariadenie zhodnotiť ako všestranné a skutočne zamerané na potreby malých pracovných skupín. Konfigurácia je intuitívna a pomerne jednoduchá, prevádzka sa javila byť počas týždňov testovania stabilná a bezproblémová. I keď by výrobca mohol pridať lokalizáciu používateľského prostredia a funkciu proxy serveru, nič nestojí v ceste nasadeniu v praxi. Tam, kde je firma príliš malá na to, aby si mohla dovoliť správcu počítačového parku, tam dokáže BackPack vyriešiť všetky problémy. Dôkazom i dodávaný replikačný agent, ktorý dokáže automaticky zálohovať v dávkach obsah zdieľaného pevného disku na lokálny disk ľubovoľného z počítačov.
Dostupnosť: 100PRO Plus