Žijeme v uponáhľanom svete. Cítime, že veľa pracujeme a málo sa venujeme rodine a priateľom. Pracovné problémy a potlačovaný hnev si môžu odniesť naši najbližší. A ak sme si navyše zvykli vynechávať dovolenky, môže sa stať, že nám chmúrne myšlienky prerastú cez hlavu. Čo teraz - pomôže biela tabletka? Lekár, neurobiológ a psychiater David Servan-Schreiber v knihe Ako sa zbaviť stresu a depresie bez liekov (Mladé letá, 2004) navrhuje iné, lepšie riešenie.
V úvode knihy píše: "Po dvadsiatich rokoch štúdia aj praktickej medicíny, strávených na veľkých západných univerzitách, ale aj v spoločnosti tibetských liečiteľov a amerických šamanov, som objavil isté kľúče, ktoré poslúžili mojim pacientom aj mne samému. Na moje veľké prekvapenie nemali nič spoločné s tým, čo som sa naučil na univerzite. Nejde totiž ani o lieky ani o psychoanalýzu."
Autor napríklad dokazuje s podporou množstva štúdií, že akupunktúra nie je založená na efekte placebo. Zoznamuje nás s takmer zázračnými účinkami liečby bolestí s pomocou rytmických pohybov očí (metóda sa volá EMDR - eye movement desensitization and reprocessing). Ukazuje, že srdce je prepojené s mozgom, z čoho logicky vyplýva liečivý efekt pravidelného cvičenia, ktorého netreba ani tak veľa. Telo si navyše po čase na pohyb tak navykne, že si ho začne samo vynucovať. Dobrý príklad ponúka sám autor: v novom prostredí, keď mal chvíľami pocit, že nič nemá zmysel, ho "zachránila squashová raketa".
Vplyv emócií na medziľudské vzťahy netreba zdôrazňovať. Skutočne platí, že náš emocionálny mozog nie je len nepríjemným pozostatkom z dávnych čias živočíšnej minulosti, ale pánom nášho tela a vášní, zdrojom našej identity a hodnôt, čo dávajú životu zmysel. Preto by nás nemalo prekvapiť autorovo odporúčanie naučiť sa umeniu komunikácie s ostatnými ani rada lepšie počúvať druhých, robiť pre nich viac byť im väčšou oporou. Potom sa aj náš vzťah samých k sebe určite zmení a dôvodov navštevovať lekára kvôli stresu alebo depresii bude oveľa menej.
(der)