SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Athens 2004 - športom k trvalej invalidite

Športová udalosť roka sa stala posolstvom mieru, fair play, merania sily tých najlepších, najsilnejších, najvytrvalejších. Letné olympijské hry v Aténach sú však už dávno za nimi a niektoré trpké sklamania pomaly zahojil čas. Čo nám môže ponúknuť pc verzi

a olympiády s "menším" oneskorením?

V prvom rade si treba pripomenúť, že Athens 2004 sme tu už raz mali a jednalo sa o PS2 verziu, ktorá sa dočkala celkom sympatického prijatia. Eidos (ako distribútor) si chcel spoločne s Eurocom Entertainment Software (ako tvorca) prihriať niekoľko mesiacov odstátu polievočku a je to cítiť. Na konečnom hodnotení nezavážilo to, že som OH sledoval len tak, aby sa nepovedalo, dokonca nezavážilo ani vysmiatie sa fair play do očí od francúzskych olympionikov (nemusím konkrétne menovať) a celé to veľké haló som jednoducho sledoval s miernym znechutením a bez zbytočného vzrušenia na mojej strane.

Skryť Vypnúť reklamu

Predchádzajúce pokusy Eidosu o virtuálne prevedenie najznámejších športových počinov na naše monitory nedopadli nikdy slávne, ale keďže nemali konkurenciu, logicky boli najlepšie svojho druhu, preto boli automaticky kvalitné. Divné zmýšľanie, ale je to tak. Atény 2004 si však nezaslúžia žiadnu úctu a bez všetkých obkecov môžem spokojne prehlásiť známe heslo – športom k trvalej invalidite.

           

Bolo by úplne zbytočné upozorňovať na licenciu takmer všetkého, čo sa v Aténach len mihlo, všetky logá, dresy a drobnosti, ktoré ani nepostrehnete. Licencie sa však nevzťahujú na hráčov a na výber máte len štátnu príslušnosť (Slovensko chýba) a meno o veľkosti troch hlások, ktoré musíte zadať klasickým konzolovým pohybom smerom nahor/nadol. O správnosti tohto riešenia radšej pomlčím a nechám to na čitateľovi. Fyzicky získalo zastúpenie dvadsať športových disciplín, ktoré sú rozdelené medzi behy (100m, 400m, 110m cez prekážky, 1500m...), hody (disk, guľa, oštep), skoky (do výšky, do diaľky, trojskok...), streľba lukom alebo na asfaltové holuby, vzpieranie a plávanie (rôzne štýly). Disciplín je teda dosť a všetky si môžete najprv nacvičiť samostatne, prípadne si skúsiť naostro závod alebo sa vrhnúť do bojov o medaile.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko to vyzerá sladko, ale anonymita športovcov je obrovská a preto sa stráca ten pravý duch masovej zábavy. Prekonávanie svetových rekordov sa teda teší len na vás a vaše pevné nervy.

GRAFIKA 5 / 10
Nič iné ako priemer ma nenapadá. Postavy sú rozpohybované pomocou motion-capturingu, ale vyzerajú otrasne. Ochlpenie na mužoch pôsobí skôr smiešne a ženy sa na nežné pohlavie podobajú len dvomi kopčekmi vpredu. Eh, v skutočnosti síce tiež nenájdeme príliš mnoho krások- športovkýň, ale hra je predsa hra preto, aby len navodzovala pocit reality. Modely nie sú ani detailné a to som ešte nespomenul ani prostredie. Nič (teda okrem všemožných reklám) nenapovedá tomu, že sa olympiáda odohráva skutočne v Grécku. Diváci na štadiónoch sú tenší ako papier a televízne zábery (inak podarené) len poukazujú na spomínané nedostatky. Dá sa to zniesť, ale vyslovene zamrzí „šitie horúcou ihlou“.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 1 / 10
Už sú dávno za nami staré dobré časy 8-bitov a v pamäti ostávajú už len milé spomienky na vizuálne otrasné, no hrateľnosťou nepokorené tituly. Jedným z nich bol (tuším) Decathlon, ktorý simuloval rôzne disciplíny ako na olympiáde. Ovládanie bolo otrasné, stačilo búšiť do dvoch kláves alebo sa pokúšať urvať páčku joysticku striedavým mykaním vpravo a vľavo. Po hodinke zúrivého hrania musela nastať VŽDY technická prestávka na spojazdnenie joy-u, ale na druhú stranu som sa aspoň naučil v detstve pajkovať. A čo sa zmenilo za takmer 20 rokov?

Nič, tento text píšem v úplných kŕčoch, prsty sa mi pomaly presúvajú s kláves a na začiatku som sa pokúšal písať nohami – nešlo to. 1) Klávesnicu mám na stole a keďže sedím na stoličke, dostával som kŕče aj do nôh. 2) Príliš veľa gramatických chýb a za tie dostávam „chrupiho vyčítavý pohľad“, ktorý sa dá uchlácholiť len vychladenou dvanástkou. Myslím pivom :). Po piatich minútach trieskania klávesnice som vybral zo svojich zásob staršiu, ktorá funguje na pol úväzku a je poznačená mojim pokusom opraviť klávesu enter... sekundovým lepidlom. Áno, niekedy mám skutočne divné nápady.

Ale poďme sa venovať hre. Behy mi spôsobovali neskutočne rozsiahlu fyzickú ujmu na zdraví a ono sa to zdá ako celkom pohodička, ale skúste si zabehnúť v skutočnosti 800m šprintom. Je to námaha, že. A striedavé stláčanie kláves je rovnaké. Po niekoľkých behoch som pravú ruku mohol, ako správny gentleman, poskytnúť najbližšej dáme ako vibrátor. Som padavka a nič nevydržím, ale toto je skutočne veľa aj na všetkých gerojov, ktorých mám v okolí. Okrem „trieskacích“ kláves máte aj akčnú, ktorá predstavuje napríklad náklon pri cieli v šprinte, skok, nádych pri plávaní, odraz, odhodenie atď. Kurzorové šípky využijete len raz za čas (streľba, kde je to nehorázne náročné na postreh), zaradenie sa do dráhy pri behoch na dlhšie vzdialenosti. Dlhšie ako niekoľko desiatok minút som nevydržal nikdy hrať a to kvôli ovládaniu. Nenapadá ma žiaden originálny nápad, akým by sa toto mučenie dalo nahradiť, ale ja si svoju pravú ruku chcem mať plne funkčnú. Nehľadajte za tým žiadne sexistické narážky, som totiž pravák a občas potrebujem niečo ručne (ale nóóó) napísať. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

HRATEĽNOSŤ 3 / 10
Pripadá vám zábavné takmer stále prehrávať a po cieli ponárať ruku do kýbľu s ľadom? Dobre, zanechám teraz problémy s ovládaním niekde v kútiku. Šport je fascinujúci spôsob ako si dokázať v určitej disciplíne, že niekto je najlepší a Athens 2004 by preto nemali hľadať správnu atmosféru. Tá hre nechýba, je úplne samozrejmé, že celý pretek sa dá jednoducho prežívať, ale po pár disciplínach zistíte nemilú skutočnosť – aj keď sú disciplíny rôzne, vy vykonávate rovnakú činnosť. A znovu. A znovu. A znovu. Obmedzujúci faktor zábavnosti je nemilá, ale realita je už taká. Jednoducho nuda spojená s frustrujúcim ovládaním.

MULTIPLAYER 3 / 10
Viacerí hráči si zahrajú len na jednom počítači a pochybujem, že nájdete rovnako postihnutého masochistu vo vašom okolí, aby spoločne s vami zasadol ruka v ruke k jednej klávesnici.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Komentátor si vždy povie svojich zopár fráz a je ich málo. Súťažiaci nepovedia ani slovko, nemé tváre však patria do akvária, preto ma potešili aspoň diváci na tribúnach, snažiaci sa vytvoriť niečo viac ako komornú atmosféru a zatlieskajú. Inak sú však zvuky chudobným príbuzným iných športových hier.

HUDBA 4 / 10
Darmo očakávate originálny soundtrack ako od konkurencie (EA Sports), vypočujeme si len zopár licencovaných zneliek. Aspoň niekoľko zohraných tónov by dopomohli kvalitnejšej hrateľnosti, aj keď na úkor všetkých licencií.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 2 / 10
Budem sa musieť snažiť vynechať všetky hanlivé slová a udržať si „pěnu u zobáčku“ na rozumnej úrovni. Protivníci sú totiž na olympijskej úrovni a nedarujú vám ani jednu stotinu spomalenia pri trieskaní do klávesnice. Pri skokoch a hodoch sú až nechutne precízny a v streľbe by sa mohli porovnávať s jedným anglickým národným hrdinom. Budete potrebovať poriadne obrovskú dávku cviku a hlavne odhodlania obetovať niekoľko tlačidiel pre zlatú medailu.

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Necítim si prsty a posledné riadky som sa už pokúšal písať aj perom v ústach a potupným vyťukávaním písmenka za písmenkom. Utrpenie. Tak sa dá jedným slovom charakterizovať celá hra a ja uznávam, že aj vrcholový šport je na jednej strane utrpenie a odopieranie si normálnych vecí, ale zábavnosť sa vytráca so stúpajúcou frustráciou. Spracovanie vyzerá príjemne len na prvý pohľad a neustále sa opakujúce animácie (niektoré sa nedajú preskočiť a to pekne naštve pri streľbe), zvuky sa vytratili do neznáma a celkový výsledok z úspechu vyvrcholí k následný uninstall.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (online)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 856
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 17 466
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 941
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 266
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 594
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 764
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 714
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 687
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 393
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 024