SME

Athens 2004 - športom k trvalej invalidite

Športová udalosť roka sa stala posolstvom mieru, fair play, merania sily tých najlepších, najsilnejších, najvytrvalejších. Letné olympijské hry v Aténach sú však už dávno za nimi a niektoré trpké sklamania pomaly zahojil čas. Čo nám môže ponúknuť pc verzi

a olympiády s "menším" oneskorením?

V prvom rade si treba pripomenúť, že Athens 2004 sme tu už raz mali a jednalo sa o PS2 verziu, ktorá sa dočkala celkom sympatického prijatia. Eidos (ako distribútor) si chcel spoločne s Eurocom Entertainment Software (ako tvorca) prihriať niekoľko mesiacov odstátu polievočku a je to cítiť. Na konečnom hodnotení nezavážilo to, že som OH sledoval len tak, aby sa nepovedalo, dokonca nezavážilo ani vysmiatie sa fair play do očí od francúzskych olympionikov (nemusím konkrétne menovať) a celé to veľké haló som jednoducho sledoval s miernym znechutením a bez zbytočného vzrušenia na mojej strane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predchádzajúce pokusy Eidosu o virtuálne prevedenie najznámejších športových počinov na naše monitory nedopadli nikdy slávne, ale keďže nemali konkurenciu, logicky boli najlepšie svojho druhu, preto boli automaticky kvalitné. Divné zmýšľanie, ale je to tak. Atény 2004 si však nezaslúžia žiadnu úctu a bez všetkých obkecov môžem spokojne prehlásiť známe heslo – športom k trvalej invalidite.

           

Bolo by úplne zbytočné upozorňovať na licenciu takmer všetkého, čo sa v Aténach len mihlo, všetky logá, dresy a drobnosti, ktoré ani nepostrehnete. Licencie sa však nevzťahujú na hráčov a na výber máte len štátnu príslušnosť (Slovensko chýba) a meno o veľkosti troch hlások, ktoré musíte zadať klasickým konzolovým pohybom smerom nahor/nadol. O správnosti tohto riešenia radšej pomlčím a nechám to na čitateľovi. Fyzicky získalo zastúpenie dvadsať športových disciplín, ktoré sú rozdelené medzi behy (100m, 400m, 110m cez prekážky, 1500m...), hody (disk, guľa, oštep), skoky (do výšky, do diaľky, trojskok...), streľba lukom alebo na asfaltové holuby, vzpieranie a plávanie (rôzne štýly). Disciplín je teda dosť a všetky si môžete najprv nacvičiť samostatne, prípadne si skúsiť naostro závod alebo sa vrhnúť do bojov o medaile.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko to vyzerá sladko, ale anonymita športovcov je obrovská a preto sa stráca ten pravý duch masovej zábavy. Prekonávanie svetových rekordov sa teda teší len na vás a vaše pevné nervy.

GRAFIKA 5 / 10
Nič iné ako priemer ma nenapadá. Postavy sú rozpohybované pomocou motion-capturingu, ale vyzerajú otrasne. Ochlpenie na mužoch pôsobí skôr smiešne a ženy sa na nežné pohlavie podobajú len dvomi kopčekmi vpredu. Eh, v skutočnosti síce tiež nenájdeme príliš mnoho krások- športovkýň, ale hra je predsa hra preto, aby len navodzovala pocit reality. Modely nie sú ani detailné a to som ešte nespomenul ani prostredie. Nič (teda okrem všemožných reklám) nenapovedá tomu, že sa olympiáda odohráva skutočne v Grécku. Diváci na štadiónoch sú tenší ako papier a televízne zábery (inak podarené) len poukazujú na spomínané nedostatky. Dá sa to zniesť, ale vyslovene zamrzí „šitie horúcou ihlou“.

SkryťVypnúť reklamu

INTERFACE 1 / 10
Už sú dávno za nami staré dobré časy 8-bitov a v pamäti ostávajú už len milé spomienky na vizuálne otrasné, no hrateľnosťou nepokorené tituly. Jedným z nich bol (tuším) Decathlon, ktorý simuloval rôzne disciplíny ako na olympiáde. Ovládanie bolo otrasné, stačilo búšiť do dvoch kláves alebo sa pokúšať urvať páčku joysticku striedavým mykaním vpravo a vľavo. Po hodinke zúrivého hrania musela nastať VŽDY technická prestávka na spojazdnenie joy-u, ale na druhú stranu som sa aspoň naučil v detstve pajkovať. A čo sa zmenilo za takmer 20 rokov?

Nič, tento text píšem v úplných kŕčoch, prsty sa mi pomaly presúvajú s kláves a na začiatku som sa pokúšal písať nohami – nešlo to. 1) Klávesnicu mám na stole a keďže sedím na stoličke, dostával som kŕče aj do nôh. 2) Príliš veľa gramatických chýb a za tie dostávam „chrupiho vyčítavý pohľad“, ktorý sa dá uchlácholiť len vychladenou dvanástkou. Myslím pivom :). Po piatich minútach trieskania klávesnice som vybral zo svojich zásob staršiu, ktorá funguje na pol úväzku a je poznačená mojim pokusom opraviť klávesu enter... sekundovým lepidlom. Áno, niekedy mám skutočne divné nápady.

Ale poďme sa venovať hre. Behy mi spôsobovali neskutočne rozsiahlu fyzickú ujmu na zdraví a ono sa to zdá ako celkom pohodička, ale skúste si zabehnúť v skutočnosti 800m šprintom. Je to námaha, že. A striedavé stláčanie kláves je rovnaké. Po niekoľkých behoch som pravú ruku mohol, ako správny gentleman, poskytnúť najbližšej dáme ako vibrátor. Som padavka a nič nevydržím, ale toto je skutočne veľa aj na všetkých gerojov, ktorých mám v okolí. Okrem „trieskacích“ kláves máte aj akčnú, ktorá predstavuje napríklad náklon pri cieli v šprinte, skok, nádych pri plávaní, odraz, odhodenie atď. Kurzorové šípky využijete len raz za čas (streľba, kde je to nehorázne náročné na postreh), zaradenie sa do dráhy pri behoch na dlhšie vzdialenosti. Dlhšie ako niekoľko desiatok minút som nevydržal nikdy hrať a to kvôli ovládaniu. Nenapadá ma žiaden originálny nápad, akým by sa toto mučenie dalo nahradiť, ale ja si svoju pravú ruku chcem mať plne funkčnú. Nehľadajte za tým žiadne sexistické narážky, som totiž pravák a občas potrebujem niečo ručne (ale nóóó) napísať. 

SkryťVypnúť reklamu

          

HRATEĽNOSŤ 3 / 10
Pripadá vám zábavné takmer stále prehrávať a po cieli ponárať ruku do kýbľu s ľadom? Dobre, zanechám teraz problémy s ovládaním niekde v kútiku. Šport je fascinujúci spôsob ako si dokázať v určitej disciplíne, že niekto je najlepší a Athens 2004 by preto nemali hľadať správnu atmosféru. Tá hre nechýba, je úplne samozrejmé, že celý pretek sa dá jednoducho prežívať, ale po pár disciplínach zistíte nemilú skutočnosť – aj keď sú disciplíny rôzne, vy vykonávate rovnakú činnosť. A znovu. A znovu. A znovu. Obmedzujúci faktor zábavnosti je nemilá, ale realita je už taká. Jednoducho nuda spojená s frustrujúcim ovládaním.

MULTIPLAYER 3 / 10
Viacerí hráči si zahrajú len na jednom počítači a pochybujem, že nájdete rovnako postihnutého masochistu vo vašom okolí, aby spoločne s vami zasadol ruka v ruke k jednej klávesnici.

SkryťVypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Komentátor si vždy povie svojich zopár fráz a je ich málo. Súťažiaci nepovedia ani slovko, nemé tváre však patria do akvária, preto ma potešili aspoň diváci na tribúnach, snažiaci sa vytvoriť niečo viac ako komornú atmosféru a zatlieskajú. Inak sú však zvuky chudobným príbuzným iných športových hier.

HUDBA 4 / 10
Darmo očakávate originálny soundtrack ako od konkurencie (EA Sports), vypočujeme si len zopár licencovaných zneliek. Aspoň niekoľko zohraných tónov by dopomohli kvalitnejšej hrateľnosti, aj keď na úkor všetkých licencií.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 2 / 10
Budem sa musieť snažiť vynechať všetky hanlivé slová a udržať si „pěnu u zobáčku“ na rozumnej úrovni. Protivníci sú totiž na olympijskej úrovni a nedarujú vám ani jednu stotinu spomalenia pri trieskaní do klávesnice. Pri skokoch a hodoch sú až nechutne precízny a v streľbe by sa mohli porovnávať s jedným anglickým národným hrdinom. Budete potrebovať poriadne obrovskú dávku cviku a hlavne odhodlania obetovať niekoľko tlačidiel pre zlatú medailu.

SkryťVypnúť reklamu

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Necítim si prsty a posledné riadky som sa už pokúšal písať aj perom v ústach a potupným vyťukávaním písmenka za písmenkom. Utrpenie. Tak sa dá jedným slovom charakterizovať celá hra a ja uznávam, že aj vrcholový šport je na jednej strane utrpenie a odopieranie si normálnych vecí, ale zábavnosť sa vytráca so stúpajúcou frustráciou. Spracovanie vyzerá príjemne len na prvý pohľad a neustále sa opakujúce animácie (niektoré sa nedajú preskočiť a to pekne naštve pri streľbe), zvuky sa vytratili do neznáma a celkový výsledok z úspechu vyvrcholí k následný uninstall.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 928
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 729
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 725
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 666
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 031
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 577
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 011
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 586
SkryťZatvoriť reklamu