kového bloku. Nezáleží na tom, či sa chystáte spraviť si zopár textových poznámok, grafický nákres, alebo načrtnúť pár políčok nového dielu komixu. DigiMemo A501 poslúži ako všestranné zariadenie pre tých, ktorí s počítačom pracovať nevedia - ich záznamy však budú môcť v digitálnej podobe použiť iní. Tí čo s počítačom pracujú využijú svoje zápisky dvojnásobne.
FOTO - MILAN GIGEL
DigiMemo A501 je na prvý pohľad trochu neobyčajným plastovým blokom určeným na zakladanie trhacích listových záznamníkov formátu A5. Tie sa zasúvajú do štrbiny tak, že vyvýšené okraje rámujú papierový zápisník brániac ho pred pokrčením. Nechýba ani štýlové pero s vymeniteľnými tuhami, ktoré môžete použiť pre zápis svojich poznámok. Ak sa však bližšie na blok pozriete, zistíte že v žiadnom prípade nie je obyčajný. Pero je napájané malou "gombíkovou" batériou a displej s tlačidlami na ráme naznačujú, že v prípade bloku nebude situácia vôbec iná.
Iba dôvernejšie a bližšie stretnutie s touto technologickou novinkou prezradí, v čom sa skrýva tajomstvo. Výrobca skombinoval techniku tradičného písania pomocou guľôčkového pera s digitálnym snímaním jeho polohy. Podobne, ako je tomu pri grafických a digitalizačných tabletoch, aj v tomto prípade vstupuje do hry indukčný systém snímania, ktorý dokáže so značnou presnosťou určiť, na ktorom mieste sa v danom momente nachádza špička pera a či je opretá o papier. Snímanie neberie do úvahy prítlak, ako je tomu pri drahších systémoch. Zosnímané údaje sú uložené do zabudovanej FLASH pamäti, alebo na prídavnú pamäťovú kartu spolu s identifikáciou strany. O zvyšok sa už postará softvér.
FOTO - MILAN GIGEL
Napájanie zabezpečuje dvojica alkalických článkov AAA, ktoré je možné zameniť i za nabíjateľné akumulátory. Počas testu sa nám nepodarilo vzhľadom na jeho časové obmedzenie zistiť, aká je ich výdrž, avšak ani po zapísaní viac ako 100 listov papiera formátu A5 systém neindikoval energetický nedostatok. Pod rovnakým krytom sa nachádza aj slot pre zasunutie doplnkovej pamäťovej karty vo formáte Compact Flash, ktorá doplní zabudovanú 8 megabajtovú FLASH pamäť. Ak máte kartu z malou kapacitou zo starého digitálneho fotoaparátu, dokážete ju tu využiť. Jedna strana textu alebo grafiky zaberie v priemere pár desiatok kilobajtov. Zaznamenané dáta nie sú náročné na kapacitu pamäte.
FOTO - MILAN GIGEL
Pamäťová karta sa do slotu zasúva netradične čelom k spodnej strane. Vodiace drážky vás však nasmerujú správnym smerom tak, aby ste slot nepoškodili. I keď pravdepodobne pri rozširovaní kapacitu 64MB prekračovať nebudete, overili sme, že úspešne možno pracovať i s kartami s kapacitou 512 megabajtov. To je obzvlášť výhodné z jedného dôvodu - DigiMemo A501 je možné využiť i ako čítačku pamäťových kariet formátu CF.
FOTO - MILAN GIGEL
Zariadenie sa k PC pripája prostredníctvom USB rozhrania, ktoré je na strane tabletu realizované štandardizovaným konektorom miniUSB. Z pohľadu komunikačnej štandardizácie ide o zariadenie typu USB Mass Storage, takže načítanie súborov uložených v zabudovanej pamäti, alebo na pamäťovej karte je v dnešných operačných systémoch vrátane Linuxu bezproblémové. Ak je pamäťová karta vysunutá, načíta sa obsah zabudovanej 8 megabajtovej FLASH pamäti, ak je pamäťový slot osadený, načíta sa obsah karty.
FOTO - MILAN GIGEL
Práca so systémom je pomerne jednoduchá. Po vložení batérií do tela snímacieho tabletu a pera prebehne pri prvom spustení inicializácia zabudovanej pamäte. V nej sa vytvorí súborový systém FAT16, do ktorého sú ukladané súbory. Spúšťacie tlačidlo je uložené v priehlbine tak, aby nedošlo k jeho náhodnému zatlačeniu.
FOTO - MILAN GIGEL
Do montážnej štrbiny je možné zasunúť ľubovoľný trhací zápisník (najlepšie s číslovanými listami), alebo priamo ten, ktorý dodáva výrobca. Jeho formát je A5, pričom pracovať možno iba s menšími formátmi. Vkladať je možné aj jednotlivé listy, či tlačivá rovnakého formátu. Pre ich uchytenie slúži odnímateľná spona, ktorá je súčasťou dodávky.
FOTO - MILAN GIGEL
Štvorica ovládacích tlačidiel a jednoduchý displej zabezpečujú ovládanie záznamu do zabudovanej pamäte. Používateľ si pri každej zmene listu navolí na displeji jeho prislúchajúce číslo a jednoducho začne pracovať s perom, akoby písal obyčajným perom na obyčajný papier - veď inak tomu v skutočnosti ani nie je. Počas práce symbol písania na displeji označí prebiehajúci záznam, pričom čisté listy sú symbolom odlíšené od tých, ktoré už majú nejaký obsah. Podobne, ako je možné papier zo zápisníku vytrhnúť, i stranu je možné z pamäti vymazať. Nedozviete sa bez papierového bloku alebo počítača, čo je na nej napísané, avšak vždy na ňu môžete dopísať ďalší obsah. Ak nezabudnete tablet zapnúť a vždy si zvolíte tú správnu stranu pre záznam, nemáte sa ako pomýliť. Horšie to však je, ak sa číslovanie strán stane neprehľadné - akákoľvek automatika tu totižto chýba.
FOTO - MILAN GIGEL
Samotné pero je vybavené otvorom pre uviazanie šnúry pre nosenie a krytkou guľôčkovej tuhy, aby ste si nepopísali svoju batožinu pri cestovaní, či ostatné predmety v aktovke. Krytka je nasaditeľná na odvrátenú stranu pera, takže problémy s jej stratením by ste mať nemali. Netreba však zabudnúť, že nielen gulôčková náplň, ale aj vložená batéria je nevyhnutná pre prevádzaku.
FOTO - MILAN GIGEL
Keďže nie je možné použiť ľubovoľné tuhy, ale iba s oceľovým obalom, výrobca do rámu tabletu pribalil dve náhradnél. Ak by ste priamo v teréne nevedeli narýchlo zohnať náhradnú, môžete použiť jednu z nich. Pre výmenu však musíte použiť zabudovaný nástroj v tvare "slzy".
FOTO - MILAN GIGEL
Pôvodnú náplň pera vzpriečite v otvore, ktorého vrchná rezná hrana sa "zahryzne" do hortu, aby umožnila dostatočne silný úchop pre jej výmenu.
FOTO - MILAN GIGEL
Práca so systémom je pomerne intuitívna a ocenia ju hlavne študenti, zapisovatelia, účastníci porád a možno aj žurnalisti ktorí veria viac papieru ako "páske" diktafónu. Extrémne sa tento systém hodí i na kreslenie komixov alebo zápis matematických výpočtov, ktoré by ste iba z ťažkosťami uskutočnili na PDA či notebooku. O grafických náčrtoch, ktoré je možné priamo využívať v projektoch ani nehovoriac.
Záznamník sa však nehodí pre tých, ktorí nie sú dostatočne precízni v tom, aby si vždy navolili správnu stranu. Pre nich si v jednej z budúcich recenzii predstavíme systém digitálneho pera Logitech, ktoré skrýva kompletnú digitalizáciu v samotnom pere. Daňou je však používanie špeciálnych papierov.
Po pripojení tabletu k počítaču je každá zo strán reprezentovaná samostatným súborom, ktorého stranová príslušnosť je identifikovaná priamo v názve súboru. Súčasťou dodávky je i softvér na spracovanie digitálnych záznamov. Ten je však k dispozícii iba pre platformu Microsoft Windows.
Súbory sú po otvorení v obslužnom softvéri k dispozícii vo vektorom formáte, ktorý je možné exportovať v bitmapovom formáte na pevný disk. Čiary majú i po exporte pomerne ostré kontúry, takže výsledok je omnoho kvalitnejší, ako sken papierovej predlohy po úprave.
Pred samotným exportom je možné dokumenty obohatiť o farebnosť, či ďalšie poznámky vytvorenou myšou v počítači. Tablet sa po pripojení k PC pre digitalizáciu použiť nedá, čo je tak trocha na škodu. V budúcich modeloch sa však táto možnosť pravdepodobne objaví.
Čo je však nedostatkom je nemožnosť prevodu písaného písma prostredníctvom techník rozoznávania písma do znakovej podoby. Nie že by to bolo technicky nemožné, skôr je to zapríčinené obmedzením softvérovej výbavy, aby sa cena udržala na prijateľnej hranici. I tu je možné predpokladať, že časom pribudnú aplikácie na podporu vypĺňania formulárov a rozoznávanie písma. Celkovo však možno používanie zhodnotiť ako pohodlné, novátorské a užitočné.