mäť. Čím sú pamäťové moduly lacnejšie a menej kvalitné, tým dôležitejšie ich chladenie. Ak nastúpi na scénu pretaktovávanie, dodatočné chladenie je dokonca nutnosťou.
V dnešných počítačoch môžete naraziť na rôzne druhy pamätí. Zväčša sa však výber zužuje na pamäťové moduly DIMM v 172 pinovom vyhotovení, ktoré podľa použitých pamäťových čipov delíme na pamäte typov SDRAM, SDRAM DDR a SDRAM DDR II. Vo všetkých prípadoch sú však ich rozmery štandardizované, a tak má používateľ možnosť doplniť na ne podľa vlastného uváženia doplnky, ktoré zlepšia odvod tepla a jeho odovzdávanie do okolitého priestoru.
FOTO - MILAN GIGEL
Univerzálne sady pre zlepšenie chladenia pamätí dodávajú na trh viaceré firmy, medzi ktorými nechýba ani renomovaná spoločnosť AKASA, ktorá sa sústreďuje na dodávku moddingových a tuningových doplnkov a periférií. V jej ponuke nájdete aj sadu RAM SINK, ktorej inštaláciu zvládne i začiatočník. Základná myšlienka tohto doplnku je, aby bolo teplo vznikajúce na pamäťových čipoch odvádzané do tela tepelného rozvádzača, z ktorého sa následne tepelná energia odovzdá do okolitého prostredia. V praxi to znamená, že kremíkové pamäťové čipy budú mať na celom povrchu rovnomernú teplotu. Bez tepelného rozvádzača sa v strede čipu sústreďuje maximum tepla, pričom okraje a medzipriestory zostávajú chladné. Čím stabilnejšie tepelné prostredie majú pamäte k dispozícii pre prácu, tým menej pravdepodobné je, že by mohli vytvárať náhodné chyby, ktoré nie sú dôsledkom zlyhania pri výrobnom procese. I to je jeden z dôvodov, prečo výrobcovia špeciálnych značkových pamätí montujú tepelné rozvádzače na svoje pamäťové moduly priamo vo výrobe.
FOTO - MILAN GIGEL
Kompletná sada pozostáva zo štyroch medených prvkov tvoriacich jednoduchú "skladačku" a doplnkového montážneho materiálu, ktorý zabezpečuje bezproblémové umiestnenie na pamäťové moduly a rovnomerný prenos tepla. Nie všetky pamäťové moduly však majú umiestnené čipy na oboch stranách dosky plošných spojov. V takýchto prípadoch treba pred inštaláciou aplikovať na "prázdnu" neosadenú plochu plastový separátor, ktorý nie je ničím iným, ako rozmerovo prispôsobeným obdĺžnikom z plastu, ktorý je na oboch stranách vybavený samolepiacou vrstvou. Aby bola montáž možná i na takýto druh modulov, jednoducho na voľnú plochu nalepíte pribalený prípravok.
FOTO - MILAN GIGEL
Kľúčovým prvkom pre distribúciu tepla je medená bočnica, ktorá je na vnútornej strane vybavená špeciálnou pastou, ktorá zabezpečuje lepšiu tepelnú vodivosť spojov. Jej úlohou je vytlačiť zo styčných plôch všetok vzduch a odovzdávať teplo z čipov medenému telesu s čo najmenšími stratami.
FOTO - MILAN GIGEL
FOTO - MILAN GIGEL
Rovnaký postup použite pri aplikovaní druhej bočnice. Všimnite si, že chrbtová strana je vybavená kalibračnými zárezmi. Tie slúžia na to, aby boli obe strany rovnako osadené a teplo prechádzalo i medzi obomi dielmi. V prípade jednostranne osadených pamäťových modulov tak získate intenzívnejšie chladenie.
FOTO - MILAN GIGEL
Posledným montážnym prvkom je dvojica medených spôn, ktoré zaistia bočné teplené rozvádzače na svojom mieste. Sú vopred predpäté, takže ich nebudete musieť tvarovo prispôsobovať. O dostatočné pruženie sa postará aj tepelnovodivá pasta, ktorá je tvarovo prispôsobiteľná.
FOTO - MILAN GIGEL
Skompletizovaný chladič pre pamäťový modul musí pevne držať na svojom mieste, nesmie sa pohybovať a všetky medené časti musia byť pevne fixované, aby po vložení do PC neodpadli. Ak ste pri montáži nič neskrivili, ste pripravení na opäťovné vloženie modulu do počítača. V prípade, že chcete lesk zachovať dlhodobo, potrebné je aby ste mikrovláknovou utierkou odstránili všetky odtlačky, čo ste na medenom povrchu zanechali - obzvlášť vtedy, ak používate moddingovú skriňu s bočným priesvitom.
FOTO - MILAN GIGEL
Modul po opätovnom osadení do základnej doky môže vyzerať nasledovne:
FOTO - MILAN GIGEL
Na trhu je množstvo doplnkov, ktoré zvyšujú úžitkovú hodnotu počítača, zvyšujú jeho ergonómiu, alebo menia niektoré jeho vlastnosti. Postupne sa budeme k tejto téme vracať, aby ste sa presvedčili, že mnohé úpravy si môžete spraviť sami.
Dostupnosť: http://www.proca.sk
Orienačná cena: 260 Sk s DPH