Nižšie teploty prinášajú viac samčekov, vyššie naopak viac samičiek. U vtákov ide o prvú známu súvislosť tohto druhu, píše časopis Proceedings of the Royal Society of London: Biology Letters.
Pomer oboch pohlaví je pri priemernej teplote 34 stupňov Celzia približne rovnaký. V prírode však môžu teploty v hniezde kolísať od 30 do 38 stupňov. Ann Göthová z Macquarie University v Sydney a David Booth z University of Queensland zisťovali v umelej liahni, akým spôsobom sa takéto rozdiely odrazia v pomere vyliahnutých samčekov a samičiek.
Tabonovití (Megapodiidae) majú na rozdiel napríklad od plazov heteromofné pohlavné chromozómy. Tieto potláčajú priamu závislosť pohlavia od teploty v hniezde - typickým príkladom takéhoto vplyvu sú krokodíly. Namiesto toho je pohlavie určené geneticky. Vedci sa domnievajú, že ich zistenia súvisia skôr s úmrtnosťou embryí: Pri vyšších teplotách hynie viac samčích, pri nižších teplotách viac samičích zárodkov.
Pokles teploty na 31 stupňov zapríčiňuje nielen liahnutie väčšieho množstva samcov, zároveň sa znižuje aj ich hmotnosť, no telesná veľkosť zostáva zachovaná. Táto skutočnosť má eventuálne vplyv na životaschopnosť potomstva.
Podľa vedcov tabonovití priamo ovplyvňujú pohlavie svojho potomstva tým, že aktívne regulujú teplotu v hniezde. Samčeky zvyknú denne kontrolovať teplotu a upravujú ju pridaním alebo odobratím lístia, resp. zeminy. Samičky môžu ovplyvniť teplotu hviezda výberom jeho stanovišťa. Tabonovití sú jedinou vtáčou čeľaďou, ktorá využíva na sedenie na vajciach externé tepelné zdroje.