Londýn 13. februára (TASR) - Teploty v Európe by sa mohli zvýšiť o 20 stupňov Celzia počas niekoľkých generácií, ak sa neprijmú žiadne opatrenia na obmedzenie emisií skleníkových plynov.
Informovali o tom vedci z významných univerzít v nedávno publikovanej štúdii v britskom časopise Nature. Dôsledky takejto bezprecedentnej zmeny v geologických dejinách našej planéty budú ďalekosiahle a pravdepodobne aj katastrofálne tvrdí tím Oxfordskej univerzity vedený Davidom Stainforthom.
Záplavy, suchá, nedostatok vody, nemocí a extrémne počasie v doteraz nevídaných rozmeroch - to všetko sa môže prihodiť. Podľa scenára, ktorý predpokladá oteplenie o 11 stupňov Celzia sa roztopia ľadovce a pobrežné mestá na celom svete zaplaví voda.
Podľa profesora britskej Open University Boba Spencera v čase dinosaurov neboli priemerné teploty vyššie ako o sedem percent než sú teraz, ale väčšina snehovej pokrývky na oboch póloch zmizla.
Činnosť človeka má podľa britských vedcov podobné dôsledky ako malo v čase dinosaurov unikanie metánu z morského dna a svetu, ak bude ponechaný sám na seba, to vraj potrvá 100.000 rokov, kým sa prispôsobí.
3 vr