SME

Desatoro pre poriadok na pracovnom stole

Ak sa vám pracovný stôl neustále zapĺňa rôznymi predmetmi, papiermi a iným materiálom ktorý možno iba s veľkými ťažkosťami identifikovať a pri každom siahnutí na myš musíte odhrnutím vytvoriť na pracovnej doske trochu miesta pre jej pohybu, mali by ste sa

foto - epa/kiyoshi ota united kingdom & ireland out

Ak sa vám pracovný stôl neustále zapĺňa rôznymi predmetmi, papiermi a iným neidentifikovateľným materiálom a pri každom siahnutí na myš musíte odhrnutím vytvoriť na pracovnej doske trochu miesta pre jej pohybu, mali by ste sa zamyslieť nad tým, ako si okolo počítača spraviť voľné miesto. Mnohé prieskumy ukazujú, že ľudia upratovanie svojich stolov jednoducho podceňujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  • Vyhraďte si posledných 5 minút denného pracovného času na upratovanie. Nezáleží na tom, či pracujete v kancelárii, alebo v domácnosti. Po uzavretí denného cyklu je potrebné odstrániť zo stola nepotrebné a vybavené veci, a prichystať naň tie, s ktorými budete pracovať nasledujúci deň.
  • Najväčším nepriateľom poriadku bývajú dokumenty a tlačoviny. Používajte systém trojice boxov na dokumenty a skartovača. Na ľavú stranu si do rohu pracovného stola ukladajte dokumenty nevybavené. Namiesto tradičného dokumentového boxu môžete využiť i plexisklový výstavný stojan na letáky, v ktorom budete nespracované "papiere" a neprečítanú tlač mať stále na očiach. Na pravú stranu si do boxu ukladajte dokumenty vybavené. Na miesto ich odložíte vždy po ukončení pracovného cyklu – vaša práca tak bude efektívnejšia. Papiere, ktoré už nie sú potrebné patria do separovaného zberu, alebo na recykláciu. Mnohé z nich však môžu obsahovať údaje, o ktoré sa nechcete deliť s nikým – zákonite teda patria do skartovača. Aby ste však predišli urýchleným rozhodnutiam, položte si na skartovač pod stolom ďalší dokumentový box, ktorý bude medzistanicou. Ak budete dokumenty skartovávať raz denne, budete mať čas pozorne si každý ešte raz prehliadnuť, aby ste nenávratne nezničili to, čo ešte potrebujete.
  • Ak sa vám niektoré pracovné dokumenty príliš dlho držia na pracovnom stole, jednoducho ich naskenujte do PC a skartujte. Kedykoľvek sa k nim budete môcť vrátiť a nebudú zaberať miesto na vašom pracovnom stole. Adresár so skenmi v počítači sa upratuje omnoho jednoduchšie ako pracovný stôl. Ak nemáte skener, rovnako dobre poslúži 4-5 megapixelový digitálny fotoaparát a dobré osvetlenie.
  • CD a DVD nosiče nenechávajte porozhadzované na stole, či na skrini svojho PC. Dnes je už takmer každý počítač vybavený napaľovačkou. Každé zapísané médium ihneď po napálení popíšte identifikáciou jeho obsahu centrofixkou na jeho povrch. Triediť desiatky nepopísaných médií nie je nič zábavné. Ak používate zápis vo formáte multisession, značte si na každé CD i to, či už je uzavreté. Plastové obaly na CD nosiče sa v praxi neosvedčili rovnako, ako papierové obálky. CD nosiče z časopisov a napálené cédečká je vhodné vkladať do tzv. "cake" obalov, v ktorých je možné bežne nové médiá kúpiť v baleniach po 10, 25, 50 či 100 kusov. Obaly nie je možné kúpiť samostatne – vždy však napálené CD nosiče prúdia i od vás preč, takže priestor by sa mohol uvoľniť. Obaly tohto druhu majú jednu výhodu – dajú sa umiestňovať na seba so značnou stabilitou, a možné je držať ich na skrinke svojho PC. Jednoducho rozlíšite nové médiá od záloh dokumentov, pracovných kópií hudobných CD či inštalačné nosiče softvérov. Médiá, ktoré už doslúžili odkladajte do boxu s dokumentami na skartovanie. Na ich "skartovanie" môžete použiť mikrovlnku.

foto - tasr/afp

SkryťVypnúť reklamu
  • Nemýľte si dosku pracovného stola s odkladacím priestorom. Okrem písacích potrieb (ktoré dnes takmer v plnej miere nahrádza počítač), kalkulačky, ampule s beta karoténom a nástrojov potrebných pre prácu na ňom nemá byť nič iné. Ak ku svojej práci potrebujete predsa len mnoho pomôcok, dbajte na to, aby mal váš pracovný stôl zásuvky na uloženie takéhoto obsahu. Ak ich nemá priamo vo svojej výbave, zadovážte si samostatný zásuvkový box.
  • Svoj CRT monitor nahraďte v rámci možností priestorovo úspornejším LCD monitorom. LCD monitory ušetria nielen miesto na stole, ale aj elektrickú energiu a zdravie vašich očí. Ak je i LCD monitor priestorovou príťažou a váš stôl je chrbtom opretý o stenu, použite montážnu sadu VESA pre jeho umiestnenie na stenu. Montážna sada sa dá zakúpiť samostatne a skrutkuje sa do štvorice otvorov, ktoré by ste mali nájsť na zadnej strane svojho monitora.
  • Zbavte sa nepotrebných káblov! Nahraďte káblovú myš a klávesnicu bezdrôtovým variantom. Mýty o tom, že je potrebné každú chvíľu meniť v nich batérie sú už dávno iba neopodstatnenou minulosťou. Priestor, ktorý získate oslobodením sa od káblových prepojov môžete využiť omnoho efektívnejšie ako doposiaľ. Používajte bezdrôtové pripojenie i pre iné periférie, ktoré musia zostať na pracovnom stole. Kedykoľvek ich budete môcť presúvať na box so zásuvkami, či na zem omnoho jednoduchšie s ich napájacím káblom, ako keby boli ešte druhým pripojené k počítaču.
  • Nahraďte skener, tlačiareň a fax multifunkčným zariadením. Ušetríte tak dve tretiny miesta a dokážete si zariadiť kompletnú kanceláriu i v stiesnených pracovných podmienkach. Mnohí výrobcovia ponúkajú v súčasnosti techniku, ktorá je určená práve pre domácnosti a domáce kancelárie. Ich mechanické vyhotovenie je optimalizované práve na plošnú úsporu priestoru.
  • Nezabúdajte na efektívne využitie rohových stolov. Pri značnej úspore priestoru miestnosti vám poskytnú takmer dvojnásobnú pracovnú plochu, ako tradičný písací stôl. Používanie špecializovaných útlych stolíkov pre PC je maximálne nevhodné. Takéto stoly patria do minulosti, kedy sa za počítačovým pracoviskom striedalo viacero ľudí. Dnes už má PC na svojom stole takmer každý z nás. Ak čosi podobné vo svojej kancelárii pestujete, zbavte sa toho.
  • Ak sa vám z akéhokoľvek dôvodu i pri prázdnej stolovej doske zdá pracovný priestor stiesnený, vymeňte svoje PC za notebook vybavený mobilným pripojením k internetu. Pracovať tak budete môcť hoci i v teplých lúčoch slnka dopadajúcich na terasu vašej obľúbenej kaviarne, alebo na lavičke v parku medzi labuťami. Využitie voľnosti je v takomto prípade iba na vás.

Výzva na grafickú anketu: Ako sa darí s neporiadkom na stole bojovať vám? Posielajte fotografie dosiek vašich pracovných stolov na email pocitace (a) sme.sk a my pre vás pripravíme fotogalériu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


SkryťZatvoriť reklamu