bo si v pracovnej špičke odskočíte kdesi autom - vždy ste jednoducho online. Ak však GPRS zameníte za rýchlejší EDGE, myslíte si, že ste stále pripojení na rýchly kábel.
Porovnať GPRS a EDGE pripojenie pár slovami tak, aby z nich bolo cítiť všetky rozdiely je azda nemožné. Ak však poviem, že rozdiel medzi GPRS je EDGE je asi taký ako medzi dialup pripojením a pevnou linkou, čosi sa mi tým podarí naznačiť. Presadnuť do rýchlejšieho vlaku znamená nielen zvýšiť rýchlosť pri načítavaní a odosielaní dát, ale skrátiť aj dobu odozvy na odosielané požiadavky. Kým pri GPRS pripojení ste mohli ba s veľkými ťažkosťami pracovať intenzívnejšie so vzdialenými SQL databázami a systémami, ktoré zasielali mnoho blokov s malým objemom dát, pri EDGE je situácia omnoho lepšia - systém je dynamickejší a omnoho použiteľnejší. Tí čo používajú GPRS každodenne by mali vedieť, že odosielanie elektronickej pošty už nebude blokovať načítavanie stránok a dovoliť si budete môcť pracovať i s objemnejšími prílohami.
Najskôr si však povedzme čosi o potrebnom hardvérovom vybavení. Keďže v rámci ponuky spoločnosti ORANGE získate pre prevádzkovanie dátových EDGE/GPRS prenosov samostatnú SIM kartu, nie je nutné aby ste sa obmedzovali po energetickej stránke kapacitou akumulátoru mobilného teleónu ktorý EDGE prenosy poskytuje a boli odkázaní na jeho káblové, či bezdrôtové pripojenie k notebooku.
FOTO - MILAN GIGEL
Vhodnejšie je poobzerať sa po riešení, ktoré samostatnosti a mobilite notebooku neuberie - práve naopak, pridá. V ponuke operátora nájdete externý USB EDGE modem, alebo 16 bitovú PCMCIA kartu Sony Ericsson GC85, ktorú je možné použiť so všetkými dnešnými notebookmi a väčšinou tabletových počítačoch. Nie vždy však znamená, že ak je na vašom počítači 32 bitový CardBus slot, že v ňom bude správne fungovať aj PCMCIA karta. V prípade tabletového počítača Fujitsu-Siemens Stylistic i napriek CardBus slotu jednoducho PCMCIA kartu nebudete mať možnosť použiť. Pri testoch som teda používal dvojicu notebookov - Prestigio Nobile 152C a IBM ThinkPad T42, z ktorých oba preukázali bezroblémovosť mobilného pripojenia nielen za pracovným stolom, ale aj na cestách. Dátová karta Sony Ericsson GC85 má dvakrát praktické balenie. Vonkajší obal pripomínajúci hrubší plastový box na DVD nosiče obsahuje kompletnú výbavu - práve v takejto forme ju získate pri zakúpení.
FOTO - MILAN GIGEL
Vo vnútri plastového balenia sú všetky súčasti pevne uchytené na svojom mieste tak, aby odolali i väčším nárazom a vibráciám. Vložený CD nosič obsahuje softvérové vybavenie, ktoré do svojho notebooku nainštalujete prakticky jediným kliknutím. Ak by ste počas inštalačného procesu narazili na čosi nepredvídané, alebo neznáme, stačí ak zalistujete v priloženom inštalačnom manuále a okamžite máte problém vyriešený.
FOTO - MILAN GIGEL
Čo je však v balení najcennejšie je elegantné hliníkové puzdro, ktoré je cestovným ochranným obalom na dátovú kartu. Na prvý pohľad pripomína pracovný vizitkár alebo maloobjemovú tabatierku.
FOTO - MILAN GIGEL
Vo vnútri kovového štítu sa však nachdádza v tvarovo prispôsobenej gumovej pene vložená karta a doplnková anténka, ktorej funkcia je pri maloformátovom vyhotovení karty neoceniteľná. Keďže karta GC85 sa pri zasunutí kompletne skryje v tele notebooku, jeho kovové tienenie zabraňuje dostatočnému prenikaniu signálu k signálovému tuneru. Anténka vyhotovená z gumy s veľmi pružným telom odolným voči mechanickému poškodeniu zabezpečí aby sa signál dostal tam, kam má - hoci i v automobile bez použitia doplnkovej strešnej antény. Pre tých, ktorí však externú anténu potrebujú by nezaškodilo, ak by sa v balení nachádzala káblová redukcia s požadovaným typom konektora.
FOTO - MILAN GIGEL
Anténa sa do tela karty zasúva pomerne jednoducho a konektor nekladie zbytočný odpor. Jeho kruhové vyhotovenie umožňuje natáčanie antény okolo jej osi, avšak pri práci to vôbec nebude potrebné. Je teda takmer jedno, či necháte anténku trčať z notebooku smerom nahor, alebo ju narotujete tak, aby narúšala kontúry počítača čo najmenej.
FOTO - MILAN GIGEL
Pred samotnou inštaláciou je vhodné komunikačnú kartu zasunúť do notebooku, aby ste sa počas tohto procesu vyhli jej predčasnému ukončeniu z dôvodu nenájdenia karty v systéme. Ak ju už nechcete opäť vyťahovať iba preto, že ste do nej zabudli zasunúť SIMku, urobte všetko naraz.
FOTO - MILAN GIGEL
Po úspešnom nainštalovaní už nezostáva nič iné, ako sa pustiť do používania služby. Ak sa nachádzate v oblasti pokrytej službou EDGE (čo vo väčšine slovenských miest nie je problémom) nič by vám nemalo stáť v ceste. Ak sa však pri jazde automobilom dostanete mimo pokrytia, rýchlosť služby sa zníži na možnosti siete GPRS.
FOTO - MILAN GIGEL
Softvérové vybavenie je veľmi intuitívne a prehľadné. Okrem práce s dátovými pripojeniami vám pomôže obsluhovať aj SMS komunikáciu vrátane CHAT previazaní. Spravovať si i môžete kontatky na svojej SIM karte, takže s ľubovoľnou inou kartou môžete softvér použiť ako jednoduchý editor pre dáta. Pri inicializácii obslužného panelu si najprv musíte počkať na vyhľadnaie siete.
FOTO - MILAN GIGEL
Po jej vyhľadaní jednoducho zvolíte pripojenie a môžete začať v práci. Prednastavený profil už obsahuje pripojenie k službám ORANGE EDGE, avšak ak by ste predsa len chceli manuálne nastavovať a testovať možnosti, názov APN musí byť "internet" a prístupové číslo k službe je *99#
FOTO - MILAN GIGEL
Pripojenie k internetu sa v prostredí opračného systému Windows XP javí ako samostatné sieťové rozhranie. Z architektonického pohľadu teda nejde o vytáčané pripojenie, ale o komunikačné rozhranie, ktoré je buď up alebo down. Prostredníctvom služieb svojho operačného systému tak môžete bez pracného opakovaného nastavania prispôsobiť vaše sieťové prostredie tak, aby ste si pomocou WiFi rozhrania zdieľali internetové pripojenie i na svoj vreckový počítač PDA, alebo na tabletový počítač, ktorý máte napríklad v obývačke ako vzdialenú konzolu pre elektronickú poštu a IM klientov k notebooku uloženému v pracovni.
Všetky dáta putujú k používateľovi prostredníctvom transparentného proxy servera. Znamená to, že operátor optimalizuje prístup k internetu tak, aby sa kvôli vám nemuselo z internetu sťahovať po druhý krát to, čo už niekto pred minútou pozeral - prístup je rýchlejší a internetové pripojenie operátora je menej zaťažené. Aby ste si však mohli pomôcť rýchlosťou i na svojej strane, pomocou nastavovacej stránky na http://2.2.2.2 si môžete znížiť kvalitu prenášaných obrázkov a upraviť dokumenty tak, aby sa načítavali čo najrýchlejšie.
FOTO - MILAN GIGEL
Pripojenie k internetu je stabilné bez ohľadu na to, či stojíte na mieste, alebo sa pohybujete. Pingy dosahujú odozvu v priemere od 360 do 700 milisekúnd, čo je pri mobilných technológiách komunikácie pomerne málo. V porovnaní s káblovým pripojením je to však ešte stále veľa. Tento parameter však nezaujíma bežného používateľa poštových služieb a prehliadania internetu. Dôležité je to pri aplikáciách typu klient-server a podobne, s ktorými je možné v prípade núdze pracovať.
Pri sťahovaní sekvenčných dát z internetu - väčších súborov, prehrávaní multimédií a podobne - dosiahnete stabilnú rýchlosť od 25 do 30 kB/s, čo je v porovaní s GPRS neporovnateľne veľa. Spomalenie nebadať ani po dlhých minútach dátového toku. Pomocou služieb FTP alebo HTTP tak môžete pristupovať i k objemným súborom na internete, ktoré boli pri predchádzajúcom druhu spojenia nedostupné. Rapídne sa zvýšila i rýchlosť dátových tokov smerom von. Pri odosielaní elektronickej pošty, či uploade súborov dosiahnete stabilné rýchlosti od 4,5 do 6 kB/s, ktoré vám umožnia odosielať správy s objemnejšími prílohami. Celkovo možno povedať že ide o spoľahlivú službu, ktorú sme mali možnosť otestovať v lokalitách Prievidza, Trenčín a Nitra.