Vedci z americkej Cornellovej univerzity prišli na zaujímavý spôsob, ako využiť obávaný skleníkový plyn oxid uhličitý na produkciu plastu. Stačí skrížiť ho s chemikáliou z oleja v pomarančovej kôre, d-limonénom. Profesor chemickej biológie Geoffrey Coates so svojimi študentmi Chrisom Byrneom a Scottom Allenom v odbornej tlači opísali, ako konkrétne túto modernú alchýmiu uskutočniť. Treba na to ešte pomocníka v podobe špeciálnej novovyvinutej molekuly, katalyzátora celého procesu. Na konci celého procesu je polystyrén.
"Na našom výskume je najvzrušujúcejšie práve to, že namiesto ropy využíva rozšírené zdroje, ktoré sú lacné. Výsledný plast má mnohé vynikajúce vlastnosti," povedal Coates.
Oxid uhličitý a pomarančový olej ako zdroj pre výrobu polystyrénu znie pre naše uši exoticky. Možno však ide o technológiu ani nie tak vzdialenej budúcnosti. Koniec koncov netradičné prístupy sa skúšajú aj v takých oblastiach, ako je výroba paliva pre raketové motory. To bol prípad SpaceShipOne, ktorá vlani ako prvá raketa, vyrobená v neštátnej inštitúcii, dosiahla hranice kozmu. Palivo pre jej motory bolo tiež exotické, a súčasne netoxické: zmes kaučuku a rajského plynu. Pohony mnohých rakiet doteraz bežia trebárs na hydrazin, čo je chemikália, ktorej lyžička spoľahlivo otrávi celý bazén pitnej vody. (ač)