SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Zomrel Ernst Mayr, Darwin 20. storočia

Pred týždňom zomrel v americkom Massachusetts muž, bez ktorého by evolučná biológia nemala svoju dnešnú podobu, Ernst Mayr. V júli uplynulého roku sa dožil v zdraví 100 rokov.

Ernst Mayr (vľavo) v roku 1946 pri preberaní ocenenia z rúk amerických prírodovedcov. FOTO - ČTK/AP

Mayrovi se podarilo skĺbiť dva biologické koncepty, ktoré sa pred ním považovali za nezlučiteľné: evolučnú teóriu Charlesa Darwina o prirodzenom výbere druhov a poznatky z oblasti genetiky, opísané Mendelom. Mayr tiež presne definoval pojem "druh" ako množinu bytostí, ktoré sa medzi sebou môžu rozmnožovať.

Mayr, označovaný za Darwina 20. storočia, sa narodil v nemeckom Kemptene v rodine lekára, ktorý ho priviedol k záujmu o pozorovanie vtáctva. V rokoch 1928-30 sa zúčastnil na expedícii do Novej Guiney a na Šalamúnove ostrovy s cieľom doplniť zbierku vtáctva lorda Rotschilda. Neskôr Mayr dokázal to, o čo sa neúspešne snažil Darwin: že z izolovaných populácií vznikajú nové druhy.

Mayr od roku 1931 viedol Americké múzeum prírodných dejín v New Yorku. Krátko nato prijal americké občianstvo. V rokoch 1953-1975 pôsobil na Harvardovej univerzite. Pracoval aktívne až do smrti.

V rozhovore pred oslavou svojej stovky povedal: "Ľudia sa ma pýtajú, prečo už neodpočívam. Odpovedám: Môj Bože, a prečo by som mal? Teším sa z toho, čo robím."

Mayr se okrem iného preslávil výrokom na adresu Jamesa Watsona, dnes už jediného žijúceho spoluobjaviteľa štruktúry DNA: "Je to najnepríjemnejší mladý muž, akého poznám." Watson sa niekoľko rokov márne snažil získať náklonnosť staršej Mayrovej dcéry, Christy.

Mayr bol vynikajúci vedec, a tiež vynikajúci popularizátor. Napísal desiatky pútavých a zrozumiteľných kníh o najväčších záhadách života. Jeho knihu Čo je evolúcia? vydal nedávno bratislavský Kalligram.

Mayr bol nepochybne jednou z posledných uznávaných klasických vedeckých individualít so širokým rozhľadom. Časy sa zmenili. Dnes vládne vo vede špecializácia a na čele základného výskumu sú kolektívy, využívajúce rozsiahle počítačové databázy. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Boris Kollár.
Celoplošné testovanie na Covid-19 na Slovensku.