SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Zomrel Ernst Mayr, Darwin 20. storočia

Pred týždňom zomrel v americkom Massachusetts muž, bez ktorého by evolučná biológia nemala svoju dnešnú podobu, Ernst Mayr. V júli uplynulého roku sa dožil v zdraví 100 rokov.

Ernst Mayr (vľavo) v roku 1946 pri preberaní ocenenia z rúk amerických prírodovedcov. FOTO - ČTK/AP

Mayrovi se podarilo skĺbiť dva biologické koncepty, ktoré sa pred ním považovali za nezlučiteľné: evolučnú teóriu Charlesa Darwina o prirodzenom výbere druhov a poznatky z oblasti genetiky, opísané Mendelom. Mayr tiež presne definoval pojem "druh" ako množinu bytostí, ktoré sa medzi sebou môžu rozmnožovať.

Mayr, označovaný za Darwina 20. storočia, sa narodil v nemeckom Kemptene v rodine lekára, ktorý ho priviedol k záujmu o pozorovanie vtáctva. V rokoch 1928-30 sa zúčastnil na expedícii do Novej Guiney a na Šalamúnove ostrovy s cieľom doplniť zbierku vtáctva lorda Rotschilda. Neskôr Mayr dokázal to, o čo sa neúspešne snažil Darwin: že z izolovaných populácií vznikajú nové druhy.

Mayr od roku 1931 viedol Americké múzeum prírodných dejín v New Yorku. Krátko nato prijal americké občianstvo. V rokoch 1953-1975 pôsobil na Harvardovej univerzite. Pracoval aktívne až do smrti.

V rozhovore pred oslavou svojej stovky povedal: "Ľudia sa ma pýtajú, prečo už neodpočívam. Odpovedám: Môj Bože, a prečo by som mal? Teším sa z toho, čo robím."

Mayr se okrem iného preslávil výrokom na adresu Jamesa Watsona, dnes už jediného žijúceho spoluobjaviteľa štruktúry DNA: "Je to najnepríjemnejší mladý muž, akého poznám." Watson sa niekoľko rokov márne snažil získať náklonnosť staršej Mayrovej dcéry, Christy.

Mayr bol vynikajúci vedec, a tiež vynikajúci popularizátor. Napísal desiatky pútavých a zrozumiteľných kníh o najväčších záhadách života. Jeho knihu Čo je evolúcia? vydal nedávno bratislavský Kalligram.

Mayr bol nepochybne jednou z posledných uznávaných klasických vedeckých individualít so širokým rozhľadom. Časy sa zmenili. Dnes vládne vo vede špecializácia a na čele základného výskumu sú kolektívy, využívajúce rozsiahle počítačové databázy. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Darine Antalovej (72) z bratislavskej Petržalky vďaka liečbe liekom Keytruda takmer úplne vymizla rakovina krčku maternice. VšZP jej ho však nechce preplácať, lebo nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Trojtýždňová liečba ním stojí 4170 eur.

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.

22 h
Fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

9 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

19 h